Bratislava – Slovensko zakotví do svojej ústavy , že manželstvo tvorí zväzok muža a ženy. Chce tým ochrániť tradičné usporiadanie rodiny .

Úprava bude súčasťou širších zmien ústavy , ktoré zahŕňajú tiež reformu justície .

Dohodli sa na tom zástupcovia vládnych sociálnych demokratov ( Smer – SD ) premiéra Roberta Fica s opozičnými kresťanskými demokratmi ( KDH ) .

Tí tvoria v snemovni dohromady trojpätinovú väčšinu potrebnú k zmene základného zákona krajiny . Ich plány ale vyvolali v krajine kritiku .

Ochranu takzvanej tradičnej rodiny čoby zväzku muža a ženy na slovenskom dlhodobo presadzuje okrem KDH hlavne katolícka cirkev , ku ktorej sa v päťmiliónové krajine hlási väčšina obyvateľov .

Bratislava na rozdiel od iných štátov vrátane Česka registrované partnerstvá osôb rovnakého pohlavia ešte neuskutočnila . Podľa odborníkov by takémuto kroku v budúcnosti nemala zabrániť ani spomínaná úprava ústavy , ktorá má vstúpiť do platnosti na jeseň .

Dohoda medzi Smerom – SD a KDH ohľadom zmeny ústavy vyvolala kritiku ďalších opozičných strán pravého stredu , podľa ktorých kresťanskí demokrati v záujme presadenie svojej agendy neváhali krátko pred nadchádzajúcimi prezidentskými voľbami obísť  politických partnerov .

“ Normálne je , že strany pravého stredu navrhujú zmenu ústavy spolu . SDKÚ – DS nesúhlasí so spoločným postupom a prezentácií zmien ústavy , ktorú predviedlo KDH sa Smerom , “ reagoval šéf SDKÚ – DS Pavol Frešo .

Niečo za niečo
Navrhovanú úpravu ústavy však plánujú podporiť aj niektorí poslanci opozičného zoskupenia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti .

Podľa poslanca hnutia Jozefa Viskupič tak urobia preto , aby Smer – SD a KDH nevyužívali svoju dohodu v kampani pred priamou voľbou hlavy štátu . Smer – SD do volieb nominoval svojho predsedu a premiéra Fica , KDH zase svojho poslanca Pavla Hrušovského .

S návrhom na zmenu ústavy nedávno prišli sociálni demokrati , ktorí chceli upraviť iba fungovanie súdnictva . Ficova strana síce má v snemovni pohodlnú väčšinu , tá ale nestačí na schválenie ústavného zákona .

K presadeniu novely ústavy je totiž vo 150-člennej snemovni potrebný súhlas aspoň 90 zákonodarcov , pričom Smer – SD disponuje 83 hlasmi . Sociálni demokrati preto ustúpili KDH , ktoré výmenou za zakotvenie ochrany tradičného manželstva prisľúbilo vládnej strane podporu pri hlasovaní o zmene ústavy .
autori : Zahraničie , ČTK