[clear]Na internete sa objavila nová webstránka konspiratori.sk s cieľom ekonomicky oslabiť webstránky, ktorých obsah prekáža politickej moci. Do projektu boli zapojené osoby dlhodobo sa snažiace utlmovať kredit nepohodlných webstránok, ako aj osoby pôsobiace navonok vysoko odborne.

Tento útok má však dve strany mince.

Z jednej strany je možné mierne ekonomické oslabenie z príjmu reklám, zobrazujúcich sa na webstránkach pomocou nástroja Google adsense, avšak z druhej strany je možné, že túto stratu budú v budúcnosti ďaleko viac kompenzovať webstránky, ktoré síce sú na zozname konspiratori.sk, ale v skutočnosti konšpiračné nie sú.

Niet sa čo čudovať, takáto mediálna vojna prebieha už niekoľko rokov a je verejne známe, že je súčasťou mocenského boja. Taktiež je verejne známe, že mnoho takýchto projektov je financovaných za účelom oslabiť informačné toky vznikajúce prirodzeným spôsobom, ktoré odhaľujú pravdu, ktorá podľa „konšpirátorov“ nepatrí na verejnosť.

Portál parlamentnelisty.sk píše:

Redakcia Parlamentných Listov SK čelí bezprecedentnému útoku, uvádza sa v článku, ktorý včera zverejnili Parlamentné listy. Redakcia v ňom pokračuje – Na Slovensku vznikol projekt, v rámci ktorého samozvaná komisia zostavuje zoznam internetových stránok, ktoré sa snaží ekonomicky zlikvidovať. Teda dosiahnuť, aby na tieto stránky zadávatelia neumiestňovali žiadnu inzerciu. Na absurdnom zozname sa ocitli aj ParlamentnéListy.sk, čo vyvolalo veľké prekvapenie v radoch politikov, ale aj mediálnych a politických analytikov. A tí priamo povedali, čo si myslia.

Projekt s názvom konšpirátori.sk zverejnil zoznam takzvaných konšpiračných webov, teda tých, ktoré majú údajne manipulovať verejnú mienku zverejňovaním rôznych nepravdivých informácií. Ukazuje sa však, že ani zďaleka nejde o očistu webu. Vyzerá to skôr ako snaha pod zásterkou boja proti konšpiráciám zlikvidovať konkurenciu.

Zarážajúce je najmä pozadie danej stránky, v “kádrovacej” skupinke tvoria polovicu redaktori a prispievatelia denníka Sme a Denníka N. Sú medzi nimi napríklad Pavol Hardoš, komentátor Sme.sk a JeToTak.sk, Marián Jaslovský, zakladateľ stránky na Facebooku Prečo ľuďom hrabe, ktorá sama šírila články PL.sk o kurióznych politikoch, Matúš Ritomský, prispievateľ denníka Sme, Filip Struhárik, editor v Denníku N, predtým v SME.sk, Dávid Tvrdoň, projektový manažér a novinár Sme.sk, spisovateľ Michal Hvorecký, prispievateľ denníka Sme a Alexej Fulmek, ktorý je generálnym riaditeľom a predsedom predstavenstva vydavateľstva Petit Press, ktoré vydáva denník Sme.

V komisii je i stredoškolský učiteľ a občiansky aktivista Juraj Smatana. Bol i poradcom premiérky Ivety Radičovej, ktorá pre náš portál bez problémov poskytla rozhovor. Neuveriteľné je, že ako “dôkaz” o našom konšpiračnom obsahu poskytla stránka fotografiu článku, v ktorom iba informujeme o obsahu komentárov v českých mienkotvorných denníkoch MF Dnes a Lidové noviny.

Autorom pojektu je spoločnosť Netsuccess, ktorej klientom je aj vydavateľstvo Petit Press. To má vo svojom portfóliu aj denník Sme.

Právne kroky

Portál panobcan.sk dôrazne upozornil autorov projektu konspiratori.sk o odstránenie Pánov Občanov z ich zoznamu. V prípade ignorovania našej výzvy podnikneme potrebné právne kroky.

Pýtame sa teda občanov na ich názor:

Je podľa Pánov Občanov stránka panobcan.sk dôveryhodná alebo nedôveryhodná?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...