V súčasnosti žije polovica svetovej populácie v mestách. A v roku 2050 to má byť dokonca viac ako tri štvrtiny. Ak sa splnia odhady demografov, malo by za oných 37 rokov obývať matičku Zem okolo 10 miliárd ľudí, a je celkom strašná predstava, že viac ako 70 percent z nich sa bude tlačiť v obrovských aglomeráciách, vedľa ktorých budú dnešný New York alebo Mexico City vyzerať ako provinčné metropoly.

Ale nemuselo by to tak byť. Uvedomujú si to nielen sociológovia a psychológovia, ale aj experti na moderné technológie a ekonómovia. Tí všetci teraz hľadajú spoločne riešenie, ako zabrániť tomu, aby sa ľudstvo nezbláznilo uprostred mestského chaosu a viac ako polovica z nás neskončila v slumoch, kde sa budú stláčať milióny chudákov.

Zachránia nás „nervové centrá“?

Jedným z riešení by mohlo byť tzv greenification, teda zazelenenie. Mrakodrapy by mala obklopovať zeleň trávnikov a parkov, v domoch by nemali chýbať zimné záhrady a odpočívadlá s kvetmi a stromami. Nejde iba o estetický dojem, pretože uprostred zelene sa ľudia cítia spokojnejšie, ale aj o to, aby príroda pomáhala čistiť ovzdušie v obrovských a husto obývaných oblastiach. Predstavte si len, ako budú asi vyzerať dopravné zápchy v takých aglomeráciách! Niektorí z vizionárov sú však presvedčení, že by dopravu mohla riešiť vznášadla poletujúce vysoko nad strechami výškových budov.

Zdravý rozum ale odsúva podobné teórie do ríše sci-fi, takže možným riešením budú skôr „nervové centrá“ miest, ktoré by mohla vznikať s využitím najmodernejších komunikačných technológií. Prístup by do nich mohli mať nielen úradníci a policajti, ale v podstate všetci obyvatelia. Tak by sa rýchlo dozvedeli, čo sa kde deje, aké sú dopravné aj iné problémy. Zárodky takýchto centier už niekde dokonca vznikajú, prekvapivo treba v Rio de Janeiro, ale aj v niektorých veľkých čínskych mestách.

Obyvatelia miest kolabujú už teraz

Firma IBM zasa spolupracuje po celom svete na dvoch tisíckach projektov, ktoré s pomocou počítačových technológií hľadajú cestu, ako bojovať vo svete veľkomiest proti zločinnosti či nedostatku pitnej vody. Obyvatelia Madridu sa zase rozhodli začať sami od seba a každý z nich môže adoptovať zasadený strom. Len tak vraj majú záruku, že sa v španielskej metropole na zeleň úplne nezabudne.

Avšak ako ukazujú skúsenosti z havajského Honolulu, život v mestách nie je žiadny med už teraz. V ňom žije síce v súčasnosti „len“ okolo 400 tisíc obyvateľov, ale sú tak nahustení a vystresovaní, že mestská správa nechala vypracovať mapu budov, kde sú k dispozícii defibrilátory. Keď niekto skolabuje na ulici, môžu záchranári využiť ten najbližší. Spomínaný informačný systém bol vraj v Honolulu skutočne otázkou života a smrti.