Wellington – Rodinka na svojej dovolenke na Novom Zélande našla podivnú rybu, ktorá má „nohy“. Pretože ich živočích dokonale prekvapil, poslali fotky na identifikáciu do Múzea Nového Zélandu Te Papa Tongarewa. Najprv zmätení odborníci pochvíli skúmania prišli na to, čo je ryba zač.

Expert na morskú faunu Andrew Stewart po niekoľkých testoch vyhlásil, že sa jedná o rozodranca prúžkovaného, ​​ktorý patrí do rodiny ďasovcov. Zvyčajne majú rozodranci  výraznú prúžkovanú alebo bodkovanú kresbu, takže kompletne čierne sfarbenie odborníkov zmiatlo.

„Je veľmi nezvyčajné, aby bola táto ryba celá čierna a mala len náznak zafarbenia na časti svojho lákadla,“ zverejnilo múzeum na svojej stránke na Facebooku. „Sú tu protichodné teórie, či sa jedná o variáciu jedného druhu alebo ide o ďalší druh. Túto otázku vyrieši až vzorka, ktorú sme z ryby odobrali,“ doplnil Stewart.

Rozodranci využívajú svoje „nohy“ na pohyb po morskom dne a na tvorenie úkrytu, z ktorého číhajú na svoju korisť. Aj cez svoju malú veľkosť sa jedná o zúrivého mäsožravca, ktorí sú známi aj tým, že sa u nich vyskytuje kanibalizmus. Svoju obeť lákajú pomocou výstupku, ktorý vyzerá ako červ. Akonáhle je korisť na dosah, rozodranec roztiahne svoju čeľusť a celú rybu zhltne. „Uhryznutie“ tejto ryby je jedno z najrýchlejších medzi stavovcami a dosahuje rýchlosť, ktorá sa blíži rýchlosti guľke malého kalibru.

zdroj: zahranicni.eurozpravy.cz