BRATISLAVA – Vírus Zika je na Slovensku. Oficiálne to dnes oznámil minister zdravotníctva Viliam Čislák. Nákazu potvrdilo referenčné laboratórium v Nemecku u 23-ročnej pacientky. Informácia prichádza po tom, ako vírus potvrdila u dvoch pacientov aj Česká republika.

Podľa slov ministra zdravotníctva virologické laboratórium v Hamburgu potvrdilo nákazu vírusom Zika u 23-ročej Slovenky, ktorá sa vrátila z Južnej Ameriky. „Podozrenie na vírus Zika sa potvrdil a je pozitívny. Bola v Južnej Amerike, mala aj klinické prejavy. Veľmi dobre zareagovala pani primárka, ktorá pacientke zobrala odbery,“ povedal Viliam Čislák.

Čislák ďalej pripomenul, že vírus prenáša komár druhu aedes aegypti, ktorý na Slovensku nežije. Všetci pacienti sa nakazili v rizikových juhoamerických krajinách. Liečba slovenskej pacientky bude aj naďalej len symptomatická. Minister zdôraznil, že až 80 percent pacientov nemá žiadne klinické prejavy a 20 percent z nich pociťuje príznaky ako pri chrípke.

Môže sa pohybovať na verejnosti

Pacientku s podozrením na vírus Zika hospitalizovali v prešovskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v stredu 24. februára a neskôr ju prepustili do ambulantnej starostlivosti. Je v dobrom klinickom stave. Informovala o tom primárka Oddelenia infektológie Nataša Špiláková, ktorá 23-ročnú pacientku z Prešovského kraja mala na oddelení.

Pacientka sa môže pohybovať na verejnosti. Žiadny problém jej nehrozí. Bola poučená o epidemiologickom režime. Odišla s inštrukciami, ktoré zabraňujú tomu, aby sa vírus šíril. Nemá žiadne režimové obmedzenie, čo sa týka stravy. Nie je tehotná, nesmie darovať krv a bola poučená aj ohľadom ďalších okolností.

Mladá žena strávila mesiac v Južnej Amerike, kde sa pohybovala aj v džungli. Potvrdila, že ju tam poštípali komáre. Pacientka prišla s príznakmi únavy, slabosti, mala na tvári vyrážky a pociťovala bolesti kĺbov. Bola stabilizovaná, ochorenie malo ľahší priebeh. Bolesti v priebehu dvoch dní ustúpili. „Klinický stav sa úplne upravil. Odišla domov. Nie je predpoklad, aby sa jej stav zhoršil, aj keby prišlo pozitívne stanovisko z Hamburgu. Ďalšie kroky spadajú do kompetencie Úradu verejného zdravotníctva,“ povedala po prepustení pacientky primárka.

Pacientka už vírus prekonala a jej organizmus by si mal vytvoriť proti nemu imunitu. Vyplýva to z dostupných údajov, ktoré nemocnica má k dispozícii. Na Oddelení infektológie nemuseli prijať žiadne mimoriadne opatrenia. Išlo o štandardný postup, aký v práci s infekčnými pacientmi používajú stále, konštatovala Špiláková. Pacientka si neželá žiadnu medializáciu.

Dvaja nakazení v Česku

V Česku boli minulý týždeň zachytené prvé prípady vírusu Zika. Vírus sa spája s narodením detí s malými hlavami a málo vyvinutým mozgom v Latinskej Amerike. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila kvôli vírusu Zika celosvetový stav núdze. Nákaza sa zrejme prenáša z matky na plod, možno aj pohlavným stykom.

Počet „importovaných“ prípadov výskytu vírusu Zika v Európe sa stále zvyšuje. Rakúsko zatiaľ registruje tri prípady zavlečenia vírusu do krajiny, a to jeden z Brazílie a dva z Kolumbie. V Nemecku registrujú doteraz 20 prípadov tejto infekcie. Prvý prípad hlásia aj z Ruska, kde prítomnosť vírusu potvrdili vyšetrenia v organizme ženy, ktorá pricestovala z Dominikánskej republiky.

Ako pre tlačovú agentúru APA uviedol viedenský virológ Stephan Aberle, tri prípady infekcie v Rakúsku majú priebeh bez akýchkoľvek komplikácií. U žien, ktoré neboli tehotné, ich sprevádzali vyrážky a bolesti kĺbov. Väčšina infekcií spôsobených predmetným vírusom prebieha bez symptómov, niektoré sprevádzajú príznaky podobné chrípke.

zdroj: topky.sk