Donald Trump vystúpil vo Washingtone a prehovoril o americkej zahraničnej politike. A tým zdvihol mandle takmer všetkým, ktorí si ho vypočuli. Odsúdil totiž Hillary Clintonovú, Baracka Obamu, americké intervencie v zahraničí aj podfinancovanú armádu. A spomenul, že je na čase sa spriateliť s Ruskom.

„Ako čas plynul, naša zahraničná politika pomaly prestávala dávať zmysel. Logika bola nahradená hlúposťou a aroganciou, čo viedlo k mnohým zahranično politickým katastrofám. Od chýb v Iraku cez Egypt, Líbyu až po prezidenta Obamu ležiaceho v piesku Sýrie, „povedal Trump a dodal, že toto všetko začalo s nápadom, že krajiny na východe chcú západnú demokraciu.

A tento nápad spôsobil mnoho smrti, občianskych vojen, nešťastí, pomohol k vzostupu islamského štátu a ďalších teroristických organizácií a vlastne ani nikde onú západnú demokraciu úspešne nezaložil. „Naša zahraničná politika je úplná a úplná katastrofa. Žiadna vízia, žiadny cieľ, žiadny smer, žiadna stratégia, „zhrnul Trump.

Veľkú vinu kladie na plecia Baracka Obamu, ktorý podľa neho USA ešte viac zadĺžil. Zdôraznil tiež, že je absolútne nevyhnutné obrátiť svoje záujmy späť k vlastnému územiu a zveľaďovať vlastný priestor, nie sa snažiť vybudovať lepší svet za vlastnými hranicami.

Pripomenul tiež, že má problém s NATO, ktoré z veľkej časti financujú USA, ale ostatné členské krajiny neplnia podmienky, ku ktorým sa prijatím do aliancie zaviazali. Je teda nutné im vysvetliť, že môže nastať možnosť, že by sa museli o seba postarať samostatne.

„Naši rivali nás už nerešpektujú. V skutočnosti sú rovnako zmätení ako naši spojenci. Ale ešte väčší problém je, že nás neberú vôbec vážne, „podotkol Trump a pripomenul, že pri prílete Baracka Obamu na Kubu ho tam nikto neprivítal rovnako ako to bolo v prípade jeho návštevy v Saudskej Arábii.

„Jeden deň bombardujeme Líbyu a zbavujeme ju diktátora, aby sme podporili demokraciu pre jej obyvateľov. O deň neskôr sledujeme, ako títo obyvatelia trpia, zatiaľ čo sa ich krajina úplne rozpadá, „povedal Trump s tým, že USA nemajú“ ucelenú zahraničnú politiku „a ponesú si odkaz intervencií Obamu a Clintonovej ešte mnoho rokov.

„Urobili sme Blízky východ chaotickým a oveľa nestabilnejším, než bol kedykoľvek predtým. Nechali sme kresťanov vystavených intenzívnej perzekúcii a dokonca genocíde. Neurobili sme pre nich nič a mali by sme sa za to hanbiť. Za našu nečinnosť, „dodal Trump s tým, že nepriateľom USA je radikálny islam, pričom sa Obama aj Clintonová štítia toto spojenie vysloviť.

Následne sa oprel do Clintonovej, ktorá vo chvíli, keď prebiehal útok na americkú ambasádu v líbyjskom meste Benghází, spala a robila, že sa vôbec nič nedeje.

Vysvetlil tiež, že vo chvíli, keď sa stane prezidentom, sa postará o to, aby islamský štát zmizol z povrchu zemského. Tiež by sa zasadil o to, aby boli USA opäť rešpektovanou krajinou, a preto je potrebné mať silnú armádu, konzistentnú zahraničnú politiku a silnú ekonomiku. A zahraničná politika sa musí vytvárať na základe národných záujmov.

Povedal tiež, že je veľmi dôležité, aby USA udržiavali dobré vzťahy s Ruskom a Čínou, čo nie je nedosiahnuteľné, len je potrebné sa vzájomne rešpektovať. Ak k tomu nedôjde, mohla by podľa neho Čína eventuálne USA ekonomicky pohltiť.

Spomenul tiež, že až bude zvolený za prezidenta, zasadí sa o reformu NATO, ktoré vzišlo z potreby brániť sa studenej vojne. To by totiž malo bojovať aj s migráciou či islamským terorizmom, čo však kvôli jeho zastaranej štruktúre nie je celkom možné. Zároveň dodal, že chce dosiahnuť, aby USA už nepodnikli žiadne zahraničné intervencie.

„Nebudem váhať ohľadom nasadenia vojenských jednotiek, pokiaľ to bude potrebné,“ povedal Trump a hneď dodal, že tento prípad musí nastať jedine v situácii, kedy budú mať USA jasný plán, ako zvíťaziť.

Trump bol jedným z kritikov americkej intervencie v Iraku, ktorá nakoniec viedla k posilneniu Iránu a vzostupu Islamského štátu. Globálna veľmoc by podľa neho mala vykazovať zdržanlivosť a agresia by nemala byť jej prvou reakciou. Zdôraznil dôležitosť diplomacie v riešení konfliktov.

„Budem hľadať takú zahraničnú politiku, ktorú budú môcť podporiť všetci občania bez ohľadu na stranícku príslušnosť,“ prisľúbil Trump a dodal, že dohoda je vždy viac ako konflikt a jeho cieľom je zasadiť sa o svetový mier, je však dôležité mať pritom vlastných občanov na prvom mieste. „Americký zamestnanec bude vždy mojou prvou prioritou.“

„Som skeptický voči medzinárodným spojenectvám, ktoré nás zväzujú a zhadzujú Ameriku. V priebehu mojej administratívy nikdy nepristúpime na žiadnu dohodu, ktorá by obmedzila rozhodovaciu schopnosť USA o vlastných veciach. “

„Svet najviac prospieva, keď je Amerika silná,“ dodal Trump s tým, že sa vždy bude zasadzovať o mier a záchranu ľudských životov, preto je však potrebné, aby bola Amerika v lepšej pozícii, silnejšia a stabilnejšia než predtým.

Trumpov príhovor rozhneval zahraničné médiá, ktoré sa okamžite ujali slova po slove rozobrať a ukázať, že podnikateľ vôbec netuší, o čom hovorí.

Spravodajca webu The Guardian Dan Roberts našiel celkom desať bodov Trumpovho príhovoru, ktoré v skratke označil za protirečenia. Pridal k nim aj vyjadrenie niekdajšej americkej ministerky zahraničia Madeleine Albrightovej, ktorá uviedla, že nikdy za svoj život nepočula toľko „zjednodušujúcich sloganov, protirečení a mylných konštatovaní“ v jednom ucelenom príhovore.

Ten najväčší z nich je Trumpov náhľad na intervencionizmus v porovnaní s isolacionismom. „V jednej chvíli Trump volá po pragmatickejšom a realistickejšom prístupe k moci USA, ktorý by nebol zviazaný zrnitosťami politickej korektnosti, a k tomu kritizuje Obamu za to, že nemá žiadnu víziu, žiadny cieľ, žiadny smer, žiadnu stratégiu.“

Podľa CNN sa Trump vo svojom poslednom prejave tváril, akoby sa snažil zo seba vytvoriť v očiach ľudí dôveryhodného vodcu národa. Jeho hlavnou témou potom bolo postaviť USA pred všetkych ostatných a venovať sa im zo všetkého najviac. Napriek tomu sa mu však nepodarilo vymaniť sa zo svojej rebélie voči zabehnutým americkým poriadkom.

Opäť si vyslúžil kritiku z oboch táborov amerického politického spektra. Republikán Lindsey Graham sa po vypočutí Trumpovho príhovoru vyjadril, že „Ronald Reagan sa otáča v hrobe“. Mnohí kritizujú aj jeho otvorenosť voči Rusku a Číne, s ktorými „jedná takmer v rukavičkách“.

Problém pre niektorých politikov predstavuje aj Trumpove tvrdenie „Amerika na prvom mieste“, ktoré v ich očiach odkazuje na tridsiate roky, kedy sa letec Charles A. Lindbergh s týmito slovami na jazyku zasadzoval, aby sa USA nezúčastnili svetovej vojny. „To, ako nesie zástavu Amerika na prvom mieste, ukazuje, že buď má historickú amnéziu, alebo histórii vôbec nerozumie,“ okomentoval poradca Hillary Clintonovej Nicholas Burns.

zdroj: parlamentnilisty.cz