Komentátor MF Dnes Luboš Palata sa zamýšľa nad stretnutím ruského prezidenta Vladimira Putina s americkým kolegom Barackom Obamom. Prekvapivo uvádza, že to môže znamenať, že Západ ukončuje izoláciu Ruska, a to kvôli boju s islamskou republikou.

„Ruský a americký prezident spolu poriadne nerokovali tri roky. Od ruskej okupácie a anexie Krymu a od pokusu odtrhnúť Donbas od Ukrajiny vzťahy ešte viac ochladli, „píše Palata jeden dôvod, prečo sa schôdzke prikladá taký význam. Je to aj preto, že USA v reakcii na vývoj na Ukrajine vyhlásili voči Putinovmu Rusku výrazne tvrdšie sankcie ako EÚ. Palata si od stretnutia oboch štátnikov dokonca sľubuje vyjednať prímerie okolo Ukrajiny. „Pričom minimálnym cieľom Kremľa je, aby si mohol ponechať Krym,“ uviedol.

„Aj keď to USA ani NATO oficiálne nepovedia nahlas, mohol by Západ Krym vymeniť za stiahnutie ruských vojakov z východu Ukrajiny a za pomoc vo vojne s Islamskou republikou,“ oznámil.

USA sa totiž s Ruskom potrebuje dohodnúť aj na riešení občianskej vojny v Sýrii. „Mohutná ruská podpora režimu Assadom môže v spolupráci so Západom a ním vyzbrojovanými sýrskymi povstalcami viesť k zatlačeniu, či dokonca likvidácii Islamského štátu,“ píše Palata s tým, že ak sa Západ s Ruskom nedohodne, hrozí, že sa Sýria stane bojiskom medzi stúpencami Moskvy a Washingtonom.

Obnovenie vzťahov Moskvy a Washingtonu na úroveň spolupráce z obdobia po roku 2001 je však podľa Palata takmer vylúčené. „Putinov režim vytvára v Rusku atmosféru ohrozenia Západom, Spojenými štátmi na prvom mieste. Pragmatická koalícia s Ruskom typu dohody s Iránom vylúčená nie je, „uzavrel.

zdroj: parlamentnilisty.cz