Hlava MZV Ruska navštívil v pondelok mládežnícke vzdelávacie fórum „Územie zmyslov na Kljazmě“. Počas rozhovoru s jeho účastníkmi rozprával Sergej Lavrov o situácii na svete a odpovedal na osobné otázky.

Signály od USA

Lavrov poznamenal, že Rusko dostáva od USA signály o obnovenie vzťahov.

„Dialóg s nami nikto neodmieta, my nikoho prosiť tiež nebudeme, keď dostaneme ponuku, aby sme potrebné postupne obnovovali tie kanály, mechanizmy súčinnosti a dialógu, ktoré boli zmrazené našimi americkými partnermi, som presvedčený, že nebudeme koketovať a budeme súhlasiť s tým, aby sa také kanály obnovili „, povedal.

Podľa jeho slov sleduje Moskva predvolebnú kampaň v USA, ktorá sa uskutoční v roku 2016.

„Prognostika je nevďačná vec. Zvykli sme si riadiť sa reálnymi faktami. Samozrejme, sledujeme predvolebnú kampaň (v USA), jej peripetie. Existuje hľadisko, že vždy našej krajine, ešte z čias ZSSR, to bolo ľahšie s republikánskymi prezidentmi, než s demokratickými … Ale úprimne vám poviem, že veľký rozdiel nevidím „, povedal Lavrov.

 

Dlhé obdobie sankcií

Čo sa týka zrušenia západných sankcií proti Rusku, nedá sa to podľa názoru ruského ministra v najbližšej dobe očakávať.

„My teraz pri práci vychádzame z toho, že táto doba bude dlhá, a tak to aj bude“.

Podľa jeho slov sa to v mnohom deje preto, že „naši západní partneri dobre vedia zaujímavo interpretovať dohody a vlastné rozhodnutie“.

Lavrov poznamenal, že niektorí americkí politici tvrdia, že akonáhle Minske dohody, ako sa chápu na Západe, budú splnené, sankcie okamžite zmiznú.

„Pozerám sa na ne (na takejto politiky – red.) Sa súcitom: buď mi do očí klamú alebo nerozumejú ničomu v politike vlastného vedenia“, poznamenal minister.

Zachrániť Európu od migrantov

„Neexistujú príznaky toho, že vlna, ktorá sa teraz valí do Európy, nejako ovplyvní príval migrantov, ktorí smerujú do Ruskej federácie“, povedal Lavrov.

Vyhlásil, že Rusko je ochotné pomáhať Európskej únii, ktorá prosí o spoluprácu, vrátane RB OSN, v riešení problémov s nelegálnymi migrantmi.

„Sme pripravení spolupracovať s európskymi kolegami“, povedal Lavrov a súčasne dal najavo, že Rusko očakáva od svojich kolegov ochotu konštruktívne spolupracovať aj v ďalších otázkach.

Osobné otázky

Lavrovovi boli položené osobné otázky. Rozprával o svojom prvom pracovnom dni v MZV.

„Prišiel som na MZV do oddelenia Južnej Ázie, pripravoval som sa tam mesiac a za mesiac som už odletel do Srí Lanky. Deň ako deň, moji kolegovia ma privítali dobre „, tak opísal svoj prvý pracovný deň Lavrov.

V odpovedi na otázku, kto mu pomohol utvoriť sa ako osobnosť, Lavrov povedal, že tým človekom bola jeho mamička.

zdroj: cz.sputniknews.com