V Turecku panuje mimoriadna situácia. Vláda hovorí o prevrate a zodpovedných chce tvrdo potrestať.
[list icon=“check“ icon_color=“red“]

  • Turecké ozbrojené sily sa pokúsili o vojenský prevrat
  • Armáda tvrdí, že pristúpila k tomuto kroku so zámerom „opätovne nastoliť poriadok, demokraciu, ľudské práva a slobody, a zabezpečiť, aby bol v krajine znova zavedený právny poriadok“.
  • Puč sprevádzali mohutné nepokoje, pri ktorých zahynuli desiatky ľudí
  • Prezident Erdogan o pol štvrtej ráno vyhlasuje, že opäť prevzal moc nad krajinou, puč sa podľa jeho slov nepodarilo dokončiť
  • Pri pokuse o prevrat zomrelo najmenej 90 ľudí a vyše 1150 ľudí sa zranilo. Vládne sily zatkli viac ako 1500 vzbúrencov
  • Slováci by podľa ministerstva zahraničných vecí nemali byť v bezprostrednom ohrození, obrátiť sa môžu na Generálny konzulát Slovenska v Istanbule, telefónne číslo: +90 5322630598

[/list]

Video

10:18 Situácia sa stabilizuje

„V týchto chvíľach sa situácia stabilizuje,“ povedal Kaliňák.
„Život sa dostáva do normálnych koľají situácia v dovolenkových destináciách je pokojná a mala by sa vrátiť do normálu. V nietkorých turistických destináciách informáciu o prevrate ani nemali, dodal.

10:16 Dva rozmery pre Slovensko

Situácia má pre Slovensko dva rozmery, povedal minister vnútra Robert Kaliňák. Jednou je bezpečnostná situácia v Európskej únii a tou druhou slovenskí turisti na území Turecka.

10:04 Vzdalo sa 700 vojakov

Agentura Anadolu uviedla, že v Ankare sa polícii vzdalo najmenej 700 vojakov.

10:00 UNESCO prerušilo zasadnutie

UNESCO prerušilo kvôli pokusu o puč svoje zasadnutie v Istanbule. Na zasadnutí malo rozhodovať o zapísaní ďalších nových pamiatok na zoznam svetového prírodného a kultúrneho dedičstva.

9:45 Dovolenky v Turecku ohrozené nie sú

Dramatická situácia v Turecku zatiaľ do letových plánov bratislavskeho letiska nezasiahla. Slovenskí dovolenkári tak môžu vyraziť do svojej obľúbenej destinácie podľa plánov. Čítajte viac tu.

9:43 Letisko v Istanbule je pod kontrolou vlády

Letisko v Istanbule majú späť v rukách vojaci verní tureckej vláde. Letisko malo obnoviť prevádzku v 6:00 miestneho času (5:00 SELČ). Situácia ale nie je celkom jasná.

9:30 Johnson kontaktoval Turecko

Britský minister zahraničia Boris Johnson sa spojil so svojím tureckým náprotivkom a uistil ho o podpore demokraticky zvolenej vlády.
9:28
Krvavý kúpeľ

Fotograf Piero Castellano povedal BBC, že ľudia v noci reagovali na výzvu prezidenta v televízii a vyšli na hlavné námestie, kde čakali tanky a obrnené vozidlá. „Bol to krvavý kúpeľ,“ uviedol. Podľa neho to, že armáda strieľala do davu, bol pre ľudí šok a znamená to vytvorenie bariéry medzi verejnosťou a armádou.

9:13 Počty obetí a zranených narastajú

Na deväťdesiat dnes vzrástol počet obetí pokusu časti tureckej armády o štátny prevrat. Zranených je prinajmenšom 1154 ľudí, informovala štátna agentúra Anadolu.

9:03 Mimoriadne zasadnutie parlamentu

Turecký parlament sa po pokuse časti armády o štátny prevrat zíde na mimoriadnom zasadnutí. Budova zákonodarného zboru v Ankare je silne poškodená.

8:50 Damask prijal správy o pokuse o prevrat s nadšením

Krátko po polnoci vyšli do ulíc v Damasku a ďalších sýrskych mestách, ktoré sú pod kontrolou vládnych síl, stovky jasajúcich provládnych stúpencov a zaznievala silná oslavná streľba do vzduchu. Jeden z obyvateľov vládou kontrolovanej štvrti Halab agentúre Reuters povedal, že „Erdoganov pád je oznámením konca krízy v Sýrii, vzhľadom k tomu, že práve on je jedným z ľudí nesúcich hlavnú zodpovednosť za túto krízu“.

8:40 Ulice sa začínajú zapĺňať bežným životom

Ľudia sa pomaly vracajú do ulíc a obchody sa začínajú otvárať, hlási z Turecka spravodajkyňa BBC. „V tejto chvíli vláda tvrdí, že má situáciu pod kontrolou, avšak neskôr je plánované mimoriadne zasadnutie parlamentu v Ankare.“

8:26 Grécky premiér odsúdil pokus časti armády o puč

Grécky ľud podľa Alexisa Tsiprasa stojí na strane demokracie a ústavného poriadku.

8:17 Duchovný Fetullah Güllen pokus o prevrat ostro odsúdil

„Za posledných 50 rokov som zažil niekoľko vojenských prevratov a pokladám za krajne urážlivé, že som obviňovaný, že by som s týmto pokusom mohol mať čokoľvek spoločné. Kategoricky tieto obvinenia odmietam,“ uviedol 75 ročný Güllen vo vyhlásení. „Čo najostrejšie pokus o vojenský prevrat v Turecku odsudzujem,“ dodal.

8:10 Náčelník generálneho štábu tureckej armády bol oslobodený

Náčelník generálneho štábu tureckej armády Hulusi Akar, ktorý bol počas pokusu o prevrat držaný ako rukojemník na leteckej základni na predmestí hlavného mesta Ankary, bol oslobodený. Oznámili to turecké televízie.

Tlačová agentúra Anadolu napísala, že generál je teraz na bezpečnom mieste. Počas chaotickej situácie počas noci bol generál Akar nezvestný a turecký premiér Binali Yildirim menoval dočasným náčelníkom generálneho štábu Ümita Dundara.

7:52 Šestnásť strojcov prevratu je mŕtvych

Turecký policajný šéf uviedol, že 16 strojcov štátneho prevratu bolo zabitých pri stretoch na „polovojenskom ústredí“ a ďalších 250 bolo zadržaných.

7:36 Merkelová podporila tureckú vládu

Nemecko podporuje demokraticky zvolenú tureckú vládu, uviedla dnes kancelárka Angela Merkelová. Reagovala tak na pokus časti tureckej armády o štátny prevrat. K návratu k ústavnému poriadku v Turecku vyzval aj predseda Európskej rady Donald Tusk. Podľa neho budú dopady pokusu o puč kľúčové pre celý región i pre vzťahy Turecka s Európskou úniou.

7:19 Zadržali stovky vojakov

V súvislosti s pokusom o vojenský prevrat v Turecku bolo zatknutých 754 členov armády. Informovala o tom dnes turecká tlačová agentúra Anadolu. Zatýkanie vzbúrených vojakov prebiehalo po celom Turecku. Päť generálov a 29 plukovníkov bolo na príkaz ministra vnútra zosadených.

7:17 Nie je jasné, kto ovláda vojenské veliteľstvo

Hoci prezident Erdogan deklaruje, že puč sa podarilo potlačiť, nie je jasné, kto ovláda vojenské veliteľstvo v Ankare.

7:09 Fico: Turecko musí získať podporu EÚ

Svetoví lídri sa zhodli na tom, že demokraticky zvolený prezident a vláda v Turecku musia získať podporu Európskej únie. Uviedol to premiér SR Robert Fico v reakcii na pokus o štátny prevrat v Turecku po skončení ázijsko-európskeho samitu ASEM v Mongolsku.

6:46 Pučisti sa nevzdávajú

Frakcia tureckej armády, ktorá sa pokúsila urobiť v krajine štátny prevrat, uviedla, že ďalej odhodlane pokračuje v boji. Občanov vyzvala, aby nevychádzali.

6:30 Smutná bilancia

Noc plná násilia si vyžiadala najmenej 60 obetí a 336 zatknutých. Uviedol to zdroj z prostredia prezidentskej kancelárie.

6:23 Vláda je pod kontrolou, hovorí ministerstvo zahraničia

6:22 42 ľudí zahynulo v Ankare, z toho je 17 policajtov

6:21 V Ankare vidieť stúpajúci hustý dym

6:14 Pozrite si zábery zo zničeného parlamentu

6:08 Zostrelili vojenský vrtuľník

Vojenský vrtuľník, ktorý použili počas puču, bol zostrelený na predmestí Ankary, uvádza agentúra Anadolu.

6:07 Vojaci sa vzdávajú na Bosporskom moste v Istanbule

5:53 Pri pokuse o prevrat zabili jedného z generálov, ktorý patril ku vzbúrencom, uviedol turecký premiér Yildirim.

5:40 Erdogan sa teší podpore v uliciach

Erdogan vyzdvihol, že aj v skorých ranných hodinách ho do ulíc vyšli podporiť „milióny ľudí“. Zdôraznil, že nikdy nevydá krajinu do rúk „okupantov“. Pučisti podľa Erdogana tvoria v tureckej armáde menšinu.

5:33 Bomba dopadla blízko paláca

Stíhačka zhodila bombu blízko prezidentského paláca v Ankare, informuje agentúra AFP.

5:27 Pozrite sa, ako polícia zatýka podozrivých členov skupiny, ktorá sa pokúsila o prevrat

5:25 Erdogan: Za toto zaplatíte

Prezident Erdogan vyslal ľuďom, ktorí sú zodpovední za pokus o puč, jasný odkaz: „Za toto zaplatíte.“

5:22 Polícia odvádza vojakov z televízie

Polícia odvádza vojakov, ktorí vtrhli do televízie CNN Türk a obsadili ju. Stanica už obnovila vysielanie.

5:19 Fotografia tureckého parlamentu, ktorý sa stal terčom útokov

5:16 Násilnosti si vyžiadali okolo 60 obetí

Podľa agentúry Bloomberg sa celkový počet obetí násilných zrážok môže vyšplhať až na číslo 60.

5:09 Uzavretý Bospor

Úrady zavreli úžinu Bospor v Istanbule z bezpečnostných dôvodov pre tankery.

5:04 Kto je Recep Tayyip Erdoğan

Bývalý primátor Istanbulu sedel v minulosti vo väzení za náboženské poburovanie. Ako sa dostal k moci a prečo ho chcú zvrhnúť? Viac si prečítajte v jeho profile.

4:55 Vojaci chceli preniknúť do paláca

Počas pokusu o puč sa snažilo trinásť vojakov dostať do prezidentského paláca. Podľa agentúry Reuters boli všetci zadržaní.

4:49 Istanbulské letisko sa dostáva do normálu

Ataturkovo letisko v Istanbule ovládli provládni demonštranti, ktorí z neho vyhnali pučistov. Prevádzka sa na letisku dostáva pomaly do normálu, prvé lietadlá by mali odletieť o piatej hodine ráno SELČ.

4:35 Najmenej 42 obetí v Ankare

Pri útokoch v Ankare zahynulo najmenej 42 ľudí, cituje prokuratúru v metropole Turecka televízia NTV.

4:29 Povstalci stále útočia

Hoci sa puč pomaly rozpadá, niektorí armádni povstalci stále útočia v Ankare a Istanbule zo vzduchu. Premiér Yildirim vydal podľa AFP príkaz na zostrelenie unesených lietadiel.

4:04 Clintonová žiada pokoj

Kandidátka na americkú prezidentku Hillary Clintonová žiada pokoj a rešpektovanie „základných ľudských práv“ v Turecku.

3:59 Útok na hotel, kde trávil Erdogan dovolenku

Hotel pri Egejskom mori, v ktorom trávil turecký prezident dovolenku, sa stal po jeho odchode terčom bombového útoku. Uviedla to agentúra AFP s odvolaním sa na Erdoganov prejav.
3:56
Zatkli vojenských dôstojníkov

Úradník z prezidentskej kancelárie uvádza, že viac ako 50 vojenských dôstojníkov zatkli. Informácie priniesla agentúra AP.

3:37 Je známe, kto stojí za pučom

Vodcom pokusu o štátny prevrat v Turecku je plukovník Muharrem Kose. Informovala o tom dnes agentúra AP, citujúc tureckú štátnu tlačovú agentúru Anadolu, ktorá sa odvoláva na nemenované armádne zdroje.

Kose, ktorý stál na čele právneho poradného oddelenia armády, bol pred krátkym časom zbavený funkcie. Podľa agentúry Anadolu ďalšími dôstojníkmi zapletenými do pokusu o prevrat sú Mehmet Oguz Akkus, Erkan Agin a Dogan Uysal.

3:25 Erdoğan chce vyčistiť armádu

Turecký prezident vyhlásil, že prevzal moc nad krajinou a malej časti armády sa nepodarilo puč dokončiť. Teraz chce tieto zložky „vyčistiť“ a odkazuje že súčasné Turecko už nie je staré Turecko (v minulosti sa podobná situácia v Turecku totiž niekoľkokrát opakovala – vojenský puč).

3:20 Erdoğan má prvý prejav v televízií

Po mobilnom telefóne a aplikácii Facetime už stojí Erdogan pred reálnymi kamerami. Prvé vyhlásenie dáva ešte z letiska v Istanbule.

3:18 Šesť mŕtvych v Istanbule

Šesť civilistov zahynulo a takmer stovka utrpela zranenia pri prestrelkách, ktoré sa v dôsledku pokusu o armádne prevrat rozpútali v Istanbule.

3:16 Tridsať pučistov zložilo zbrane

Asi tridsať pučistov zložilo na námestí Taksim zbrane po tom, čo sa dostali do obkľúčenia. Uviedla to agentúra Reuters. Na námestí boli predtým hlásené strety medzi pučistami a provládnymi demonštrantami.

3:09 Prezident je na letisku

Recepa Tyyipa Erdogana úspešne pristál v Istanbule. Neletel tak do Ankary, ako sa skôr uvádzalo.

3:05 Na Erdogana čakajú v Istanbule tisíce ľudí

Na Letisku Ataturk sa zhromaždili tisíce ľudí, ktorí čakajú Erdogana, ktorý by mal v tomto čase pristáť.

2:54 CNN-Türk musela ukončiť vysielanie

Skupina vojakov napadla budovu spravodajskej agentúry Dogan, kde sídli aj CNN-Türk. Pučisti sa dostali do štúdia a ukončili vysielanie. Stanica to uviedla na Twitteri.

2:49 Zábery z výbuchu v tureckom parlamente. Boje v Ankare stále prebiehajú

2:47 Z letiska Ataturk v Istanbule hlásia veľký výbuch

2:43 Z tureckého parlamentu stúpa hustý dym

2:43 Situácie stále nie je pokojná

Z centra Istanbulu hlásia niekoľko výbuchov.
Lietadlo s prezidentom Erdoganom pristáva podľa gréckych úradov teraz v Istanbule.

2:40 Erdogan nakoniec pristáva v Istanbule

Lietadlo s prezidentom Erdoganom pristáva podľa tureckých úradov teraz v Istanbule.

2:32 Dav sa pustil do vojakov. Na snímke jeden z vojakov, ktorý strážil štátnu televíziu TRT

2:29 Erdoğan môže ďakovať iPhonu

2:28 Zničený vchod do budovy parlamentu v Ankare

2:22 Ak puč neuspeje, Erdogan zvýši svoju moc v krajine

2:19 Situácia sa má dostávať pod kontorlu

Z veľkej časti sa má držať pri moci už vláda, ktorá odolala vojenskému púču. Posledné boje sa majú odohrávať v Ankare.

2:18 Púč malo pripraviť hnutie, ktoré stojí za Turkom, ktorý žije v USA

Za prevratom má byť podľa tureckého premiéra Fethullah Gulen, ktorý žije v USA.

2:13 Bezletová zóna nad Ankarou

Turecký premiér Binali Yildirim vyhlásil nad Ankarou bezletovú zónu. Situácia je podľa neho z veľkej časti pod kontrolou. Operáciám vládnych jednotiek velí náčelník generálneho štábu.

2:11 Ležiaci Turek pred tankom na letisku Ataturk v Istanbule

2:09 Ľudia postupne odvracajú vojenský prevrat zo strany armády

2:07 Prístup na sociálne siete mal byť opäť v Turecku obnovený

Facebook, Twitter či YouTube má už v Turecku fungovať opäť úplne normálne a bez obmedzení.

2:06 Turecká štátna televízia opäť začala vysielať

Po tom čo štátnu TRT obsadila armáda a odvysielala svoje stanovisko skončila svoj prenos. Teraz je opäť online.

2:02 Viaceré budovy v Ankare sú poškodené ostreľovaním

Podľa neoficiálnych informácií armáda poškodila alebo bombardovala v Ankere tieto budovy:

Parlament
Ministerstvo vnútra
Sídlo tajnej služby
Veliteľstvo polície
Sídlo ozbrojených síl Turecka

1:59 V Ankete sa stále ozýva streľba

1:58 Na moste v Istanbule zomreli dvaja ľudia

Turecká štátna agentúra Anadolu tvrdí, že na istanbulskom moste boli zabití dvaja ľudia.

1:57 Ľudia majú čakať na prílet prezidenta Erdogana v Ankare

Jeho lietadlo má podľa ČT24 v najbližších minútach pristáť v hlavnom meste Turecka.

1:52 Podľa tureckej tajnej služby sa púč podarilo odvrátiť

AP uviedlo správu, na základe vyjadrenia MIT (turecká tajná služba), že vojenský púč nebol úspešný a bol porazený.

1:49 Turecká armáda je druhá najsilnejšia v NATO. Toto je jej tretí pokus o prevrat

Silná turecká armáda je druhá najväčšia po USA v rámci krajín NATO. Bola dlho rozhodujúcou silou v krajine a označovala sa za garanta sekulárnej podoby Turecka, ktorého režim je úplne svetský, ale kde žije 99 percent moslimov. Turecko zažilo v posledných desaťročiach už tri vojenské prevraty. Viac info nájdete TU.

1:46 V Tureckom parlamente vybuchla bomba

V Ankare mal podľa televízie Sky nastať v parlamente výbuch.

1:41 Ďalšia streľba

Vojaci zasiahli proti civilistom, ktorí nesúhlasia s prevratom. Na moste cez Bosporský prieliv v Istanbule, ktorý sa pokúsili prejsť, bola počuť streľba. Na mieste sú ranení.

1:35 Pokoj je aj v letovisku Antalya

Slovenskí dovolenkári z miesta nehlásia zatiaľ žiadne nepokojne. „Aktuálne dianie sledujeme z televízie, no vonku sa zatiaľ v Antalyi nič v našom okolí nedeje. Vonku zatiaľ maximálne trúbili autá,“ povedal pre HN Michal Piok.

1:33 Turecké medzinárodné letisko Ataturk je plné ľudí

Pasažieri sa dostali na dráhu a medzi lietadlá na letisku v Istanbule. Pripomíname, že všetky odlety a prílety na letisko boli zrušené.

1:31 Mimo Istanbulu a Ankary je pokoj

Situácia v ostatných tureckých mestách mimo Ankary a Istanbulu je zatiaľ pokojná. „Som v Izmire a tu žiadnu streľbu nepočuť,“ uviedla pre HN turecká novinárka Selia Hadža.
1:26 USA podporuje Erdogana

Spojené štáty podporujú existujúcu tureckú vládu a prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Americký prezident Barack Obama sa na tom zhodol s ministrom zahraničia Johnom Kerrym. Podľa nich by všetci mali rešpektovať demokraticky zvolenú vládu a vyhnúť sa násiliu.

1:19 Mnoho ľudí sa postavilo proti armáde. Vyliezajú na tanky a vyťahujú z nich vojakov

1:12 V uliciach sú tisíce ľudí

Na základe vyhlásenia tureckého prezidenta sa dostali do ulíc tisíce ľudí.

1:10 Nepravá fotografia

Táto fotografia začala kolovať po sociálnych sieťach a mala zobrazovať aktuálnu situáciu v Turecku. Ide však o minuloročný záber z Maroka.

1:09 Sú známe prvé obete

Pri útoku helikoptéry v Ankare malo zomrieť 17 policajtov.

1:06 Policajti zadržali viacero príslušníkov armády

1:05 Zostrelili helikoptéru armády

Turecká stíhačka zostrelila nad Ankarou vojenskú helikoptéru, z ktorej strieľal pučisti. Uviedla to televízia NTV.

1:02 Národné informačné analytické centrum zasadne

Podľa informácii HN dnes ráno zasadne Národné informačné analytické centrum. A zrejme bude zvolaná aj Bezpečnostná rada.

1:01 Takto vyzerá paľba priamo v Ankare

0:58 Exkluzívne z Turecka: Nie je jasné, kto stojí za prevratom

„Ide o vojenský prevrat, no zatiaľ nie je úplne jasné, ktorý predstaviteľ armády za ním stojí,“ uviedla politologička slovenského pôvodu Sylvie Tiryaki pre HN. Podľa nej vojaci obsadili televíziu, v ktorej sa začali vysielať sitcomy. Vojská tiež útočili na sídlo tajnej služby.

Podľa Tiryaki majú vzbúrenci záujem najmä o Ankaru a Istanbul. Letoviská na juhu Turecka, kde dovolenkujú aj tisícky Slovákov, by ohrozené byť nemali. Viac nájdete TU.

0:57 Sídlo tajnej služby v Ankare je v plameňoch

0:52 Armáda ničí sídlo tajnej služby

Denník Telegraph priniesol správu, že vojenské zložky začali ostrú streľbu na budovu tajnej služby v Ankare.

0:52 Turecká armáda má s Erdoganom dlhoročný spor

Turecká armáda už tradične vidí samú seba ako strážkyňu sekulárneho dedičstva krajiny, napätie medzi Erdoganom a tureckými ozbrojenými silami vďaka tomu rastie po dlhé roky. Dôvody, prečo prichádza prevrat teraz si prečítajte TU.

0:51 Streľba v Istanbule

Podľa agentúry AFP začala armáda strieľa na ľudí, ktorí sa pokúsili prejsť cez zablokovaný most v Istanbule.

0:35 Situácia v Istanbule je napätá

Proti armáde bojujú z časti aj obyvatelia. Na zázname je tank, ktorý v centre Istanbulu prejde taxík.

0:25 Streľba na moste Bosphorus v Istanbule

0:20 Slováci by nemali byť v ohrození

Slovenskí občania by nemali byť v dôsledku najnovších udalostí v bezprostrednom ohrození – najmä nie v turistických strediskách, píše sa vo vyhlásení Ministerstva zahraničných vecí. „Odporúčame zachovať pokoj, nevychádzať z ubytovacích zariadení a dodržiavať pokyny miestnych zložiek. Nezapájať sa do verejných zhromaždení a akcií v uliciach miest – najmä v Ankare, Istanbule a správnych strediskách krajiny.“
V Turecku je podľa dobrovoľného registračného formulára momentálne 1523 občanov SR, reálne počty môžu byť ešte vyššie.

0:17 Tanky pri parlamente mali začať paľbu

Podľa televízie Sky sa pri budove parlamentu v Ankare rozmiestnili Tanky a začali paľbu.

0:14 Streľba na prezidentský palác

Štátna agentúra Anadolu uvádza, že svedkovia videli streľbu na prezidentský komplex z vojenských helikoptér.

0:09 Tanky sú na ceste ku kancelárii premiéra v Ankare

Postup armády majú na mieste blokovať ľudia, ktorí neschvaľujú armádny prevrat.

23:57 Štátna televízia ukončila vysielanie. Na budovu sa malo strieľať

Na budovu štátnej televízie mala v Ankare strieľať bojová helikoptéra. Z oblasti boli počuť silné explózie, uvádza RT.

23:56 Explózia a streľba v Ankare

AFP uviedla, že v Ankare bolo počuť silnú explóziu, Reuters uviedol, že neďaleko generálneho štábu armády počuť streľbu.

23:52 Ankarou mala otriasť silná explózia

23:50 Tanky v uliciach Istanbulu. V Ankare je stále počuť streľba

zdroj: hnonline.sk