Londýn – Britská komentátorka Katie Hopkinsová sa pre server Daily Mail zamýšľa nad tým, aký bude rok 2016 z pohľadu utečeneckej vlny. Pripúšťa síce, že Grécko začalo posielať späť utečencov do Turecka, podľa nej to ale rozhodne nebude stačiť. Ak v roku 2015 prežila migračnú vlnu, v roku 2016 to bude úplné „tsunami“.

„Hovorí sa, že sa história opakuje. Nikdy som si ale nemyslela, že budeme tak hlúpi a zopakuje sa nám pod nosom dvakrát počas dvoch rokov. Myslela som, že dohoda je znamením, že sme sa poučili z minulosti a odmietli sme teraz robiť rovnaké chyby. Ale s tým, ako rakúska armáda vysiela vojská na svoju alpskú hranicu s Talianskom, vidím, že sme sa z nedávnej migračnej invázie do Európy a zničenie našej kultúry a hodnôt naučili len veľmi málo, „začína svoj komentár zostra Hopkinsová.

Pripomína, že v rovnaký deň, keď sa začali expedovať migranti späť z gréckych brehov do Turecka, Rakúsko oznámilo, že posiela armádu do Brennerského priesmyku, kde by sa mohla otvoriť nová trasa pre utečencov smerujúcich z Líbye do Talianska. „A počty migrantov na ceste sú naozaj úžasne veľké,“ varuje britská komentátorka.

Píše tiež, že ak mal minulý rok predstavovať povodeň, tento rok to bude doslova tsunami. „A ak ste si mysleli, že migranti boli väčšinou mladí slobodní muži, tak teraz prídu výhradne len oni. Rakúsko sa chystá k obrane hranice, Taliansko sa stane novým Gréckom, „uviedla.“ A napriek tomu, všetko, čo vidíte v správach, sú len hŕstky migrantov ochotne sediacich na trajekte do Turecka, kde začnú nové dobrodružstvo – ako keby Európska únia našla riešenie problému Merkelová a vítanie migrantov, „píše.

Myšlienka, že sú migranti vítaní, je podľa nej od začiatku zlá. Pripomína, že vlani bolo v Nemecku zo spáchania trestného činu obvinených rekordných 38 tisíc migrantov. „V Hamburgu je ukradnutých viac ako 55 peňaženiek každý deň, 90% páchateľov sú muži vo veku medzi 20 a 30 rokmi zo severnej Afriky a Balkánu,“ uvádza s tým, že nemecké úrady sú potláčané politickou korektnosťou, aby sa zabránilo protiprisťahovaleckým náladám. Pripomína tiež incidenty z Kolína nad Rýnom.

Právne prekážky umožňujúce deportáciu sú podľa nej až príliš vysoké. Aby bol migrant z Nemecka vyhostený, musí sa dopustiť trestného činu, za ktorý bude odsúdený najmenej na tri roky, a navyše musí byť krajina ochotná ho prijať späť. A to je podľa nej takmer nereálne. „V minulom roku sa nám zdvíhal žalúdok u príbehu 50 mužov, žien a detí, ktoré našli udusené a rozkladajúce sa v zadnej časti mraziaceho autá opusteného na ceste, zatiaľ čo z neho kvapkala krv. O necelé dva roky neskôr budeme čakať až v prepravnom kontajneri smerujúceho z Líbye do Talianska nájdeme 200 tiel bez života. Zmení to verejnú mienku? Aký obrázok bude médiami použitý, aby zasiahol vaše srdce? „Zaujíma Hopkinsová.

Pripomína, že naposledy tak svet zasiahla snímka s telom Aylana Kurdiho, ktorý pripomenul, že niektoré kroky mali byť podniknuté skôr. „Čo to bude tentoraz? Fotka celej rodiny? Alebo ešte menšie dieťa s otcom, ktorý za jeho smrť ponesie ešte viac viny?

Mekelová podľa nej na presídlených ľudí pôsobí ako Krysar, ktorý hrá na svoju píšťalu. Domnieva sa tiež, že obetuje bezpečnosť svojich ľudí v snahe vymazať minulé nemeckej hriechy. Pripomína slová nemeckého ministra pre miestny rozvoj Gerda Müllera, ktorý uviedol, že na ceste je 8 až 10 miliónov migrantov. „Tí sa v súčasnosti zhromažďujú a čakajú, až ich pašeráci zatvoria do prepravných kontajnerov. Nenechajte sa mýliť, Sýrčania len nesedia pri hraniciach s Tureckom a nečakajú, až sa niečo stane. Pripravujú sa na dlhú cestu ku ‚slobode‘, „uvádza Hopkinsová.

Hovorí aj o tom, ako bola pred niekoľkými mesiacmi policou vypočúvaná, pretože migrantov nazvala švábmi, ktorí dokážu prežiť to najhoršie. Túto myšlienku jej vraj však doteraz nikto nedokázal vyvrátiť. „Vo svetlách reflektorov všetkých médií opúšťa 260 migrantov Grécko, na cestu cez Stredozemné more do Nemecka sa potom v tichosti chystá osem až desať miliónov štvancov,“ varuje komentátorka.

Spojené štáty podľa nej môžu čoskoro odmietnuť bezvízový styk s Nemeckom alebo Francúzskom, pretože sa vo veľkom falšujú pasy. To isté môže stretnúť Taliansko a Rakúsko. „A ako dlho bude trvať, než sa zrúti Schengen? Postavte múr, zatvorte hranice a zachráňte svoje deti. Severná Afrika je na ceste. V marci do Talianska prišlo 8405 migrantov, na začiatku tohto týždňa ďalších 700 na šiestich lodiach, z mora boli vytiahnuté ďalšie 4 mŕtve telá. História sa bude opakovať, „dodáva ostro.

zdroj: zahranicni.eurozpravy.cz