Zlatožlté korenie získavané z koreňa rastliny Curkuma longa sa používa na terapeutické účely minimálne už 4000 rokov. Kurkuma hrala prominentnú úlohu už na začiatkoch ajurvédy, najstaršej celostnej medicíny na svete, ktorej počiatky sa stanovujú okolo roku 2000 pred nl. Kurkuma podporuje funkciu vnútorných orgánov, čistí krv i pomáha ochraňovať kožu pred kožnými chorobami.

Kurkuma ( sanskrtský Haridra ) čiže indický šafran bola v ajurvédskej medicíne pokladaná za hlavný prostriedok k nastoleniu dobrej funkcie pečene. Neskôr sa zistilo, že ešte lepších účinkov je dosahované pri kombinácii kurkumy s iným korením, a tak po starostlivom experimentovaní vznikla skupina korenia nazývaná kari korenie, ktoré obsahuje okrem kurkumy čierne korenie, Kajanské korenie, rasca, koriander, senovka a ďalšie koreniny.

Obľúbenou kombináciou na liečbu pečeňových ťažkostí bola v tradičnom indickom liečebnom systéme tiež kombinácia zázvoru a kurkumy. Zázvor zrýchľuje krvný obeh a tým zaisťuje urýchlenú dodávku kurkumy do pečene.

Kurkumu Ajurvédski liečitelia používajú aj ako prostriedok posilňujúci žalúdok.

Na neutralizáciu otravy po uštipnutí hadom alebo pavúkom sa v Indii pije tento nápoj : 3 polievkové lyžice hrubo nasekaného koreňa kurkumy sa vloží do mixéra s pol šálkou vody a dve minúty sa mixuje. Pre zlepšenie chuti sa môže zmiešať s pohárom mrkvovej alebo paradajkovej šťavy. Po pridaní múky sa vytvorí pasta, ktorá sa prikladá na miesto uhryznutia.

Silný čaj z kurkumy, kedy sa koreň varí 15 minút, možno využiť ako prostriedok pri občasných teplotách alebo opuchoch spôsobených požitím nevhodnej vody či jedla. Ak sa týmto roztokom omýva koža, pomôže to odstrániť parazity.

Ženy a dievčatá si v niektorých častiach Indie oplachujú tvár vo vode s kurkumou. Kurkuma zanecháva zlatistú žiaru a chráni pleť pred akné a podobnými kožnými problémami, reguluje totiž činnosť mazových žliaz, zlepšuje prekrvenie, podporuje tvorbu kolagénu a tým prispieva k regenerácii kože.

V dnešnej dobe je kurkuma pre svoje účinky využívaná v Ázii aj v kozmetickom priemysle. Napríklad v ponuke najväčšej ajurvédskej kozmetickej firmy Shahnaz Herbals nájdete kurkumu v hydratačnom kréme Shaqueen určenom pre všetky typy pleti vrátane pleti zmiešanej, kurkumovom čistiacom kréme Shadew, ktorý chráni pred vysušujúcimi účinkami chlórovanej vody či v kréme proti celulitíde.

Kurkuma má svoje pôsobenie aj na psychiku človeka. Údajne pomáha proti snílkovstvu, dennému snívaniu a nedostatku vzťahu k prítomnosti.

Kurkuminoidy – látky zodpovedné za žlté sfarbenie kurkumy sú uznávanými antioxidantami, ktoré pomáhajú chrániť náš organizmus pred negatívnym účinkom voľných kyslíkových radikálov. Majú byť 5x účinnejšie než vitamín E.

Kurkuma patrí medzi prírodné antibiotiká s protibakteriálnym a antivírusovým účinkom.

Botanický názov : Curcuma roscoeana.

POPIS :
Kurkuma ( Curcuma ) patrí do čeľade zázvorovitých. Jej domovom je Juhovýchodná Ázia. Kurkuma ( Curcuma ) je mnohoročná trávnatá rastlina, vysoká až 1 meter, s oválnymi listami, podobnými zázvoru. Rastie približne vo výške 1500 metrov nad morom, pri teplote 20 až 30 ° C a priemernom úhrne zrážok vyše 1500 mm ročne. Rastie na rôznych pôdach, ale uprednostňuje dobre drenážované piesočnato – hlinité pôdy. Kvety tejto rastliny sú podobné lotosu, sú až 20 cm dlhé, so špirálovitým listom. Pri pravidelnom ošetrovaní vydržia kvety na rastline až 3 mesiace. Dobre rozvinutá rastlina má až 7 kvetových zoskúpení. Kvitne od júla do októbra. Plody však tvorí zriedka. Doba kvitnutia závisí na teplote : keď je vyššia ( 25 až 30 ° C ), tak sa rastline darí lepšie. Neskoro na jeseň, v novembri, nastupuje po období kvitnutia období pokoja, rastlina je v túto dobu bez listov. Po kvete sa rastlina umiestňuje do chladnej miestnosti s teplotou okolo 7 ° C. Zavlažujeme ju zriedka, tak, aby nevyschla. Na konci marca až do začiatku apríla sa vysádza. V čase rastu a kvitnutia vyžaduje bohaté zavlažovanie a každé dva týždne hnojenie. Rastlina má rada vyššiu vlhkosť a obdobie dlhých svetlých dní. Pri nedostatočnom osvetlení sa spomaľuje rast, skracuje sa dĺžka kvitnutia, znižuje sa intenzita zafarbenia lístkov. Rozmnožuje sa delením koreňov.

ČEĽAĎ : Zingiberaceae, zázvorovité.

PÔVOD : Juhovýchodná Ázia.

UMIESTNENIE : Kurkuma ( Curcuma ) potrebuje stanovište na dostatočne svetlom mieste.

Zálievka, Hnojenie:
Kurkuma ( Curcuma ) v dobe rastu a kvitnutia vyžaduje bohaté zavlažovanie a každé dva týždne hnojiť.

VLHKOSŤ VZDUCHU :
Kurkuma ( Curcuma ) vyžaduje vyššiu vlhkosť vzduchu. Preto ju často postrekujte.

MNOŽENIE :
Kurkuma ( Curcuma ) sa rozmnožuje delením koreňov.

Škodcov, chorôb :
Kurkuma ( Curcuma ) je škodcami a chorobami napádaná len veľmi zriedkavo.