Fyzicky zdatní muži tvoria trojčlenné dobrovoľnícke hliadky, ktoré od pondelka dohliadajú na poriadok v niektorých slovenských vlakoch. Oznámil to šéf banskobystrického kraja a Ľudovej strany Naše Slovensko (LSNS) Marian Kotleba.

„Štát nedokáže ochrániť slušných ľudí. Kým sa to nezmení, budeme sa musieť v tejto otázke angažovať, „uviedol Kotleba. Vedenie kraja si od slovenských železníc vyžiadalo zoznam najrizikovejších vlakov a hliadky nasadzuje prednostne práve tam.

Reakcia na útok na dievča

Členovia hliadky si riadne kupujú lístky. V prípade nekalej činnosti vo vlaku sú pripravení páchateľa zadržať a počkať na príchod polície. „Žiadame políciu, aby tiež zvýšila počet hliadok vo vlakoch,“ povedal Kotleba.

LSNS zriadením hliadok dobrovoľníkov reagovala na prípad z minulého týždňa, kedy 17-ročný mladík surovo napadol 21-ročný dievča vo vlaku, škrtil ju a bil päsťou do tváre. Stalo sa to vo vlaku na linke z Nových Zámkov do Zvolene. Mladík odcudzil dievčaťu peňaženku a mobil. Mladá žena oznámila prepadnutie až na konečnej stanici.

Domobrana

Kotleba pripustil, že vlakové hliadky sú prvým krokom k zavedeniu domobrany, ktoré má jeho strana v programe. Tá by mala podľa neho pôsobiť tam, kde zlyháva polícia. Na zriadenie domobrany by mohla strana využiť štátny príspevok. LSNS totiž získala v marcových voľbách vyše 200 tisíc hlasov a dostane podľa zákona štátny príspevok vo výške päť miliónov eur.

Zákon však neumožňuje bez súhlasu parlamentu zriadenie vojenskej alebo polovojenskej organizácie, ktorá by mala suplovať činnosť bezpečnostných orgánov. Ak by však členovia domobrany neboli ozbrojení, môžu oficiálne pôsobiť ako strážna služba.

zdroj: novinky.cz

Video