Na jeseň roku 2015 spôsobili prvé salvy rakiet s plochou dráhou lety Kaliber na pozície IS v Sýrii rozruch v západnej tlači. Teraz sa pre ruské lode pripravuje superzbraň, neviditeľná pre radar.

Rusko začalo testovanie nových hyperzvukových rakiet Zirkón, píše ruská tlač s odvolaním sa na zdroj vo vedení vojensko-priemyselného komplexu. Najnovšie denník Trud.

Ako novinári zistili, raketami Zirkón budú vybavené najmodernejšie jadrové ponorky Husky. „Návrh týchto ponoriek“ je v súčasnej dobe vo vývoji „konštrukčnej kancelárie Malachit. Budú vyzbrojené hyperzvukovými riadenými strelami Zirkón, ktorých testy už začali,“ povedal zástupca vojensko-priemyselného komplexu.

Vlani v októbri Rusko vyskúšalo v boji strely dlhého doletu vypustených z malých lodí Kaspickej flotily. Cieľom rakiet boli objekty teroristickej organizácie Islamský štát v Sýrii. Rakety leteli viac ako tisíc kilometrov cez územie Iránu a irackého Kurdistanu, kopírujúce terén obleteli vzdušný priestor Turecka, a zničili džihádistické sklady. Neskôr vyšlo najavo, že táto trieda raketových systémov môže niesť ako konvenčné aj jadrové hlavice. O desať dní neskôr vypustila salvu tých istých rakiet ponorka Rostov na Done.

Presnosť a náhly úder prekvapil západných expertov a médiá. Dokonca aj spravodajské agentúry západných krajín boli nútené priznať, že podcenili možnosť ruského know-how. A teraz zrejme prichádza nové prekvapenie.

Nové rakety Zirkón tvoria celkom inú triedu. Na rozdiel od podzvukového kalibru má Zirkón zasiahnuť cieľ rýchlosťou 5-6 krát väčšou, než je rýchlosť zvuku. Odpor vzduchu pri takých rýchlostiach je podobný ako odolnosť pevných látok. Hlavica rakety sa zahrieva a vytvára sa okolo nej plazmový oblak. Rakety, pohybujúce sa s takou rýchlosťou, je prakticky nemožné zachytiť: riadiace systémy majú príliš málo času na rozhodnutie, a antirakety nie sú schopné Zirkón dohnať a môžu byť použité len na kolíznom kurze. Vytváraná plazma však okrem iného absorbuje rádiové vlny, a raketa, ktorá dosiahne hyperzvukovej rýchlosti, ako by bola pokrytá plášťom neviditeľnosti: radar ju už nie je schopný vidieť.

„Ak budeme mať loď piatej generácie, ktorá bude vybavená zirkónom, potom môžeme povedať, že sme dosiahli významnej výhody nad Spojenými štátmi,“ povedal novinárom vojenský expert Dmitrij Litovkin. „Spojené štáty tiež pracujú na Hypersonic. Pracujeme teda paralelne. Ale ak sa dnes začali testovať zirkóny, môžeme povedať, že sme z technologického hľadiska pred nimi. “

Hyperzvukový ničiteľ gigantov

Zirkón je určený na ničenie veľkých, dobre chránených nepriateľských lodí. V strednodobom horizonte tento typ rakety nahradia ťažké protilodné rakety sovietskej výroby Granit.

Okrem atómových ponoriek novej generácie, je plánované, že sa zirkónmi vybavia bojové lode a raketové ponorky. Najmä ich dostane raketový krížnik Peter Veľký.

„Momentálne dochádza k štátnym letovým a konštrukčným testom rakiet, podľa ktorých výsledkov sa rozhodne o zaradení do výzbroje,“ uviedol vo februári zdroj z lodiarskeho priemyslu. Je známe, že pre krížnik Peter Veľký sa plánuje modernizácia v treťom štvrťroku roku 2019, a mala by byť dokončená na konci roka 2022. Ďalší zdroj uviedol, že vlajková loď Severnej flotily dostane univerzálne odpaľovacie zariadenie 3C-14, ktoré môže byť vyzbrojené raketami Onyx, Kaliber a Zirkón, podľa potreby.

Čo sa týka ponoriek piatej generácie Husky, v júli 2015 vedúci oddelenia obrany Spojenej lodiarskej korporácie Anatolij Šlemov novinárom povedal, že ponorky tohto typu sú vyvíjané v dvoch variantoch. Prvý z nich, ponorka-lovec, je určená na ničenie nepriateľských ponoriek. Ďalšia je „zabijak lietadlových lodí„, bude vyzbrojená protilodnými raketami. Oba typy majú rovnakú základnú platformu. Rozdiel bude v bočnom paneli korpuse „zabijaka lietadlových lodí“, nesúci protilodné rakety.

Vojenskí odborníci poukazujú na to, že ďalšou výhodou zirkónu sú relatívne malé veľkosti. Tri zirkóny sa umiestni v istom sile granitu. To znamená, že motorové lode typu Orlan budú schopné niesť 72 rakiet namiesto 24.

Do vývoja nadzvukových rakiet sú zapojení aj v zámorí: v roku 2014 vykonali Američania skúšobný let rakety X-43A. Bola vypálená z polygónu Kodiak na Aljaške a mala doletieť na atol Kwajalein v Tichom oceáne. Avšak let trval iba 7 sekúnd: raketa zhorela. Pentagon označil experiment za úspešný, ale nezávislí odborníci dospeli k opačným záverom.

K vytvoreniu Hypersonickej rakety majú tiež pomerne blízko Indovia. Dílí nariadilo v spolupráci s Ruskom rozvíjať raketu BrahMos, ktorá bola konštruovaná na základe rakety Jachont / Onyx. Na podobnom základe sa vyvíja aj Zirkón. V prípade, že sa Indom podarí uspieť, budú ich nadzvukové BrahMos bratranci ruskej superrakety.

zdroj: prvnizpravy.cz

Proti ruským nadzvukovými raketám vsádza USA na lasery

Americký kongres schválil novelu zákona o národnej obrane vytvorenie programu boja proti rastúcej hrozbe vysokorýchlostných manévrovacích rakiet, píše Washington Free Beacon.

Washington sa rozhodol k tomuto kroku po tom, čo médiá informovali o ruských skúškach revolučných nadzvukových zariadení. Podľa publikácie v apríli Moskva testovala svoj experimentálny klzák U-71 na medzikontinentálnej balistickej strele UR-100N.

Podľa Jamesa Sayringa, vedúceho Missile Defense Agency, chcú Spojené štáty minúť 23 miliónov dolárov na vývoj laserových zbraní, ktoré sú navrhnuté tak, aby chrániť krajinu pred hyperzvukovými raketami. Avšak, ako bolo uvedené Sayringom, testovanie nových zbraní sa nebude konať skôr, ako v roku 2021.

Aktívny zástanca novely kongresman Trent Franks vyjadril znepokojenie nad vývojom nadzvukových zbraní zo strany krajín, ako je Rusko a Čína, a poznamenal, že ich rozvoj „mení paradigma“ moderných vojnových konfliktov.

„Blíži sa hyperzvuková éra. USA musia nielen súťažiť v tejto oblasti, ale tiež dosiahnuť vynikajúce výsledky, pretože naši nepriatelia vážne zlepšujú technológie a efektívne ich rozvíjajú, „uzavrel Franks.

zdroj: prvizpravy.cz