V bratislavskom hoteli Crowne Plaza mal tlačovú besedu Marián Kočner z mafiánskych zoznamov. Spomínal platenie daní, opozičných poslancov či Borisa Kollára na Kube s Piťom.

Hovoril, že riadne platí dane, čo majú dokazovať aj daňové kontroly, ktoré uňho boli. Obe sa podľa neho začali ešte za vlády Ivety Radičovej. Dokumenty, ktoré by to dokazovali, Kočner odmietol ukázať s tým, že na to nevidí dôvod.

Kočnerove transakcie v bytovke Five stars residence už preveruje polícia.

Poslancov Lipšica, Galka a Rajtára, ktorí Kočnera minulý týždeň podozrievali z daňových podvodov, označil za „motákov, rozprávkarov, mladé pušky so zvlhnutým prachom“.

Väčšiu časť tlačovej besedy sa Kočner venoval predsedovi strany Sme rodina Borisovi Kollárovi.

Tvrdí, že Boris Kollár bol na Kube s Piťom, jeho firma vraj kupovala všetkým letenky a Kollár sedel v lietadle vedľa Piťa. Kočner vraj pracuje na tom, aby vedel nákup týchto leteniek zdokladovať.

Opísal aj vzťah Kollára s Petrom Steinhübelom. Kočner tvrdí, že Kollár sedel v aute, keď niekto v deväťdesiatych rokoch strieľal na Petra Steinhübela. Všetci atentát prežili.

„Kollár kúpil od Steinhübela lietadlo Piper, zelené BMW. Kollár po Steinhübelovej smrti odkúpil jeho auto Lamborghini,“ tvrdí Kočner.

Kočner tiež opísal, ako Kollárovi vybavil dotáciu u ministra hospodárstva Jirka Malchárka.

„Náš vzťah bol veľmi dobrý, párkrát som mu v živote pomohol. Keď sa stal ministrom hospodárstva Jirko Malchárek, tak bola odobratá suma asi 24 miliónov korún stredisku, ktoré vlastní Kaník, bola im škrtnutá dotácia. Volal mi Jirko Malchárek, že je voľných 24 miliónov korún, či nemáme nejaký projekt, že sa opýtam Borisa. Zavolal som Borisovi, spýtal sa ho, či ich nechce, Boris išiel na druhý deň na ministerstvo a dostal 24 miliónov korún a boli za to kúpené stroje na úpravu svahov,“ tvrdí Kočner.

Povedal tiež, že vie, že Kollár pašoval striebro. „Pašovali striebro v tehličkách z Nemecka, stovky kíl alebo tony. Nezaplatili ani clo, ani daň a načierno ho predávali do výkupu v zlatníctvach a klenotoch v Bratislave a Prahe.“

Kočner ponúka 10-tisíc eur, ak mu niekto donesie ďalšie informácie na Kollára, a 100-tisíc eur, ak mu niekto donesie informáciu na Daniela Lipšica. Toho Kočner dlhodobo neznáša a označuje ho vulgarizmami.

„To je jedna blbosť na druhú,“ reagoval Kollár, ktorý je teraz v Dubaji na dovolenke. „Vôbec nebudem reagovať na tohto mafiána, banditu, dépeháčkara,“ povedal Kollár. Na polícii chce podať na Kočnera trestné oznámenie za ohováranie. „Ako môže povedať, že som kopal do tehotnej matky? Ja môžem povedať, že je vrah Bin Ládina, to je hrozné.“ Kočner podľa neho nemôže zniesť, že sa Kollár dostal do parlamentu, a má tiež podľa Kollára problémy s daňami, ktoré teraz rieši polícia.

Kollár hovorí, že môže odprisahať, že Piťovi žiadne letenky jeho firma na Kubu nekupovala. „To môžem odprisahať, bol som tam so svojou priateľkou a pánom Hagyarim.“ Kočner si podľa neho vyberie polopravdu a vyrobí z toho dezinformáciu. Tou je podľa neho napríklad to, že od Steinhübela kupoval Lamborghini. Kollár ešte pred voľbami povedal, že Steinhübelovi požičal peniaze na firmu, ktoré mu potom vrátil. To sa podľa neho udialo nielen cez peniaze, ale aj tým, že mu dal dom alebo auto. Na Steinhübela podľa Kollára strieľali „tisíckrát“, na to, či bol pri nejakej takej streľbe, neodpovedal.

To isté sa podľa Kollára týka aj dotácie od Malchárka. Hovorí, že o eurofondy mal riadne požiadané a dostal ich, lebo splnil všetky podmienky bez toho, aby s tým dačo mal Kočner.

Kočnerove slová poprel aj Jirko Malchárek. „Kaníkovi som naozaj zastavil dotáciu na základe rozhodnutia orgánov ministerstva hospodárstva, no nikdy som Kočnerovi netelefonoval, nemáme žiadne vzťahy,“ tvrdí Malchárek. Kočnerovi odporúča, „nech si vymýšľa nejaké nové príbehy, ktoré sa aspoň trochu zakladajú na pravde“.

„Neviem, kde nadobudol pocit, že by som zrovna jemu telefonoval v takejto absurdnej veci. Neviem, ako to funguje za Fica, ale za Dzurindu sa tieto veci prerozdeľovali na základe vážnych komisií, ktoré dávali ministrovi odporučenia, a ja som žiadny iný postup nemohol zvoliť,“ dodal Malchárek.

Kočner čítal na tlačovej besede sms, ktorú mu Kollár poslal 14. marca. „Ahoj, Marián, pravdepodobne som vychádzal zo zlej informácie, ktorá sa ku mne dostala, a tým som ťa omylom zatiahol do tejto kauzy. Sorry, B.K.“

Kollár to vysvetľuje tým, že si myslel, že prvé fotografie jeho s Piťom, ktoré zverejnili médiá, dal novinárom Kočner. Neskôr vraj zistil, že Kočner dal až tie ďalšie fotografie, prvé však nie, preto mu poslal túto sms.

„Boris, sorry,“ tvrdil zase Kočner. Novinárom odporučil, aby sa Kollára opýtali, koľko štátu zaplatil na daniach a prečo má firmu aj na Cypre.

Sám Kočner čítal číslo účtu, na ktoré vraj on štátu odviedol dane vo výške viac ako milión eur.

Tlačovku Kočner uzavrel tým, že nebude odpovedať na otázky novinárov, že si počká na reakciu Kollára a odpovedať bude až zajtra.

„Vám by som aj tak neodpovedal, keď ste boli na polícii na výsluchu, tak ste klamali,“ povedal Kočner redaktorke Denníka N. Odkiaľ má informácie o vypočúvaní redaktorov políciou, neodpovedal. Tých si zavolala vyšetrovateľka pre kauzu Bašternák. Prípad sa znovu preveruje na pokyn špeciálneho prokurátora.

„Marián Kočner na tlačovej besede vybavil podozrenie zo svojho daňového podvodu za 5 minút, ale o Borisovi Kollárovi s radosťou rozprával takmer hodinu. Jeho výroky sú určené najmä pre orgány činné v trestnom konaní. Popri svojom udávaní Borisa Kollára by však nemali zabudnúť detailne sa pozrieť aj na obchody pána Kočnera okolo bytového komplexu Five Star Residence,“ reagovali na tlačovú besedu Kočnera poslanci Rajtár, Galko, Lipšic a Grendel.

Polícia a prokuratúra podľa nich dostanú vo výboroch možnosť vysvetliť vyšetrovanie obchodovania s bytmi vo Five stars residence. „Do dnešného dňa totiž nikto nevyvrátil, že s cenami bytov sa manipulovalo tak, že štát bol poškodený, a polícia na príkaz zhora prípad ututlala, lebo je do kauzy zatiahnutý Ladislav Bašternák. Ten je formálnym majiteľom bytu, v ktorom žije premiér tejto krajiny, dobrým známym ministra Kaliňáka a premiéra Fica a v tejto súvislosti je tiež podozrivý z daňového podvodu.“

zdroj: dennikn.sk