V meste Geldermalsen na východe Holandska sa uskutočnil nečakane násilný protest proti pripravovanej výstavbe utečeneckého tábora. V mieste musela zasahovať polícia, ktorá dav rozohnala varovnou streľbou, pričom zatkla 14 výtržníkov. Informoval o tom dnes šéf oblastnej polície Lute Nieuwerth.

Rokovania mestskej rady o návrhu na vybudovanie utečeneckého tábora prerušilo v stredu večer približne 80 demonštrantov, ktorí obkľúčili radnicu. Na objekt zaútočili kameňmi, delobuchmi a fľašami. Budova bola následne evakuovaná.

„Bol to plánovaný útok,“ uviedol Nieuwerth, ktorého citovala agentúra DPA s tým, že na takú úroveň násilného protestu nebola polícia pripravená. Útoku radikálnych demonštrantov predchádzala pokojná manifestácia niekoľkých stoviek ľudí. Na potlačenie výtržností nasadili úrady mobilné policajné jednotky. Bezpečnostné zložky dav spacifikovali až s použitím varovnej streľby. Pri incidente utrpeli menšie zranenia dvaja policajti a niekoľko výtržníkov. Polícia potvrdila, že bolo zatknutých 14 podozrivých a zatýkanie pokračovalo aj včera.

Demonštrácia vypukla počas rokovaní mestskej rady v Geldermalsen o návrhu vytvoriť ubytovanie pre 1500 utečencov v priemyselnej zóne tohto mesta s 11.000 obyvateľmi. V celom okrese žije približne 27.000 ľudí. Proti zverejnenému zámeru vzniesli občania niekoľko sťažností. V Holandsku požiadalo od začiatku tohto roka o azyl približne 57.000 utečencov.

Po všetkých udalostiach, ktoré sa v Európe stali je celkom logické, že miestni občania sa utečencom bránia zubami nechtami.

Ale je veľmi smutné, že polícia nakoniec strieľa do vlastných radov.

zdroj: instory.cz