Komentár Juraja POLÁČKA: Kto je vlastne Ján Budaj? A pre koho pracuje? Alebo kto preňho pracuje…

Zdanlivo nezmyselná otázka. Kto z pamätníkov „Revolúcie štrngajúcich kľúčov“ by nepoznal Jána Budaja organizátora demonštrácií charakterizovaného pletenou čiapkou odvtedy nazývanou „budajkou“? Poďme sa však pozrieť kto sa stal jeho asistentom v NR SR v tomto volebnom období. Pre mnohých to bude veľké prekvapenie.

Po prevalení aféry jeho spolupráce so Štátnou bezpečnosťou sa na chvíľu stiahol z veľkej politiky, ale v politike ako takej zostal aktívny stále. Dnes je späť. Stal sa poslancom Národnej rady Slovenskej republiky za OĽaNO.

Šokujúcou informáciou sa stalo oznámenie jeho asistenta. Stala sa ním ďalšia známa postava akcií organizovaných zahraničnými mimovládkami a americkou ambasadádou, bývalý asistent Ivety Radičovej, konšpirátor Juraj Smatana.

Vo viacerých článkoch som sa zaoberal práve spomínanými akciami, ktoré svojim popieraním práva na slobodu názoru a organizovaním politických nátlakových akcií za zahraničné peniaze podkopávajú základy demokratických princípov tejto spoločnosti. Rôzne tzv. mimovládne organizácie v skutočnosti vykonávajú politickú agendu bez verejnej kontroly a samozrejme bez akéhokoľvek mandátu.

Juraj Smatana je jednou z hlavných postáv tohto kaleidoskopu osôb a organizácií. Hoci Budaj so Smatanom spolupracujú už niekoľko rokov v rámci strany Zmena zdola, kedy dokonca spolu kandidovali vo voľbách v roku 2012, zvolením Smatanu za asistenta Ján Budaj akceptoval jeho činnosť v posledných rokoch, jeho väzby so spomínanými organizáciami a ich zahraničnými sponzormi.

Domyslené do dôsledkov: Nevieme, či Juraj Smatana bral a berie za svoje aktivity peniaze. Ak áno, potom by sa dal Juraj Smatana v zmysle amerického zákona FARA (Zákon o registrácii zahraničných agentov) považovať za zahraničného agenta, ktorý zastupuje záujmy USA na Slovensku, Ján Budaj by sa ocitol v podozrení, že jeho verejné aktivity nie sú tak úplne samostatné.

Či je Juraj Smatana alebo nie je zahraničným agentom však nie je až také podstatné. Je skrátka človekom, ktorý intenzívne pracuje na likvidácii demokracie na Slovensku a dnes sa zo súkromnej sféry presunul do verejnej, kde za peniaze nás, daňových poplatníkov šíri svoje konšpirácie a aktivity na pôde najvyššieho orgánu zastupiteľskej demokracie. A Ján Budaj je človekom, ktorý mu to umožnil.

Ešte raz sa pýtam. Kto je vlastne Ján Budaj. A pre koho pracuje?
Juraj Poláček

zdroj: web.archive.org

Ján Budaj