Na maltskom medzinárodnom letisku dnes ráno havarovalo malé lietadlo, v ktorom údajne cestovali zamestnanci pohraničnej agentúry Európskej únie Frontex.

Krátko po vzlete sa zo zatiaľ neznámych príčin zrútilo, informoval denník Times of Malta. Pri nešťastí zahynulo najmenej päť ľudí.

Malé vojenské lietadlo spadlo neďaleko štartovacej dráhy jediného maltského letiska, ktoré leží v katastri obce Luqa, asi šesť kilometrov juhozápadne od metropoly Valletta.

Maltské noviny citovali svedka, ktorý povedal, že dvojmotorové luxemburské lietadlo štandardne naberalo výšku, zrazu sa však naklonilo doprava a „rútilo sa priamo k zemi“.

Kamera zachytila posledné sekundy letu.

Dopadlo pri dráhe

Dopadlo v blízkosti rozjazdovej a pristávacej dráhy na letisku v Luqe a hneď začalo horieť. Horiace trosky dopadli medzi obce Kirkok a Safi a časť trupu stroja skončila na letiskovej ceste. Na mieste zasahovala požiarna aj záchranná služba.

Na videu z miesta nešťastia je vidieť hustý čierny dym, ktorý stúpa z horiacich trosiek.

V lietadle typu Metroliner, ktoré má miesto pre desať ľudí, podľa denníka Times of Malta cestovalo najmenej päť ľudí. Podľa hovorcu letiska nikto z pasažierov nehodu neprežil. Podľa vojenského zdroja agentúry Reuters z letiska sú všetky obete Francúzi.

Prvé správy sa nepotvrdili

Maltské médiá ráno informovali, že pri nešťastí zahynuli zrejme zamestnanci európskej pohraničnej agentúry Frontex. Hovorca agentúry Krzysztof Borowski ale následne agentúre Reuters povedal, že „lietadlo, ktoré havarovalo na Malte, Frontex nevyužíval“. Nespresnil však, či na palube stroja boli alebo neboli zamestnanci pohraničnej agentúry.

Následne na twitteri spresnil, že v lietadle necestovali žiadni zamestnanci agentúry.

Aj šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová uviedla, že stroj nemal s činnosťou Európskej únie nič spoločné. „Žiadni funkcionári EÚ nie sú haváriou lietadla na Malte postihnutí,“ uviedla na Twitteri.

Maltské medzinárodné letisko je od rána kvôli nehode mimo prevádzky.

zdroj: pluska.sk