Medzinárodný trestný súd v Haagu nezačne trestné konanie proti Rusku na žiadosť Ukrajiny kvôli „anexii“ Krymu. Pre Ukrajinu je to nepríjemná správa.

Medzinárodný trestný súd v Haagu (ICC) nemôže začať trestné konanie na základe požiadavky Ukrajiny, týkajúcej sa „anexie“ Krymu Ruskom. Túto právomoc – vyšetrovať prípady spojené s aktmi agresie (napr. Anexia) – súd dostane až v roku 2017, uviedlo ukrajinské vydanie Korrespondentu s odkazom na tlačovú agentúru UNIAN.

„Toto ustanovenie je síce zaznamenané v Rímskom štatúte, ale nadobudne platnosť v roku 2017. V novembri 2017 sa musí hlasovať, či sa chceme aktivizovať za túto časť procesu, alebo nie. V závislosti na výsledkoch hlasovania budeme vedieť, či trestný čin spadá do právomoci súdu, „povedal hovorca ICC Fadi El Abdallah.

Okrem toho, aby sa zmenil štatút súdu, musí byť ratifikovaný členskými krajinami, teda najmenej 30 krajinami. Hovorca ICC tiež upozornil, že Ukrajina nebude môcť ísť na súd aj po nadobudnutí účinnosti uvedenej zmeny. „Nemyslím si, že by to platilo k udalostiam, ktoré sa odohrali v minulosti. Udalosti, ktoré nastali pred účinnosťou novely, ak akt o agresii nadobudne platnosť, nebudú na súde brané do úvahy, „dodal Fadi El Abdallah.

zdroj: prvnizpravy.cz