Michail Gorbačov vysvetľuje ochladnutie vzťahov Ruska so západom aroganciou USA a priznal, že ako aj Putin by pričlenil Krym k Rusku.

„K ochladeniu vzťahov štátov západu a Ruska priviedla arogancia Washingtonu, ktorý sa považuje za víťaza studenej vojny a nepriznáva úlohu Moskvy pri určení vzťahov“, vyhlásil bývalý prezident ZSSR Michail Gorbačov pre Sunday Times.

„Oni nemali úprimný záujem pomôcť Rusku stať sa stabilnou a silnou demokraciou. Mysleli si, že ho zrezali v rozmeroch. V procese negovali všetku dôveru, ktorú sme vybudovali. Vždy som bol za slobodne prejavenú vôle ľudu a na Kryme si väčšina želala zjednotenie s Ruskom“, vyhlásil a poznamenal, že ak by bol v tejto situácii na mieste Putina, konal by rovnako ako on.

Hovoriac o rozpade ZSSR exprezident poznamenal, že vždy ho chcel len reformovať, no nikdy sa neusiloval o jeho rozpad. „Je mi ľúto, že taká veľká krajina s obrovskými možnosťami a zdrojmi zmizla. Po pravde, ak by som ešte bol pri moci, ona by pokračovala existovať“, zdôraznil.

Michail Gorbačov prednedávnom vydal novú knihu svojich spomienok, v ktorej zasa vyjadril ľútosť nad rozpadom Sovietskeho zväzu.

zdroj: nazorobcana.sk