Zdravého a pracujúceho športovca dostala skleróza multiplex na kolená. Keď po ročnej maródke požiadal o invalidný dôchodok, prišla ďalšia rana. Ladčan Jozef (53) len ťažko zvláda prejsť pár metrov, no podľa posudkovej lekárky je schopný pracovať a plný invalidný dôchodok mu nepatrí.

Jozef pracoval v súkromnej bezpečnostnej službe pri ochrane objektov a prevoze peňazí. Výbornú fyzickú kondíciu potvrdili aj pravidelné previerky vlani júni. Krátko nato prišiel šok. „Ráno som sa zobudil a nemohol som sa pohnúť. Išli sme k obvodnej doktorke, tá nás urgentne poslala do nemocnice,“ spomína na začiatok augusta minulého roku.

Na neurológii v Trenčíne zistili, že príčinou je nevyliečiteľné ochorenie skleróza multiplex. Nasadená liečba zabrala, z nemocnice odchádzal síce pomaly, s ťažkosťami, ale po svojich. Nemal však vôbec vyhraté. „Primárka povedala, že môj stav je nezvratný, no vďaka liekom je možné postup choroby aspoň spomaliť,“ hovorí Jozef s nádejou v hlase.

Podľa lekárskej správy Jozef pracovať nemôže.

Keď ho po ročnej maródke predvolali k posudkovej lekárke, mala to byť formalita. Tak to vraveli neurológovia. Skleróza multiplex, ktorá Jozefovi postihla ruky aj nohy tak, že dnes sotva prejde pár metrov, totiž býva dôvodom na úplnú invaliditu. No všetko bolo inak.

„Posudková lekárka ho trištvrte hodiny dusila. Neviem, či si neprečítala správy, o akú diagnózu ide. Keď sa tam manžel zrútil, priniesli mu vodu a lekárka povedala, že človek dokáže všeličo zahrať, keď potrebuje. Spýtala som sa, o čo jej ide, veď v lekárskej správe je jasne napísané, že manželov stav je nezvratný, nie je šanca na zlepšenie a či mu teda dala plnú invaliditu. No ona povedala, že len čiastočnú a že si má ešte hľadať prácu ako každý človek, ktorý chce peniaze,“ opisuje Jozefova manželka Dáša.

Jozef (53) sa spolu s manželkou rozhodli bojovať o plný invalidný dôchodok

Jozef (53) sa spolu s manželkou rozhodli bojovať o plný invalidný dôchodok

Nevie si predstaviť, že by sa Jozef vrátil do SBS-ky, veď pri výjazde nemôže nikoho naháňať. Aj ruky má zoslabnuté, niekedy má problém sa podpísať či dvihnúť telefón.

Posudková lekárka napriek tomu v posudku tvrdí, že môže pracovať ako telefonista alebo informátor. Neurologička to vidí inak. V lekárskej správe uviedla, že Jozefov pracovný potenciál je „vzhľadom na chôdzu, motorické defekty dolných končatín a neobratnosť horných končatín prakticky zaniknutý“.

V posudku mu Sociálna poisťovňa odporúča zamestnať sa ako informátor alebo telefonista.

Prezidentka pacientskej organizácie Slovenský zväz sclerosis multiplex Jarmila Fajnorová je postupom posudkovej lekárky pobúrená.

„Podozrievať takéhoto pacienta, že simuluje, je urážka. Posudková lekárka by mala vedieť, o čo ide. Ak to nevie, pošleme jej materiály, aby si to naštudovala,“ odkazuje.

Pacient so sklerózou multiplex podľa nej môže pracovať, ale v rámci svojich možností. „Príde posudková lekárka namiesto neho do práce v deň, keď ráno nevstane z postele? Je to každodenný stres. Týmto pacientom sa môže kedykoľvek zhoršiť zdravotný stav a práve stres je jedným z najčastejších dôvodov atakov,“ vysvetľuje Fajnorová.

Chýbalo mu jedno percento

To, že posudkárka uznala Jozefa za invalidného s mierou poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť 70 %, znamená, že dostal len čiastočný invalidný dôchodok.

Ak by mu lekárka uznala viac ako 70 %, dostal by plný invalidný dôchodok. No k tomu mu chýbalo jedno percento. Čiastočný invalidný dôchodok je u nás v priemere iba 197 €.

„Sociálne dôsledky tejto choroby sú katastrofálne, človek nedokáže z čiastočného invalidného dôchodku vyžiť,“ kritizuje šéfka pacientskej organizácie. So ženou, ktorá rozhoduje o osude ťažko chorého Jozefa, sme sa chceli skontaktovať aj my. Žiaľ, nepodarilo sa.

zdroj: pluska.sk