LONDÝN – Niektorí zahraniční meteorológovia nás už dávnejšie varovali, že táto zima môže byť najhoršia, akú si pamätáme. Teploty by podľa nich túto sezónu mohli klesnúť tak hlboko, že bude dokonca zamŕzať aj všetko živé.

Mrazivá predpoveď sa týka Veľkej Británie, v ktorej minulotýždňové teploty klesli v niektorých oblastiach krajiny pod mínus päť stupňov Celzia. Tí Briti, ktorí predpovediam neverili, začali uzatvárať stávky o to, ako hlboko teploty klesnú. Tento rok, zdá sa, zima sľubuje rekordy a účty za vykurovanie budú stúpať.

The Sun na základe varovania charít upozorňuje, že dvojmesačné úradovanie teplôt pod bodom mrazu by mohlo viesť až k smrti 50-tisíc Britov. Tento rok očakávajú rekordne nízke teploty a „smrtiacu krízu“, ktorá by prekonala vlaňajšie úmrtia, keď mrazivé počasie pripravilo o život takmer 44-tisíc ľudí, hoci bola minuloročná zima označovaná iba ako mierna. Počet úmrtí z minulého roka tak prekonal rekordné minimum úmrtí (17 460) zo sezóny 2013/2014.

Meteorológovia však najhorší ľadový scenár ešte len očakávajú v okolo Nového roka a januára vďaka silnému vplyvu El Niňo. Podľa zamestnancov a dobrovoľníkov z charít je taký vysoký počet zbytočných úmrtí v dôsledku zamrznutia (vyšší aj v porovnaní so škandinávskymi krajinami) britskou národnou hanbou. Najchladnejšiu zimu 20. storočia zaznamenala Veľká Británia v roku 1910, keď teplota klesla na mínus 20 stupňov Celzia a záveje dosahovali až 7 metrov. Podľa predpovedí to zatiaľ vyzerá tak, že v Londýne budú mať tento rok biele Vianoce.

zdroj: topky.sk