Európska únia má nových nepriateľov. Prekvapivo to nie sú teroristi, ale napríklad medvedíky čistotné, raky, nosálov, nutrie alebo napríklad vodné ibisy posvätné. Podľa nariadenia EÚ sa musia tieto takzvané invazívne druhy začať plošne likvidovať. Dotkne sa to aj zoologických záhrad, kde sa pri vybraných zvierat musí zabezpečiť, aby sa ďalej nerozmnožovali. Samčekovia a samičky budú musieť žiť oddelene, prípadne môžu veterinári nasadiť antikoncepciu či využiť kastráciu.

Dni viac ako dvadsiatky zvieracích druhov na území Európskej únie sú spočítané. Patria medzi ne napríklad medvedíky čistotné, nosále, vrany a niektoré druhy veveričiek, rakov, korytnačiek či vodných vtákov. Tieto zvieratá nemajú svoj prirodzený pôvod v Európe, takže sa dostali na zoznam invazívnych votrelcov, ktorí škodia biodiverzite.

„Hrozba má rôzne podoby, vrátane vážnych dopadov na pôvodné druhy a štruktúru a funkciu ekosystémov v dôsledku zmien prirodzených biotopov, predátorského správania, konkurencie, prenosu chorôb, vytlačeniu pôvodných druhov v značnej časti areálu a genetických účinkov kríženia. Okrem toho môžu mať invázne nepôvodné druhy taktiež značné nepriaznivé účinky na ľudské zdravie a hospodárstvo, „stojí v nariadení, ktoré v roku 2014 odsúhlasili členské štáty EÚ vrátane Slovenska aj Európsky parlament.

Zákaz ďalšieho rozmnožovania

Európska komisia podľa tohto nariadenia v polovici júla vydala nový zoznam, ktorý obsahuje spolu 23 zvierat a 14 rastlín. Zviera, ktoré sa na ňom po predchádzajúcom vedeckom preskúmaní európskej prírody objaví, začne byť v nasledujúcich rokoch systematicky ničené. Cieľom je pritom nielen postupné odstránenie, ale aj zabránenie akejkoľvek reprodukcii, teda úplnému vyhynutiu týchto zvierat vo všetkých štátoch EÚ.

Dotkne sa to aj zoologických záhrad, ktoré niektoré z týchto zvierat chovajú. Môžu síce dožiť, podľa nariadenia sa však musí zamedziť ich úteku a rozmnožovaniu. „Zoologické záhrady môžu aj naďalej identifikované druhy mať, ak bude zamedzené ich ďalšej reprodukcii či úniku do voľnej prírody,“ potvrdila pre Blesk.cz Karolína Kottová zo zastúpenia Európskej komisie v SR.

V praxi to potom znamená napríklad to, že samičky a samce musia žiť oddelene, prípadne môžu veterinári využiť antikoncepciu, ktorú samičke podajú. Krajným riešením je potom kastrácia.

Medvedíky čistotné môžu zmiznúť aj zo ZOO

V Česku by sa nariadenie mohlo dotknúť aj desiatok zvierat v zoologických záhradách. Napríklad v pražskej ZOO ide o nutrie, nosále červené alebo potápnicu jamajskú. „Tieto zvieratá postupne nahradíme chovateľsky vzácnejšími a menej dostupnými druhmi,“ povedala pre Blesk.cz hovorkyňa Jana Myslivečková.

Zoo v Liberci zase chovajú ibisa posvätného alebo nosále červené. Hneď niekoľko českých záhrad má potom vo svojich chovoch medvedíky severné – to sa týka napríklad Zoo v Olomouci alebo v Brne. Aj tie už tak časom návštevníci zrejme neuvidia. „Tieto zvieratá môžu dožiť, ale musí zamedziť ich rozmnožovaniu,“ uviedla hovorkyňa brnianskej zoo Monika Brindzáková. Podľa nej už teraz chovatelia tejto zoo hľadajú miesta, kde by sa mohli medvedíky čistotné presunúť, a pripravujú nákup vhodnej antikoncepcie.

Zoo pomôžu s likvidáciou zvierat

Detaily toho, ako bude likvidácia zvierat v Česku prebiehať, teraz pripravuje ministerstvo životného prostredia. „Zmeny sú predmetom prebiehajúcej legislatívnej adaptácie, ktorú ministerstvo pripravuje,“ povedala pre Blesk.cz Dominika Pospíšilová z tlačového oddelenia rezortu. Podľa nej nariadenie predpokladá možnosť zaviesť výnimky potrebné na účely výskumu alebo ochrany ex-situ, čo je napríklad chov v zajatí typický pre zoo.

Práve v prípade zoo by bolo možné výnimky udeliť, Ministrstvo však pripúšťa, že sa to týka len niektorých prípadov. Zatiaľ to navyše nie je vôbec isté. „Možnosti uplatnenia výnimiek na konkrétne typy situácií teraz diskutujeme s Európskou komisiou. Z tejto diskusie by malo vzísť spresnenia, čo všetko bude možné zahrnúť pod ochranu ex-situ, „uviedla Pospíšilová.

Zoo sa tiež podľa jedného z možných scenárov ministerstva zapojí priamo do likvidácie zvierat zo zoznamu, ktorá sa pohybujú vo voľnej prírode.

zdroj: blesk.cz