Švajčiarska modelka, umelkyňa a psychologička Milo Moirè protestovala nahá v nemeckom Kolíne proti obťažovaniu mnohých žien na silvestrovských oslavách.

“Rešpektujte nás, nie sme žiadna korisť, aj keď sme nahé”. Stálo na transparente, ktorý držala 32-ročná Švajčiarka slovensko-španielskeho pôvodu pred katedrálou v Kolíne nad Rýnom, známa šokujúcimi dielami a predstaveniami, pri ktorých využíva svoje telo, čím podľa mnohých stojí medzi umením a pornografiou. Svojim “nahým” protestom v Kolíne chcela zdôrazniť, že je jedno, či už sú ženy nahé alebo oblečené, mal by byť voči nim prejavovaný rovnaký rešpekt.

Len v ružových teniskách strávila nahá modelka 20 minút vo veternom a mrazivom počasí, na mieste, kde bolo podľa policajných údajov napadnutých a sexuálne obťažovaných 120 žien. “Stojím tu za slobodu žien voľne sa pohybovať. Za veci, ktoré sme dosiahli v posledných 50 rokoch – v ženskej emancipácie. Nechcem, aby ľudia šliapali na tieto hodnoty a aby sa ženy, museli prispôsobovať. Ženy musia byť schopné žiť svoje hodnoty slobody, sebaurčenia a sebauvedomenia. To je dôvod, prečo tu dnes stojím.”

“Nemám žiadnu toleranciu pre to, čo sa stalo a ako aj preto, čo sa dialo neskôr. Okamžite som pocítila, ako by som bola sama dotknutá. Toto je moje prvé politické vyhlásenie … Ženy by sa mali správať normálne a nemali by sa nechať zastrašiť. Teraz je úlohou politikov, aby podnikli kroky na to, aby sa to nikdy neopakovalo. “

Podobné útoky ako v Kolíne boli hlásené aj v okolitých mestách Düsseldorf, Hamburg, Frankfurt a Stuttgart, no aj mimo Nemecka, v Rakúsku, Švajčiarsku, Švédsku či Fínsku. Zatiaľ 31 podozrivých, vrátane 18 žiadateľov o azyl, je predmetom vyšetrovania, vrátane sexuálneho obťažovania, napadnutia a krádeže v Kolíne nad Rýnom. Až 1000 mužov “severoafrického alebo arabského výzoru” počas silvestrovskej noci obťažovalo ženy, okrádalo a útočilo na okoloidúcich i na zasahujúce policajné hliadky. Udalosti zo silvestrovskej noci vyvolali v Nemecku ďalšie protesty a proti-imigračné nálady, veliteľ kolínskej polície prišiel o miesto.

zdroj: niejetotak.sk