Prezident Miloš Zeman vystúpil v Bratislave na medzinárodnej konferencii zameranej na tému sociálnej demokracie v 21. storočí. Vo svojom prejave, ktorý nasledoval po úvodnej reči slovenského premiéra Roberta Fica, sa zameral aj na tému migračnej krízy.

„Milý Robo, vážení kolegovia za predsedníckym stolom, vážení kolegovia pred predsedníckym stolom, dovoľte mi, aby som ako realista začal smutnou spomienkou,“ začal svoje slová Zeman pozdravom premiéra Roberta Fica (SMER-SD), ktorý bol jeho predchádzajúcim rečníkom, a ostatných prítomných.

„Bola doba, kedy v stredoeurópskom priestore vládla sociálna demokracia. Vládla v Poľsku, bol u mňa nedávno Saša Kwasniewski a spomínali sme na tú dobu, keď v prvom kole v katolíckom Poľsku bol zvolený ľavicový prezident. V Maďarsku náš spoločný priateľ Gyula Horn. Dokázal viesť svoju krajinu. Krátko po ňom nastúpil premiér, ktorého nebudem menovať, ale ktorý sa preslávil výrokom:, Klamali sme občanom ráno, klamali sme občanom na poludnie a klamali sme im večer. ‚To nebola výrazná osobnosť, „rozprával.

Potom podľa neho začal úpadok sociálnej demokracie. „A my pred ňou nemôžeme zatvárať oči. V Poľsku už nie je ľavica ani v parlamente. V Maďarsku síce je, ale ako veľmi veľmi okrajová sila. Ach jaj.

„Spomínam si, ako sme sa pozerali na mapu a boli fázy, kedy takmer v celej Európe boli ľavicové vlády. Kedy boli takmer v celej Európe pravicové vlády. Nespoliehajme však na tento kyvadlový efekt. Tým, kto tieto vlády postrkuje, je naša vlastná aktivita a my by sme mali hľadať chyby v sebe a nezhadzovať všetko na zlú konkurenciu, ktorá sa nás snaží vytlačiť z politického trhu, „uviedol.

Najzneužívanejší pojem? sociálny štát

Ďalej pokračoval v téme konferencie, ohľadne sociálneho štátu. „Sociálny štát je jeden z najzneužívanejších pojmov v politických prejavoch. A kým si nevymedzíte, čo sociálny štát znamená, nepovedali sme o ňom nič. Ľavica a pravica bude vždy tvrdiť, že je sociálna v tom zmysle, že je tu koniec koncov pre ľudí. Akurát nepovie, že je tu pre ľudí, ktorí si môžu dovoliť súkromné ​​školy, súkromné ​​nemocnice. To už pravica trochu zamlčuje. Ale rozhliadnime sa po Európe a zistíme, že relatívne v najuspokojivejšej podobe existuje v štyroch krajinách, ktorým sa hovorí škandinávske, „podotkol. Nedávno vraj videl tabuľku miery korupcie. „Na prvom mieste Nórsko, druhé Švédsko, tretie Dánsko, štvrté Fínsko. Krajiny s najnižšou mierou korupcie. V tabuľke konkurencieschopnosti vedú tiež škandinávske krajiny, „pripomenul.

A teraz to nepríjemné. Jednou z charakteristík škandinávskeho modelu sú vysoké dane. A tu samozrejme naši kolegovia podnikatelia začnú protestovať, lebo kto by si neprial čo najnižšie dane. Priznajme si, že sme zdedili karikatúru trhovej ekonomiky po pravicových vládach. Karikatúru spočívajúci v tom, že jednou z foriem privatizácie je prostá zlodejina. A rovnako tak sme zaťažení obrovskou vlnou daňových únikov, ktoré niektorí považujú za gavaliersky delikt, zatiaľ čo v USA je tento prečin druhým najťažším zločinom hneď po vražde, „pripomenul opäť. Prejedanie budúcnosti dokáže podľa Zemana každý idiot, ale politik má investovať.

Sociálny model škandinávskeho štátu vysokého zdanenia ukazuje, že to nie je prekážkou ekonomickej úspešnosti, naopak to ukazuje na sociálnu kohéziu. Práve týmto prerozdeľovaním cez sociálne kanály odstraňujeme nadmerné a hocikedy nie celkom zaslúžené diferencie medzi jednotlivými sociálnymi skupinami. A to hovorím ako človek, ktorý tvrdí, že ľuďom, ktorí nechcú pracovať, by sa nemali vyplácať štedré sociálne dávky.

Riešením je deportácia ekonomických migrantov

My sme si nechali pravicou, niekedy aj extrémnou pravicou, ukradnúť tému, ktorá patrila, v jej histórii, sociálnej demokracii. A to je téma obrany národných záujmov a obrany európskych hodnôt. A tvárime sa ako ľudia, ktorí zabudli na svoju minulosť. A kto zabudne na svoju minulosť, je odsúdený ju ešte raz prežiť. Socialisti boli vždy internacionalisti v tom zmysle, že vítali migrantov z kultúrne podobných oblastí. Migrantov, ktorí sa dokázali adaptovať, ak chcete asimilovať. V ČR napríklad žije vietnamská komunita, ktorá sa skvele asimilovala. Ich deti študujú vysoké školy, hovoria perfektne po česky, Vietnamci sú pracovitejší ako priemerný český občan, „povedal Zeman s tým, že tým sa dopúšťa urážky vlastnej krajiny, ale prečo to nepriznať, keď je to pravda. Slovákov nepočítam, slovákov beriem ako našich ľudí, povedal a spomenul tiež na Ukrajincov.

Nie sme xenofóbny, päť percent českej populácie sú cudzinci. Ale my pri slovách migrácie zabúdame na jedno adjektívum. A to je islamská migrácia. Politická korektnosť je synonymom pre lož, ak chcete pre nevypovedanú pravdu. Islamská migrácia nie je integrovateľná a asimilovateľná do európskej kultúry. Uvediem jeden jediný príklad. Sociálna demokracia celý čas bojovala za práva žien. Islamská integrácia znamená kultúru, kde súra 4 Koránu znie, že muž má svoju ženu právo biť. Islamská civilizácia je civilizácia, kde je ženám odopieraný prístup k vzdelaniu a verejným funkciám. Islamská civilizácia znamená, že svedectvo ženy pred súdom má polovičnú hodnotu ako svedectvo muža. A tak by som mohol pokračovať ďalej a ďalej. Jediným spôsobom riešenia migračnej krízy je deportácia ekonomických migrantov a tých, ktorí hlásajú násilie, náboženskú nenávisť, skrátka tých, ktorí pripravujú teroristické akcie, „podotkol Zeman.

„Európska únia, a ja som jej prívrženec, zlyhala na celej čiare v riešení migračnej politiky,“ pokračoval. „Nebola na ňu pripravená, a keď migračná vlna prišla, strácala čas nekonečnými táraninami, ktorým vznešene hovorila diskusie. Táraniny o tom, že migrantov by sme tu vlastne mali vítať, pretože máme nedostatok pracovnej sily. Budiž, asi si neprečítali, že priemerná nezamestnanosť v EÚ je 11%, ale iste eritrejský kybernetik môže významne zvýšiť kvalitu európskej pracovnej sily. Takže tento argument evidentne padá a nebudeme si nahovárať, že medzi migrantmi sú tzv. džihádisti, ktorí môžu vytvoriť spiace bunky pripravujúce obdobné teroristické akcie, ako boli nedávno v Paríži, „pokračoval Zeman.

Ak EÚ nedokázala zabezpečiť ochranu svojich vonkajších hraníc, čo je podľa Zemana prvé a základné pravidlo každého súštátia, potom podľa jeho názoru nemá právo vymýšľať žiadne kvóty. Tým sa vraj problém nerieši, ale iba odsúva. „A takto sa vytvára nová kategória nomádov kočujúcich európskymi štátmi a končiacimi v Nemecku, kde sú štedré sociálne dávky. Kedysi Angela Merkelová pozvala Sýrčanov do Nemecka a teraz sú všetci migranti Sýrčania. A teraz má Nemecko problémy, ktoré si samo neuváženou politikou vytvorilo, „povedal Zeman. A zopakoval, že je potrebné deportovať tých, ktorí sem prišli nie ako tí, ktorí utekajú pred vojnou, ale tí, ktorí sú ekonomickými migrantmi. Tí tu podľa jeho názoru nechcú pracovať, ale chcú žiť zo sociálnych dávok. „Prečo rozširovať kategórii tých, ktorým sa hovorí neprispôsobiví?“ Dodal.

„Sociálna demokracia by mala chrániť národné záujmy, mala by chrániť historické korene nielen z tej vlastnej, ale aj z tej európskej kultúry a uvedomiť si, že táto kultúra je nezlučiteľná s kultúrou nenávisti voči neveriacim a s kultúrou založenou na snahe podrobiť si týchto neveriacich a urobiť si z nich svojich otrokov. Čím som citoval jedno zo svätých písiem, nie však písmo evanjelické. Avšak ani v Paríži teroristi nevolali, požehnaný Ježiš Kristus ‚, ale, Alláhu Akbar‘, „uzavrel tému Zeman.

zdroj: parlamentnilisty.cz