Podľa aktuálnych informácií, ktoré máme k dispozícií, z prešovskej Fakultnej nemocnice J.A. Reimana, ministerstvo zdravotníctva dnes povolalo do nemocnice príslušníkov Ozbrojených síl SR.

Podľa aktuálnych informácií, ktoré máme k dispozícií, z prešovskej Fakultnej nemocnice J.A. Reimana, ministerstvo zdravotníctva dnes povolalo do nemocnice príslušníkov Ozbrojených síl SR, aby vykonávali zdravotnícku činnosť namiesto chýbajúcich sestier. Tvrdí to Mgr. Monika Kavecká, predsedníčka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek.

Ako dalej uvádza M. Kavecká, “V súčasnosti chýba na Slovensku viac než 5 000 sestier a aktuálne je Slovensko v počte sestier na tisíc obyvateľov hlboko pod priemerom Európske únie. Od 1. februára 2016 bude ohrozená zdravotná starostlivosť pre viac ako 1 milión občanov v Prešovskom, Žilinskom a Trnavskom kraji.”

Ďalej apeluje na predsedu vlády Roberta Fica, že by “mal situáciu urgentne riešiť. OZ SaPA a SK SaPA sú pripravené prijať kompromisný návrh, ktorí predložili na rokovaní s premiérom dnes ráno. V opačnom prípade sa situácia bude rapídne zhoršovať a ani armáda nebude stačiť na zabezpečenie zdravotnej starostlivosti pre pacientov počas tohto krízového stavu,” dodala M. Kavecká.

Ministerstvo potvrdilo povolanie armády do prešovskej nemocnice. Trvá však na tom, že nejde o krízový stav. “Ide o ďalšie klamstvo funkcionárok sestier. V žiadnom prípade nejde o krízový stav. Nemocnica v Prešove požiadala armádu o výpomoc v prípade potreby, aby mohli zabezpečiť zachovanie aj plánovanej zdravotnej starostlivosti,” uviedol hovorca rezortu zdravotníctva Peter Bubla.

Armáda má podľa jeho slov 39 disponibilných sestier, ktoré posúva po nemocniciach podľa potreby. Dodal, že aj v Prešove mali už dlhšie tri takéto sestry. Bubla zároveň opätovne zdôraznil, že akútna a neodkladná zdravotná starostlivosť v prešovskej nemocnici je, bola a bude plnohodnotne zabezpečená.

zdroj: konzervativnyvyber.sk