ROZHOVOR: Nie je spôsob, ako zabrániť magorovi prísť do školy a zastreliť deti, racionálna ochrana tu nie je. Nie je tu ani racionálne riešenie utečeneckej krízy. Svetové dlhy nemajú iné východisko ako vojnu a k tej sa rýchlo blížime, povedal v rozhovore pre ParlamentníListy.cz senátor za ODS Jaroslav Kubera. Ideálnym darčekom k Vianociam je podľa neho benzínový generátor elektrickej energie. A letecké útoky Francúzska? Bez pozemných síl sa Islamský štát poraziť nedá.

Určite sa chcete opýtať, či chystáme v Tepliciach nejaké opatrenia na rozsvietenie stromu, to je teraz obľúbené …

To vlastne nebola moja otázka, ale keď už ste to načal, chystáte sa nejako?

Nie, vôbec nepripravujeme nič zvláštne, to si teroristi presne želajú, aby sme si na letiskách nielen dávali dolu topánky, ale nakoniec aj slipy, a oni sa budú radostne pozerať na zábery v televízii, ako zvyšujeme kontroly a viac odpočúvame. S teroristami sa nevyjednáva a nesmieme si nechať narušiť svoj spôsob života ničím, aj keď je to riskantné. Nie je spôsob, ako zabrániť, aby nejaký magor neprišiel do školy a niekoho nezastrelil. Žiadna racionálna ochrana tu nie je.

Znovu sa musím opýtať. Tvrdil ste, že nás čaká tretia svetová vojna. Francúzsko teraz bombarduje Sýriu, je to tá tretia svetová, o ktorej ste hovoril?

Nie, vôbec nie, ešte tam nie sme, ale rýchlo sa tam blížime. Ten dôvod je iný, svet sa dostáva do dlhov, do takej bažiny, že bez vojny nie sú tieto dlhy riešiteľné. Keď nebude dlžníkov, len veriteľov, začne sa znovu od nuly. Len internet možno už nepôjde. Počul som príhodu, ako otecko vysvetľuje synovi dobu, kedy neboli mobilné telefóny. A on sa pýta, ako sa dostali na internet?

Možno ako prvé prídu Blackouty. Vyvíjajú tiež nové spôsoby odpaľovania riadeného počítačom, stačí znemožniť elektronickú komunikáciu. Lenže my bez toho nevieme žiť, bez elektriny si už ani nezakúrime, pretože aj ten plynový kotol bez elektriny nefunguje.

Čo teda robiť, aby k tej tretej svetovej vojne nedošlo?

Je to rovnaké, ako hľadať, čo urobiť pre ukončenie utečeneckej vlny. Nevieme zastaviť cunami. Lavína je ešte dobrá, tá sa zastaví, ale cunami ide tam a potom zase späť. Už nejde o islam, nejde o to, odkiaľ sú utečenci, či z Afganistanu, Sýrie alebo Kosova. Ide o prostý počet a je jedno, akého sú vierovyznania. Ten počet je nezvládnuteľný a neexistuje európsky korektný spôsob, len potápanie lodí, použitie zbraní a na to Európa nikdy nepristúpi. Teraz namiesto pojmu kvóty vymysleli kontingenty, to lepšie znie, aj keď v slovníku to znamená to isté. Mám len strach, aby Angela Merkelová zo soboty na nedeľu nezavrela nemecké hranice bez toho, aby to niekomu povedala. To by pre nás bol problém.

Keď už ste na to narazil, ako hodnotíte počiny Angely Merkelovej? A urobila počas utečeneckej krízy nejaké kroky, za ktoré by ste ju mohol pochváliť?

Merkelová už je v defenzíve a nápady, ako vrátiť ekonomických migrantov do krajiny pôvodu lietadlom, sú typické európske poviedky o ničom. Leda že by sme im dali padáky, inak nie je zrejmé, kde pristanú. Poviedky podobné ako tie u nás o uzavretí hraníc. Čím ich uzavrieme? My na to nemáme silu ich uzavrieť, na to je treba minimálne tridsať tisíc alebo štyridsať tisíc vojakov a postaviť drôty. Navyše prevážať utečencov je väčší biznis, ako voziť drogy. Nie sú za to veľké tresty a v Grécku aj v Taliansku je to pre miestných veľký biznis. Ak možno na niečom zarobiť, vždy sa nájde niekto, kto sa toho chopí, dokonca aj na úkor niekoho slobody. Kvôli bezpečnosti si odpustíme nejaké práva, ale bohužiaľ sa blížime k tomu, že až vlna pominie, opatrenia už zostanú a nikdy sa nevrátia späť.

Je nejaký krok, za ktorý ju môžete pochváliť?

Nechcem jej ubližovať alebo krivdiť, ale nemôžem na nič prísť. Ja rozumiem, prečo urobila, čo urobila. Pretože je vychovaná východonemeckým DDR. Ona teraz už nevie, čo má robiť. Nedávno odmietla stanoviť strop počtu utečencov, ktorí môžu prekročiť hranicu, povedať, kedy viac už nie. Ono to ani nie je možné. Kto zabezpečí, aby stanovená hranica bola udržaná? Bude sa to stupňovať, Turecko zhrabne tu tri miliardy, tú šesť miliárd eur a rovnako ako Grécko neurobí nič. K tomu je situácia veľmi komplikovaná, sú v tom namočení Rusi, ktorí sa toho pochopiteľne tiež boja. Američanov nakoniec prevalcujú Hispánci, aj keď Mexičan je relatívne kresťan a nie je to taká dráma ako tu.

Naša pozícia musí byť: chrániť naše hodnoty, náš spôsob života a nenechať si vnútiť iný. Je jedno, kto sa k čomu modlí. Nenechám si vnútiť modlenie, som ateista. Problém vidím v rozdelení spoločnosti Českej republiky. Spoločnosť je rozdelená od prírody a nevyhnutne u nás po roku osemdesiat deväť, kedy boli dvaja spolužiaci a jeden stále pracuje v tej továrni, zatiaľ čo druhý je miliardár. Ten chudobnejší to považuje za nespravodlivosť, pretože mal potrebné lepšie známky, a hovorí si, ako je to možné, musí v tom byť švindeľ. A ani nemusí byť. Takých ľudí je hrozne moc, keď sa majú všetci zle, nikomu to relatívne nevadí. Naša spoločnosť je málo homogénna. V tom sklamal Miloš Zeman, keď nastupoval do funkcie a tvrdil, že chce byť prezidentom hlavne pre tých dolných desať miliónov. Ale on sa nestal prezidentom ani tých dolných desiatich miliónov.

Mimochodom, kde myslíte, že sa stane ďalší útok?

Povedala by som Británia, Nemecko alebo Brusel.

Správne. Vo Francúzsku môže mať polícia pokojne voľno. Jedným z cieľov útokov môže byť, aby poštvali verejnosť proti menšinám. To je jeden možný cieľ. Vyprovokovať skupiny, aby začali bojovať medzi sebou – napríklad starousadlíci vo Francúzsku proti ľuďom, ktorí prišli. To je geniálne. Najlepšie, čo by sa pre nich mohlo stať, že vyvolajú nenávisť a oni nemusia nič robiť. My sa vytlčieme sami. Cieľom útoku nie je teraz Francúzsko, len blázon by útočil na štát, ktorý je obšancovaný. Ja myslím, že ďalšia bude Británia, ale ide len o moju logiku. Naše rozsvecovanie stromu bude na rozdiel od Prahy úplne v pokoji a dúfam, že okrem nejakých krádeží sa ako vždy nič dramatické nestane. Eurofilovia priviedli Európu tam, kde je. Odvykli sme si bojovať o jedlo i o hranice a spohodlneli sme.

Je to tým, že v Európe sa dlho nebojovalo, zatiaľ čo inde vojna stále trvá?

Presne tak. Preto odporúčam skvelý vianočný darček – benzínový generátor elektrického prúdu. Môžete namietať, že až dôjde benzín, nebude fungovať, ale aspoň v prvej chvíli pomôže, on moc nežerie. Odporúčam nenechať si Vianoce ničím pokaziť, je potrebné užívať si života, čo to dá.

Je to dobrý nápad, bombardovať Sýriu? Amerika k tomu likviduje ropné vrty. To všetko zničí Sýriu ešte viac, nie je takýto postup kontraproduktívny a nebude chcieť utekať ešte viac ľudí?

Nejde o to, či je to dobrý krok. Vo svete teraz nie je nikto, kto by podporoval pozemné vojská, aj Obama sa začal sťahovať, nikomu sa nechce do občianskej vojny. Aj keď sú dnes strely, ktoré nerozbijú celé mesto, samozrejme ich rozbombardujú. Ľudia sú potom bez domova a režim, nerežim utekajú. Nikomu sa nechce posielať pozemné vojská do akcie. Jedna cesta je nechať veciam voľný priebeh, nech vyhnijú. To je ale proti našim ľudskoprávnom zásadám. Akonáhle je niekomu ubližované, treba ho hneď zachrániť. Najviac obetí teroristov sú moslimovia a konflikt medzi sunnitmi a šiitmi je nekonečný a zložitý. Tak ako nie je možné u nás zavádzať právo šaría, nie je možné vštepovať týmto krajinám západný štýl života.

Nie je teda bombardovanie Sýrie prilievaním oleja do ohňa?

Keby som bol úprimný, tak sa vyvíjajú nové zbrane a lietadlá a tie staré treba niekomu dávať. Vojenské záujmy sú niekde inde, než si myslíme. Je ťažké niekomu veriť, i tajným službám. Služby sú tajné a nie je možné zistiť, či klamú. Môžu pomôcť aj uškodiť zemi – ich stanovisko vedie ku krokom politikov. Laicky povedané, leteckou vojnou sa to jednoducho vyhrať nedá. Rozbijú obydlia a ľudia nemajú kam ísť bez ohľadu na to, na akej strane sú. Ale keď my nechceme právo šaría tu nemôžeme ťahať naše právo krajinám, kde je to veľmi ťažké. Predstava riadiť Čínu ako Českú republiku je scestná. Tam sú úplne iné parametre, napríklad Vietnam, kde je jedno mesto veľké ako celá naša republika. Problémom vo veľkých krajinách je, že tam, kde boli diktátorské režimy, je teraz väčšia bordel než vtedy. Ani na Ukrajine nie je problémom koniec, to je ešte len začiatok.

O tom, že sme s riešením zaspali, sme sa bavili už minule. Čo sa stane teraz?

Konflikt krajín, Sýria, Izrael, Irán … To je ako v krčme. Dvaja sa začnú hádať, dajú si facku, zlomia si nohu, štvrtého praštia a začne hádka, kedy nikto nevie s kým, ale všetci sa bijú. Kto s kým nie je dôležité, on už sa niekto nájde, o tom som presvedčený, nie že by som si to prial. Ale tie kroky k tomu smerujú. Sú veci, ktoré nemajú riešenie, a ja tu žiadne racionálne východisko nevidím. Všetko sú len politické povedačky na upokojenie verejnosti, ale vymysleného nemajú nič.

Čo si myslíte o akciách hackerov Anonymous, ktorí sa snažia Islamskému štátu škodiť internetovými útokmi?

Je to jeden zo spôsobov. Hlavný boj sa neodohráva zbraňami, ale na propagandistickom fronte a na to nepotrebujú krízu. Bavím sa tým, ako sa nejaká správa posúva z jedného servera na druhý, ako keď na jednom konci mesta niečo poviete a na druhom je to úplne niečo iné.

Je to dobrý spôsob, ako uškodiť ISIS?

Je dobré, že je bezbolestný. Nie sú tu teoreticky žiadni mŕtvi, ide o jeden zo spôsobov, ktorý sa dá použiť. Ale jediné, čo môže pomôcť proti Islamskému štátu, je zastaviť prísun zbraní a peňazí. Musia im dôjsť náboje a benzín. Keby ich niekto neživil … Aj Američan vycvičí jednotku, dá im zbrane, pošle ich tam, kde ich prepadnú a vezmú vybavenia, alebo dokonca prejdú na druhú stranu. Riešenie tohto konfliktu je na Nobelovu cenu a Európska únia nie je schopná racionálneho riešenia. Všetci chcú demokraciu, ale akonáhle má niekto iný názor, tak by ho najradšej obesili. Ako hodnotenie Zemana je tak negatívne, že v nenávisti zapadne, že má občas aj pravdu.

zdroj: parlamentnilisty.cz