Bezpečnostná rada OSN sa dnes jednohlasne dohodla na osobe nového generálneho tajomníka OSN.

Niekdajší portugalský premiér a bývalý vysoký komisár OSN pre utečencov António Guterres vyšiel ako favorit zo šiestich kôl neoficiálneho hlasovania o kandidátoch. V New Yorku to dnes oznámil ruský veľvyslanec pri OSN Vitalij Čurkin, obklopený veľvyslancami zvyšných 14 členských krajín BR OSN.

Podľa Čurkina je nepravdepodobné, že by jeho voľbu niektorý z členov BR OSN vetoval, informovala tlačová agentúra DPA.

Guterres zvíťazil vo všetkých šiestich neoficiálnych hlasovaniach. V dnešnom šiestom kole, v ktorom piati stáli členovia BR OSN hlasovali s inak sfarbenými hlasovacími lístkami, dostal 13 hlasov „za“, žiaden hlas „proti“ a dva hlasy „nevyjadrujem sa“.

Bezpečnostná rada bude rokovať aj vo štvrtok

Čurkin povedal, že sa BR OSN zíde vo štvrtok dopoludnia, aby oficiálne Guterresa schválila a odporučila jeho kandidatúru 193-člennému Valnému zhromaždeniu OSN, ktoré by malo túto voľbu hlasovaním potvrdiť.

„Bola dosiahnutá dohoda. Členova BR OSN ma zvolia za nového generálneho tajomníka OSN. Som poctený a šťastný,“ reagoval Guterres na Twitteri.

Veľmoci v BR OSN sa dohodli, že zajtra budú o ňom hlasovať aklaárciou – bude jediný, o kom budú hlasovať. To znamená, že Rusko a USA sa na ňom zhodli, a ako skôr povedal expert Richard Gowan pre RTVS – ,vyobchodovali ho medzi sebou‘, uviedla reportérka Alena Taranová.

Lajčák mal dostať 13 podporných hlasov

Slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák nebude generálnym tajomníkom Organizácie Spojených národov. Podľa zákulisných správ získal 7 hlasov pozitívnych hlasov, 6 bolo proti a 2 veta od stálych členov BR. Dohromady hlasovalo 15 členov hlasovalo – teda proti 6 + 2.

Za ním sa umiestnil Srb Juk Jeremić, ten však dostal o veto naviac. Za nimi nasledovala Bulharka, šéfka UNESCO Irina Boková so siedmimi pozitívnymi, siedmimi negatívnymi hlasmi a jedným bez názoru.

Za nimi za ďalej umiestnila expremiérka Nového Zélandu Helen Clark (6–8–1), argentínska ministerka zahraničných vecí Susana Malcorra (5–7–3), slovinský expremiér Danilo Turk (5–8–2).

S rovnakým počtom hlasov skončila aj eurokomisárka pre rozpočet a druhá Bulharka, ktorá do boja vstúpila iba minulý týždeň, Kristalina Georgieva.

Macedónsky diplomat Srgjan Kerim bol predposledný s výsledkom päť pozitívnych, deväť negatívnych hlasov a jeden hlas bez názoru. Posledná skončila Moldavka Natalia Gherman (3–11–1).

Kto je budúci šéf OSN?

António Guterres nie je na pôde OSN žiadny nováčik – v roku 2005 ho valné zhromaždenie zvolilo za v poradí desiateho Vysokého komisára pre utečencov. Vo funkcii pôsobil až do minulého roka. Riadil reformu tejto organizácie, aby dokázala reagovať na najväčšie povojnové krízy.

Guterres pred pôsobením v mierovej organizácii strávil viac ako 20 rokov vo vláde a verejnej správe. Od roku 1995 do roku 2002 riadil portugalskú vládu z kresla premiéra. Na prelome milénií krátko predsedal zasadnutiu Európskej rady. Na národnej úrovni v roku 1991 založil portugalskú radu pre utečencov.

zdroj: aktuality.sk