Le Figaro: Strategický vzostup Ruska ruší všetky západné predpovede

thumbnail

Hoci Rusko zažíva hospodársku a sociálnu krízu, tá je sprevádzaná neuveriteľným strategickým a diplomatickým vzostupom, čo ruší všetky prognózy ohľadom pokorného postavenia regionálnej mocnosti, píše Le Figaro.

Západ nebezpečne podceňuje silný strategický a geopolitický "prielom" Vladimira Putina, zdôraznil autor článku Nicolas Baverez.

Pozvanie ruského prezidenta Vladimíra Putina do Paríža na slávnostné otvorenie pravoslávnej katedrály v októbri, vedľa ktorej bude tiež ruské kultúrne centrum, pomôže prelomiť ľady, ktoré vznikli v diplomatických vzťahoch medzi Západom a Moskvou, píše Nicolas Baverez na stránkach Le Figaro. Napriek ťažkej kríze, ktorú ruská ekonomika prechádza, je nebezpečné podceňovať silný strategický a geopolitický Putinov prielom. Západ musí si uvedomiť, že v Rusku "utrpenie ľudí len živí moc štátu", varuje autor.

Podľa francúzskeho pozorovateľa, sa nové Rusko teraz, viac, než kedykoľvek predtým, podobá dvojhlavému orlovi: "Na jednej strane, sú ekonomika a spoločnosť v kríze. Na druhej strane - neuveriteľný strategický a diplomatický vzostup neguje predpovede tých, čo Rusko odkazovali do pozície len regionálnej mocnosti ". Svoju moc Putin postavil na troch pilieroch, vysvetľuje Le Figaro: oživenie silnej štátnej moci v Rusku, protest proti zavedenému svetovému poriadku pod vedením USA po ukončení studenej vojny, rovnako ako na dočasnom raste ekonomiky kvôli vysokým cenám surovín, čo umožnilo zvýšiť kúpnu silu Rusov a vytvoriť strednú triedu. Ale teraz sa "prvý pilier rúca pod tlakom korupcie a tretí je naklonený vzhľadom k recesii," píše sa v článku .

Avšak, ako autor uvádza: "ekonomická nočná mora" ide ruka v ruke s diplomatickým a strategickým vzostupom. Napriek ekonomickým ťažkostiam, Rusko za dva roky vlastne zničilo nový poriadok vzniknutý po ukončení studenej vojny a predviedlo "pôsobivú demonštráciu sily" v Sýrii a na Náhornom Karabachu, píše Le Figaro. Moskva bola schopná získať vedúcu úlohu na diplomatickej scéne, zdôrazňuje článok.

V rámci ruského prezbrojenia vzrástol obranný rozpočet a dosiahol 4% HDP, pripomína Le Figaro. V tomto prípade bol predovšetkým znížený počet vojakov v rámci prechodu k profesionálnej armáde, rovnako ako zameranie na modernizáciu zbraní (vrátane najnovších vojenských projektov, ako stealth lietadlo T-50, ťažký tank T-14 a moderné bojové ponorky) so zameraním na rýchlu reakciu a vyslanie na vzdialené miesta. A úspešná demonštrácia ruských vojenských možností v Sýrii "ešte viac zhustila atmosféru studenej vojny", ktorá vyvádza Európanov z rovnováhy. "Zo strategického hľadiska bol ruský zásah účinnejší, než západný. Rusi pripomenuli, že mať cieľ je určite dobré, ale tvrdo udrieť je ešte lepšie, "zdôrazňuje autor. Výsledkom je, že z politického hľadiska sa Rusku podarilo zachrániť režim Assada, a v diplomatickom sa prezentovať ako kľúčový partner Európe a na Strednom východe, konštatuje francúzsky novinár.

Podľa autora by Západ nemal podceňovať silný prielom, ktorý sa Putinovi podarilo uskutočniť v priebehu niekoľkých posledných rokov, a to napriek ekonomickým ťažkostiam. Silná politika Kremľa predstavuje hrozbu pre presadzovanie "alternatívnych režimov", a rovnako tak radikálnu revíziu súčasného svetového poriadku po skončení studenej vojny, a opäť dokazuje, že aj v mene boja proti terorizmu nemožno zatvárať oči pred strategickým rizikom spojeného s "precitnutím imperializmu", uzatvára Le Figaro.

zdroj: prvnizpravy.parlamentnilisty.cz

Zdieľaj tento článok

Páči sa Vám Pán Občan?


Chceme MIER, pridaj sa >

Čo si o tom myslíte? komentujte :)