New York – Užívanie kokaínu môže zmeniť štruktúru mozgu počas niekoľkých hodín, a to môže byť prvým krokom k drogovej závislosti. V novej štúdii, o ktorej informoval spravodajský server BBC News, to zistili americkí vedci.

Testy na zvieratách ukázali, že krátko po užití drogy v mozgu začali rásť nové stavby súvisiace s učením a pamäťou. Myši s najväčšími zmenami v mozgu potom vykazovali najväčšiu náklonnosť ku kokaínu; vedci to popísali ako „závislosť mozgu na učení“.

Tím Kalifornskej univerzity a sanfranciskej univerzity sledoval malé výčnelky dendritických buniek v mozgu, ktoré sú spojené s vytváraním pamäti. Vedci zistili, že rozdiel v ich raste bol zaznamenaný už dve hodiny po prvom injekčnom vstreknutí kokaínu myši.

„Naše snímky (mozgu z laserového mikroskopu) poskytujú jasné dôkazy, že kokaín vyvoláva rýchly rast nových výbežkov. Čím viac ich myši majú, tým viac dávajú najavo, čo sa o droge naučili,“ povedala psychologička a neurologička Linda Wilbrechtová z Kalifornskej univerzity.

„To nám ukazuje možný mechanizmus, ako užívanie drog podnecuje ďalšie správanie smerujúce k získaniu drogy. Môže to tiež vysvetliť, ako s drogami spojené impulzmi začnú dominovať pri rozhodovaní ľudského užívateľa drog,“ dodala.

Podľa doktora Geroma Breena z londýnskeho Ústavu psychiatrie je vývoj výbežkov dendritických buniek v mozgu zvlášť dôležitý pre učenie a pamäť. „Táto štúdia nám ponúka dôveryhodné vysvetlenie toho, ako dochádza k závislosti,“ povedal BBC. „Ukazuje, ako sa mozog ‚naučí‘ závislosti. Zatiaľ ale nie je bezprostredne jasné, ako užitočné to bude pri možnom vývoji terapie,“ dodal.