[socialring]
Rusko má niektoré z najcennejších neznečistených najlepších pôd planéty a ak bude sa to striktne kontrolovať, tak zostanú bez GMO a bez chemikálií, pričom ich produktivita môže rásť, zatiaľ čo Európa bude v úpadku, povedal RT geopolitický analytik William Engdahl.

Ruskí poslanci predložili návrh zákona zakazujúceho GMO. Zákonná predloha navrhnutá ruskému parlamentu stavia produkciu a distribúciu GMO na roveň terorizmu. Od Ruska sa očakávalo, že po vstupe do Svetovej obchodnej organizácie (WTO) dovolí na svojom trhu produkciu a distribúciu GMO potravín.
 
Ale v marci ruský prezident Putin povedal, že krajina zostane nedotknutá GM, bez porušenia svojich záväzkov k WTO.

RT: Čo si myslíte o poslednom v ruskom parlamente prejednávanom zákone, ktorý dáva producentov GM, ktorí by tieto predpisy porušili, na úroveň teroristov. Nie je to trochu prehnané ?

William Engdahl: Podľa rozprávania na ruských mediálnych blogoch by mal byť trest za vedomé ilegálne zavádzanie GMO plodín v Rusku porovnateľný s tým, aký sa ukladá teroristom, ktorí vedome ubližujú ľuďom. Zámer zastaviť džina genetických manipulácií rastlín a organizmov a zase ho napchá do fľaše je pre budúcnosť ľudstva dobrý. Rozprávanie o 20 percentnom náraste úrody u niektorých GMO je úplný nezmysel. Nikde na svete neexistuje dokázaný dlhodobý nárast úrod z GMO plodín, pretože sú modifikované kvôli zvýšeniu úrod. Takže je to len mydlová bublina, ktorú Monsanto, Syngenta a ďalší GMO giganti vkladajú do svojich uspávaniek pre verejnosť, aby sme si mysleli, že ide o nejaké dobro.

RT: Zníži toto opatrenie, ak bude prijaté, počet GM produktov na trhu ?

WE: Dúfam, že áno. Nedostal som sa k paragrafom tohto zákona, ale myslím si, že ten smer, aký ministerský predseda Medvedev pred dvoma či troma mesiacmi naznačil, čo sa týka obratu čelom vzad u GMO, vyzerá, že dostal zelenú aj od WTO. Ešte pred rokom to vyzeralo, že GMO budú v Rusku bežnou vecou, čo by bola katastrofa. Myslím, že ide o to, že v Rusku sú niektoré z najcennejších nezničených z najlepších pôd na tejto planéte, a ak sa udrží bohatstvo týchto vynikajúcich pôd, ak budú prísne kontrolované, aby boli bez GMO a bez chemikálií z Roudnupu alebo Arrazynu, čo je obľúbený jed Syngenty, tak môžu byť na svetových trhoch označené, že sú organické. Rusko je veľký vývozca na nemecký trh, do Západnej Európy, Európskej únie i inam, pretože tam je toho veľký nedostatok. Takže čokoľvek, čo Rusko urobí, bude blokovať GMO aj inde, pamätajte, že EÚ dlhé roky nedávala certifikáciu pre komerčné pestovanie GMO. V EÚ je veľká opozícia verejnosti k Monsantu aj napriek všetkej naklonenosti GMO v skorumpovanej Európskej komisii v Bruseli alebo aj v nemeckej vláde. Obyvateľstvo je v tom rovnako ale úplne neoblomné, toto v jedle nechcú.

RT: Ako môžu byť spotrebitelia najlepšie chránení pred neúmyselnou kúpou geneticky modifikovaných potravín ?

WE: To môžu byť celkom ľahko. Predovšetkým môžu urobiť to, čo skúsil štát Kalifornia, a Monsanto minulo milióny dolárov, aby to zablokovalo a skúsilo to znova. Štát Washington to tiež skúsil, a zase tá istá situácia, Monsanto minulo milióny dolárov, aby vytvorilo falošnú lobbovaciu kampaň. Aj štát Vermont to skúsil, a ten uspel a zaviedol označovanie produktov, ktoré obsahujú viac ako 0,9 percenta GMO, čo je v EÚ podobné. Je to označovanie na regáloch, keď si kúpite krabicu s vločkami Kellogg ‚s Cornflakes, tak máte istotu, keď sa pozriete a vidíte, či to nie je z GMO kukurice v mojich vločkách, ktoré bude jesť moje dieťa, alebo či to je to GMO svinstvo, ktorého by sa Kellogg rád zbavil. To je prvý krok. Ďalšia vec spočíva v tom, že sa ľudia budú informovať o tom, čo jedia. Podporujte miestnych farmárov. To nie je nič proti technológiám. Videl som to priamo v Nemecku aj inde v Európe, že riadne vykonávané organické poľnohospodárstvo vytvára väčšie výnosy pri zbere ako priemyselné poľnohospodárstvo. Produktivita je vyššia, kvalita je lepšia. Tie zvieratá, ktoré sú riadne kŕmené, trávu spásajíce kravy a sliepky, to sú skutočné kravy a sliepky, nie je to ono syntetické pseudo – mäso, ktoré si kupujeme z regálov supermarketov vo veľkých predajných reťazcoch Európy a USA. Je to teda čosi, čo je od Ruska veľkým pozitívnym prínosom.