BRATISLAVA – A je to tu. Už ani na Slovensku nemôžeme povedať, že sme pred hrozbou terorizmu ochránení. Minister vnútra Róbert Kaliňák včera naznačil, že u nás boli zadržané osoby podozrivé z terorizmu. Nám sa podarilo zistiť viac, detaily má minister oznámiť na dnešnej tlačovej besede.

Minister prvýkrát priznal zadržanie podozrivých osôb po rokovaní bezpečnostnej rady. Ako sa nám podarilo zistiť, polícia vykonala v súvislosti s parížskymi útokmi viacero razií. Náš zdroj z ministerstva vnútra potvrdil, že pri nich zatkli až troch mužov. „Všetci sú cudzinci,“ tvrdí. Detaily má dnes krátko po obede oznámiť Kaliňák na mimoriadnej tlačovej konferencii. Zadržaní muži nemajú mať priamy súvis s piatkovou masakrou v Paríži.

Dvaja zo zadržaných mali Slovenskom prechádzať a jeden muž bol na našom území dlhšie, pričom si opakovane predlžoval pobyt. Polícia preveruje, či jeden zo zadržaných prekročil hranice nášho štátu legálne.

Pravda informovala, že u mužov zaistili bezpečnostné sily veci, ktoré by mohli ohroziť bezpečnosť Slovenska. Zatiaľ nie je jasné, či išlo o výbušniny alebo zbrane.

Teroristi utekajú z Európy aj cez Slovensko

Zatýkanie zrejme súvisí s informáciami, ktoré obdržala o podorzrivých osobách tajná služba. Podobný prípad zaznamenali tento týždeň aj v Maďarsku. Podľa našich informácii sa radikáli z Británie a Francúzska snažia po útokoch v Paríži utiecť z Európy. Jednou z krajín, cez ktoré utekajú, je práve aj Slovensko. Aj preto musia byť ľudia v týchto dňoch viac ostražití.

Maďari zadržali dvoch Britov, ktorí financovali teroristov

Maďarskí policajti zadržali dvoch občanov Veľkej Británie, ktorí dávnejšie podporovali terorizmus. Podľa agentúry MTI polícia dnes oznámila, že muži cestovali medzinárodným vlakom do Rumunska, zadržali ich minulú sobotu na hraničnom priechode Lökösháza v Békešskej župe.

Jedným z dvojice zadržaných bol Trevor Brooks (40), známy ako nenávistný kazateľ a extrémista Abu Izzadeen, ktorý bol v roku 2008 uväznený za financovanie terorizmu. Keď ho polícia zadržala, nemal pri sebe žiadne doklady totožnosti a mužom zákona odovzdal len Korán. Druhý z mužov, Simon Keeler (44), mal pri sebe iba britské vodičské oprávnenie. Obaja cestovali z Budapešti do Bukurešti medzinárodným rýchlikom Ister, pričom nemali potrebné doklady k pobytu v Maďarsku a nedokázali potvrdiť ani svoje občianstvo.

Keeler je moslimským konvertitom z Crawley, ktorý už dávnejšie nazval anglickú kráľovnú nepriateľkou islamu a demokraciu „niečím, čo nenávidíme“. Bol známy pod prezývkou Sulejman, informoval Telegraph.co.uk.

Londýnčan Izzadeen bol bývalým kresťanom, ktorý konvertoval na islam v predvečer svojich 18. narodenín. Londýnsky aktivista sa živil ako elektrikár a mal tri deti. Vo svojich prejavoch odmietol odsúdiť londýnske teroristické útoky z roku 2005 a britského premiéra Tonyho Blaira spolu s americkým prezidentom Georgeom W. Bushom označil za pravých teroristov, ktorí podnikli inváziu do Iraku a Afganistanu.

Podľa polície sa možno muži pokúšali dostať do Sýrie cez Bulharsko a Turecko. Zatiaľ však neexistuje žiadny dôkaz, že by boli zaplatení do piatkových teroristických útokov v Paríži. Muži cestovali z Budapešti do Bukurešti medzinárodným rýchlikom Ister.

Dvojica v jednom prípade bola za financovanie teroristického činu odsúdená na poldruha roka väzenia, v druhom prípade si odsedela tri a pol roka. Na slobodu sa dostali v roku 2009 a v zmysle rozsudku nasledujúcich desať rokov mohli opustiť Anglicko iba s povolením úradov, uviedla maďarská polícia.

Polícia 44-ročného Simona K. a 40-ročného Trevora B. zadržala, čaká ich vyhostenie. Európsky zatykač na nich za nepovolené opustenie Veľkej Británie sa objavil v shengenskom systéme v utorok popoludní, uzatvára MTI.

Muži cestovali z Budapešti do Bukurešti medzinárodným rýchlikom Ister, pričom nemali potrebné doklady k pobytu v Maďarsku a nedokázali potvrdiť ani svoje občianstvo. Polícia mužov zadržala, čaká ich vyhostenie. Európsky zatykač na nich za nepovolené opustenie Veľkej Británie sa objavil v shengenskom systéme v utorok popoludní, uzatvára MTI.

zdroj: topky.sk