Severoatlantická aliancia začala v Poľsku rozsiahle vojenské cvičenie, ktorého sa zúčastňuje vyše 31 tisíc vojakov z 24 krajín vrátane Slovenska aj Česka. Vôbec najväčšie manévre, ktoré sa v krajine konajú od roku 1989, začali mesiac pred varšavským summitom NATO, od ktorého si Poľsko sľubuje posilnenie východného krídla aliancie pred možným ohrozením zo strany Ruska. Moskva sa proti prítomnosti aliančných vojakov v blízkosti svojej hranice ohradila.

Manévre začali zoskokom 1200 parašutistov zo Spojených štátov, Británie a Poľska z troch desiatok lietadiel. Výsadkári vytvorili spoločnú formáciu nad mestom Toruň v strednej časti Poľska.

Zmyslom cvičenia nazvaného Anakonda-16 je vyskúšať si obranu aliancie pred takzvanou hybridnou vojnou.

Na utorkové zoskoky nadviaže v stredu premostenie rieky Visly pri obci Chelmno pre kolónu stoviek vozidiel idúcich smerom do Pobaltia.

V ďalších dňoch sa bude konať cvičenie protiraketovej obrany, simulácie nočného útoku s využitím vrtuľníkov či reakcie na útok zbraňami hromadného ničenia. Z Česka sa do neho zapojí jednotka vojenskej polície.

Reakcia z Moskvy na seba nenechala dlho čakať. Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov podľa agentúry TASS vyhlásil, že „cvičenie, ktoré má v základe svojej legendy dostatočne jednoznačne naznačený smer, samozrejme neprospieva ovzdušiu dôvery a bezpečnosti na kontinente.“

zdroj: novinky.cz