Žraloky sú v tomto veku vrcholoví predátori, okrem človeka a iných žralokov neexistuje na planéte tvor, ktorý by si na ich najväčšie druhy trúfol. S jednou výnimkou a tou sú kosatky.

Že kosatky na žraloky útočia a dokážu ich poraziť, sa vie už celé stáročia; boli si toho dobre vedomí už námorníci a rybári pred stovkami rokov. V 20. storočí to potvrdilo pozorovanie vedcov i mnoho ďalších svedectiev. Ale museli sme počkať až do 21. storočia, aby sme to mohli prvýkrát uvidieť.

Biológovia skúmajúci ekosystém v Chathamskej zátoke na Kokosových ostrovoch, úplne náhodou nafilmovali, ako prebieha koordinovaný útok troch kosatiek na veľkého žraloka tigrieho. Biológ Nicholas Bach a kameramanka Caroline Powerová popísali, že útok bol dokonalý: kosatky pracovali ako tím, ktorý má s podobnými situáciami veľa skúseností.

Pozrite sa na video:

Najskôr úplne zpanikareného žraloka prenasledovali k hladine, kde môže oveľa horšie uniknúť. Potom sa vrhali na jeho plutvy, aby mu sťažili pohyb. Nakoniec zasadil smrtiaci úder najväčší samec: obrátil žraloka na chrbát, čím mu spôsobil paralyzovanie. Nehybného a bezmocného žraloka potom trojica kosatiek obhrýzli až na „kosť“ (žralok je paryba, takže vlastne kosti nemá) a potom odplávali do hlbín oceánu …

Ak sa vám zdá žralok na videu nejako malý, je to len ilúzia -meral asi 2,5 metra; to len kosatky sú proti nemu tak obrie …