Celkom 98,2 percent maďarských voličov v nedeľňajšom referende odmietlo kvóty na rozdeľovanie migrantov, ako požaduje Európska únia.

Vyplýva to zo záznamov volebnej komisie, citovala z nich agentúra Reuters. Plebiscit je však kvôli nízkej účasti pod 50 percent neplatný.

Nízku účasť potvrdil aj podpredseda parlamentu za vládnu stranu FIDESZ Gergely Gulyás, podľa neho sa pohybovala okolo 45 percent. Odborníci odhadovali účasť medzi 42 a 46 percentami. Hlasovanie skončilo o 19,00 hod.

Do 17:30 dosiahla účasť 39,88 percenta, čo predstavuje 3,2 milióna ľudí. Najnižšia bola v Budapešti, kde do pol šiestej pristúpilo k urnám len 34,9 percenta voličov.

Gulyás cez nízku účasť označil referendum za „jasné víťazstvo„. Podľa neho konečné rozhodovanie patrí parlamentu, ale „politicky je to vôľa ľudu, ktorá bude nasledovaná“.

Víťazstvo však ohlásil aj predseda opozičnej Demokratickej koalície Ferenc Gyurcsány, bývalý predseda socialistickej vlády. Orbán podľa neho referendom riskoval, utrpel ale porážku. „Vyhrali sme,“ oznámil Gyurcsány na zhromaždení strany.

Orbán hovoril aj o demisii

Maďari v plebiscite odpovedali na otázku: „Chcete, aby Európska únia nariadila povinné premiestnenie osôb bez maďarského občianstva do Maďarska bez súhlasu maďarského parlamentu?

Premiér Viktor Orbán (FIDESZ) sa poistil aj pre možnosť neplatnosti referenda. Keď Orbán s manželkou Anikó Lévaiovou odovzdali svoj hlas vo XII. budapeštianskom obvode, predseda vlády označil za najdôležitejšie otázku hlasovania, či bude viac hlasov odmietajúcich únijné kvóty.

„Ak to tak bude a zvíťazí nie, bude to mať dôsledky. Iba maďarský parlament môže rozhodnúť o tom, s kým chcú Maďari žiť, a bude to súčasťou právneho systému. To urobíme v prípade platnosti, aj v prípade neplatnosti referenda. Má to jedinú podmienku, aby bolo viac hlasov nie ako áno, „konštatoval Orbán pred novinármi.

Predseda vlády na otázku novinárov povedal, že ak by maďarskí voliči súhlasili so zavedením kvót a v referende by zvíťazilo áno, podal by demisiu.

S NIE sa počítalo

Už vopred bolo jasné, že väčšina zúčastnených voličov únijné kóty odmietne. Väčšina opozičných strán totiž vyzvala svojich sympatizantov, aby sa hlasovania nezúčastnili a je potrebné počítať aj s pasivitou občanov, ktorí sa nezúčastňujú žiadneho hlasovania.

„Bol som hlasovať a vyslovil som sa proti prijímania migrantov,“ povedal Novinkám László Keller z mesta Győr. „Verím, že svojím hlasovaním podporíme vládu v jej snažení neprijímať migrantov,“ dodal. József Domonkos bol takisto odovzdať svoj hlas. „Nechcem tu žiadnych moslimov,“ hovorí rozhodne.

Éva sa obáva, že sa rovnako o všetkom rozhodne v Bruseli. „Ani neviem, či má zmysel ísť hlasovať. Milióny vynaložené na organizovanie referenda mali ísť radšej do zdravotníctva, „mávne rukou.

József Király z Budapešti sa referenda nezúčastnil. „Odmietam sa zúčastniť podobnej zábavky, ktorá slúži Viktorovi Orbánovi len na udržanie moci. Veď tu vôbec nejde o migrantov, ale ako vždy o moc, „hovorí.

Nie politike proti vôli ľudu

Orbán v súvislosti s nedeľňajším referendom konštatoval, že Maďari svojou účasťou vyšlú silný signál Bruselu, že nemožno robiť politiku proti vôli ľudu. Orbán upozornil, že maďarské hlasovanie je veľmi sledované aj v zahraničí.

„Rozhodujeme o zdanlivo jednoduchej otázke, ktorá však obsahuje všetko, čo sa týka osudu Európskej únie a Maďarska,“ uviedol predseda maďarskej vlády v texte napísanom pre server magyaridok.hu.

zdroj: novinky.cz