Slovensko tento rok poriadne zdvihlo aj počet udelených azylov pre cudzincov.

Hoci sa oficiálne vláda Roberta Fica súdi s Európskou komisiou kvôli systému povinných utečeneckých kvót, tesne pred začiatkom slovenského predsedníctva Európskej únii ukazuje aj prívetivejšiu tvár.

Podľa dokumentu zverejneného na stránke Európskej únie malo Slovensko ponúknuť 100 miest na relokáciu utečencov z ohrozených regiónov.

Pomoc pre najviac zraniteľných

Informácie pre Aktuality.sk potvrdilo aj ministerstvo vnútra.

„Plánujeme prijať 100 utečencov z Grécka a Talianska v rámci relokácie. Ide o dohodu, ku ktorej sa Slovenská republika zaviazala ešte minulý rok,“ píše sa v stanovisku rezortu.

Podľa ministerstva by malo ísť o najviac zraniteľné osoby a skupiny, predovšetkým osamelé ženy a matky s deťmi.

„Štandardný postup umiestňovania žiadateľov o azyl je v zariadeniach migračného úradu Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, a to v záchytnom tábore v Humennom, potom v pobytových táboroch Opatovská nová Ves a Rohovce,“ dodáva rezort Roberta Kaliňáka.

Ani tento krok však vraj neznamená súhlas s povinným systémom pre prijímanie utečencov ako navrhla Európska komisia.

„Ide o zlý návrh, ktorý nerieši migračnú krízu. Slovensko bolo vždy solidárne a také bude aj naďalej,“ dodáva ministerstvo.

Počet udelených azylov narástol

Vláda už vlani v spolupráci s občianskym združením Pokoj a dobro a nitrianskou dicecézou prichýlila približne 150 kresťanov z Iraku a Sýrie. Neskôr sa však dvadsiatka z nich vrátila späť do svojej vlasti.

Slovensko podľa spomínaného dokumentu poskytne viac miest ako niektoré iné krajiny. Napríklad Švajčiarsko by malo relokovať 30 ľudí, Lichtenštajnsko 43, Slovinsko 70, Česko a Írsko 50.

Zaujímavý je aj pohľad na počet kladne vybavených žiadostí o azyl na Slovensku. Zatiaľ čo v minulom roku získalo azyl len 8 osôb, v tomto roku to bolo už 150.

Otázku utečeneckej vlny sa snaží Európa riešiť aj dohodou s Tureckom. Podľa nej by mala Ankara prijímať ľudí, ktoré nezískali na starom kontinente azyl a na druhej strane by mali krajiny EÚ prijať tých migrantov, ktorí azylové podmienky spĺňajú.

zdroj: aktuality.sk