Nášho vesmírneho suseda, planétu Mars, čaká Armageddon. Podľa astronómov do neho na jeseň roku 2014 veľmi pravdepodobne narazí kométa С/2013 А1 s priemerom 50 km, čo bude mať katastrofálne dôsledky.

Podľa nových výpočtov sa kométa zvaná tiež Siding Spring priblíži k červenej planéte v októbri budúceho roka na vzdialenosť 37 tisíc kilometrov. Údaje sa stále dopĺňajú o nové dáta a v súčasnosti je pravdepodobnosť zrážky oboch telies veľmi vysoká. Následky prípadnej kolízie nemožno síce presne odhadnúť, pre ďalšiu existenciu Marsu budú ale kľúčové. Podľa vedeckého poradcu prezidenta korporácie RSC Energia Viktora Siňjavského môže dôjsť k roztriešteniu planéty, zmene jej osi alebo radikálnym klimatickým zmenám. Kométa obsahuje veľké množstvo vodíka, takže akékoľvek prognózy sú veľmi zložité.

Podľa vedeckého poradcu prezidenta korporácie RSC Energia Viktora Siňjavského môže dôjsť k roztriešteniu planéty, zmene jej osi alebo radikálnym klimatickým zmenám.

Pri kolízii dôjde k uvoľneniu energie ako pri mohutnej termojadrovej explózii o sile 20 miliárd kiloton TNT. Ak je kométa С/2013 А1 ľadová, všetka voda, ktorú obsahuje, skončí na povrchu Marsu. Ale pretože na planéte je veľmi riedka atmosféra, voda okamžite sublimuje a premení sa na ľad, ktorý sa tu teraz vyskytuje v malom množstve.

Je veľmi pravdepodobné, že na povrchu červenej planéty ostane obrí šrám. Už teraz je na Marse ohromný kaňon, ktorý vznikol v dôsledku kolízie s obrím asteroidom. Vedci nevylučujú, že práve kvôli tejto zrážke prišla červená planéta o svoju atmosféru.

Kométu С/2013 А1 objavil 3. januára 2013 austrálsky astronóm Robert McNaught z observatória Siding Spring. Odborníci uisťujú, že dramatická udalosť nebude mať na život na Zemi žiadny vplyv.