Napätie nad Baltickým morom prudko rastie. Po tom, čo tu ruský taktický bombardér Su-24 podnikol 11. a 12. 4. v nízkej nadmorskej výške a na malú vzdialenosť (približne 9 metrov) simulované nálety na americký torpédoborec USS Donald Cook, predviedol 29. 4. pilot ruskej stíhačky Su-27 ponad trup amerického prieskumného lietadla, ktoré v medzinárodnom vzdušnom priestore vykonávalo bližšie nešpecifikovanú „bežnú misiu“, tzv. sudový výkrut. Odvolávajúc sa na komuniké Pentagónu o tom priniesla informáciu jemu spriaznená spravodajská stanica CNN. Sugestívne slová o údajnom ohrození posádky prieskumného lietadla RC-135U prevzala do svojich titulkov aj väčšina proamerických spravodajských webov na Slovensku.

MO RF: Výzvedné lietadlá USA si vypínajú transpondéry

Podobne ako v predchádzajúcom prípade, keď šéf americkej diplomacie John Kerry označil incident lietadla s loďou za „neprofesionálny, zbytočne provokačný a nanajvýš nebezpečný“, manéver ruskej stíhačky, ktorá sa k americkému lietadlu priblížila na necelých 8 metrov, vyhodnotila hovorkyňa U.S. Army Michelle L. Baldanzová ako agresívny. „Nebezpečné a neodborné konanie jedného pilota môže potenciálne spôsobiť zbytočnú eskaláciu napätia medzi obomi krajinami. Sme veľmi znepokojení takýmto chovaním,“ posťažovala si. Jej kolega z európskeho velenia armády USA Danny Hernandez poznamenal, že za uplynulý mesiac to bol už druhý podobný prípad (okrem spomínaného stretu s torpédoborcom – pozn. autora). Pod tým prvým mal na mysli incident zo 14. apríla, keď sa rovnaké typy lietadiel priblížili k sebe na vzdialenosť zhruba 15 metrov.

„Začíname si už pomaly zvykať na roztrpčenie predstaviteľov Pentagónu ohľadom údajne neprofesionálnych manévrov našich stíhačiek pri zachytávaní amerických výzvedných lietadiel pri ruských hraniciach,“ reagoval na podráždenie Američanov hovorca Ministerstva obrany Ruska generálmajor Igor Konašenkov a zdôraznil, že všetky lety ruských lietadiel prebiehajú v súlade s medzinárodnými pravidlami využívania vzdušného priestoru.

Ako zároveň upozornil, výzvedné lietadlo RC-135U sa zakaždým pokúša nebadane priblížiť k ruskej hranici s vypnutým transpondérom. „Preto musia službukonajúce sily PVO posielať stíhačku, aby vizuálne identifikovala typ lietadla a jeho palubné číslo,“ objasnil Konašenkov detaily „ohrozovania americkej posádky“. Podľa neho ide o problém amerických VLS, ktorý má dvojaké riešenie: buď zapínať transpondér na automatickú identifikáciu rádiolokačnými prostriedkami objektívnej kontroly, alebo nelietať v blízkosti ruských hraníc.

Svetový mier zachráni len odchod U.S. Army z Európy

Keďže princípy „demokracie na americký spôsob“ sú dnes už každému jasné, okolnosť, čo robí americká bojová loď s lietadlami v Baltickom mori, keď sa v súčasnosti žiadne plavidlo ruského námorníctva v Hudsonovom ani Mexickom zálive nenachádza, ponechali náčelníci Pentagónu bez vysvetlenia. Každému triezvemu pozorovateľovi je pritom úplne jasné, že na uvoľnenie nebezpečne napätej situácie a záchranu svetového mieru by v súčasnosti stačil odchod americkej armády z Európy a nadviazanie vzťahov s Ruskom na partnerskej, alebo aspoň nekonfrontačnej báze.

Prvým predpokladom toho, aby starý kontinent konečne identifikoval svoj vlastný záujem, je okamžité a bezpodmienečné ukončenie ovplyvňovania jeho vývoja z Washingtonu. To, čo vyzerá zdanlivo ako maličkosť, je v skutočnosti s ohľadom na doterajšie agresívne povojnové vystupovanie USA na medzinárodnej scéne nereálne. Spolužitie v trvalej nevraživosti s takým silným a významným štátom ako Rusko však nemôže byť európskou perspektívou.

Všetko teda nasvedčuje tomu, že rusofóbiou postihnutým vodcom trojice pobaltských štátikov práve takýto stav vyhovuje. V opačnom prípade by k sebe nepozývali štyri prápory NATO (z toho dva z USA a po jednom z Británie a Nemecka) o celkovej sile 4 000 vojakov. Formálne zdôvodňovanie posilňovania vojenskej prítomnosti aliancie vo východnej Európe „zvýšenou aktivitou Ruskej federácie v tomto regióne“ je klasickým príkladom štátneho gangsterizmu, uchyľujúceho sa k darebáckym spôsobom vyprovokovania konfliktu rovno pred prahom cudzieho domu.

zdroj: zemavek.sk