Keď bol Fico v opozícii, išiel si hlasivky vykričať, keď rozprával o privatizačných lúpežiach Dzurindovej vlády. A zaprisahával sa, že strategické podniky nikdy privatizovať nebude.

Predseda vlády SR Robert Fico a podpredseda vlády a minister zahranièných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajèák navštívili 24. januára 2014 Srbskú republiku. Na snímke predseda vlády SR Robert Fico poèas tlaèovej besedy. Belehrad, 24. januára 2014. FOTO TASR – Michal Svítok

Potom prišla kauza SPP a Ficova vláda umožnila Tkáčovi s Křetinským ovládnuť tranzit a distribúciu plynu na Slovensku. A ešte im dovolila, aby za úver ručili priamo majetkom SPP. Nedávno dostali Tkáč s Křetinskýmz SPP prvé dividendy. Bolo to 400 miliónov eur. Za šesť rokov budú mať úver splatený. No nekúpte to…

Štátne železničné CARGO predalo 12 tisíc železničných vagónov spoločnosti, za ktorou stojí maltská schránková firma. A teraz si tieto vagóny bude CARGO od nej prenajímať za 10 eur na deň. Štátnej firme CARGO zostali zamestnanci, vysoké fixné náklady a neistý obchod.

Dnes zahrala Ficova vláda vysoké cé. Predala 49 percent Slovak Telekomu priamo Nemcom. To už nie je jeden falošný tón, ktorý sa občas podarí zahrať aj najväčšiemu majstrovi. Po SPP a vagónoch CARGO je to celý akord, ktorý je výrazný, silný a jeho tóny znejú Slovenskom. Je to vedomá kompozícia. Autor to takto chce hrať.

Prekvapujúca je hádam iba rýchlosť, s akou to autor tejto privatizácie hrá. Najskôr sa Telekom predával cez burzu. Akcie mohli kúpiť aj občania. Potom bol zrazu predaj cez burzu stopnutý. Vraj bolo 750 miliónov cez burzu málo. A potom ponúkli Nemci 900 miliónov. Vláda to akceptovala.

Lenže podľa našich informácií Nemci pôvodne ponúkli za priamy predaj akcií Telekomu neoficiálne 1 miliardu eur. Ficovej vláde sa to zdalo málo a rozhodla sa “navýšiť” cenu akcií cez predaj na burze. Nevyšlo to. Ak je informácia o predbežnej nemeckej ponuke pravdivá, Nemci ušetrili na Slovak Telekome ďalších 100 miiónov eur.

Čo si však máme myslieť o Ficových opozičných rečiach o neprivatizácii strategických podnikov? Myslel to vtedy úprimne a neskôr pod tlakom okolností zmenil názor? Dnes už je to vlastne jedno. Ficova vláda privatizuje. A privatizuje aj strategické podniky, za privatizáciu ktorých Fico neustále kritizoval Dzurindu a Mikloša.

Vladimír Mečiar kedysi o šéfovi SNS Jánovi Slotovi a šéfovi robotníckej strany Jánovi Ľuptákovi povedal, že ich národná hrdosť a robotnícka česť končia pri Slovenskej poisťovni. Keď chcel Mečiar vyhodiť ich nominantov z orgánov poisťovne, zrazu ich vzletné reči o obrane národných záujmov a pracujúceho ľudu skončili a začali Mečiara poslúchať.

Ficova česť ochrancu slovenských strategických podnikov skončila dnes, pri predaji Slovak Telekomu. Tento štátny podnik je definitívne predaný a Ficova vláda to posvätila. A nám nezostáva, než si povzdychnúť: Česť pamiatke Ficovej strategickej cti.
Ignác Milan Krajniak

zdroj: konzervativnyvyber.sk