Berlín – Nemecká kancelárka Angela Merkelová žne dlhodobo ostrú kritiku kvôli nemeckej azylovej politike. Medzi jej hlasných odporcov patrí strana Alternatíva pre Nemecko (AFD). Jej predsedníčka doslova šokovala televíznych divákov, keď v nedeľu vyhlásila, že by kancelárka mala odísť do vyhnanstva.

Šéfka AFD a europoslankyňa Beatrix von Storchová v nedeľu pre jeden z nemeckých kanálov uviedla, že by Merklelová „mala odísť do vyhnanstva v Čile alebo južnej Amerike“. Mala by sa vraj obávať násilnej odvety za jej azylovú politiku.

Storchová bola hosťom v show Anne Willova, kde sa jej moderátorka pýtala na jej facebookové vyjadrenie, podľa ktorého je kancelárka tá, ktorá „ničí krajinu ako nikto od roku 1945“. „Prijímam stávky na to, kedy Merkelová odstúpi a opustí krajinu – kvôli bezpečnostným dôvodom, „uviedla politička.

Moderátorka sa pýtala, či Storchová myslí svoje slová vážne. „Myslím, že by mala odísť do vyhnanstva do Čile alebo južnej Ameriky“. Odvolala tak na skutočnosť, že mnoho nacistických zločincov na konci druhej svetovej vojny, ako strojca holokaustu Adolf Eichmann, utieklo práve do južnej Ameriky, kde sa skrývalo pred stíhaním celé desaťročia .

Tento odkaz je podľa serveru The Local o to silnejší, že mnohé krajné pravicové subjekty porovnávajú kancelárku a jej vládu s nacistickými vojnovými zločincami. Najbláznivejšie konšpiračné teórie hovoria dokonca o tom, že chce Merkelová nahradiť nemecké obyvateľstvo moslimskými prisťahovalcami, rovnako ako chceli nacisti nahradiť východoeurópanov nemeckými osadníkmi.

zdroj: zahranicni.eurozpravy.cz