Geológovia v Spojených štátoch predpokladajú, že v najbližších dňoch otrasie Amerikou zemetrasenie o sile 9,3 stupňov Richterovej stupnice.

Amerika bude v najbližších dňoch čeliť zemetraseniu o sile 9,3 na pevnine počas desiatich otrasov. Taká sila podzemných otrasov môže spôsobiť ničivú cunami na západnom pobreží Spojených štátov, domnievajú sa odborníci, uviedol britský denník Express.

V Kalifornii, pozdĺž San Andreaského zlomu v posledných desiatich dňoch došlo k otrasom miernej sily, v priemere jeden denne. K poslednému došlo tri míle od údolia Yucca, uviedla americká geologická inštitúcia US Geological Survey. Jednalo sa o pomerne slabé otrasy o sile 3,6 stupňa a výskumníci je zaznamenali v hĺbke 1,2 km.

Tieto malé otrasy (celkom asi dvesto), boli cítiť od Santa Barbary až po hranicu s Mexikom. Všetky podzemné otrasy sa odohrali v rovnakej oblasti, takže vedci očakávajú, že dôjde k drvivému pokračovaniu v otrasoch s viac ako deviatimi stupňami.

Ako píše Express, záchrannej služby sa pripravujú na boj s najsilnejším zemetrasením v zóne Cascadia (oblasť Zeme, kde sa tektonické dosky posúvajú pod seba). Očakáva sa, že z tejto katastrofickej zóny sa živelná pohroma bude pohybovať na sever pozdĺž západného pobrežia Ameriky.

Americkí vedci už vo februári tohto roku znepokojene zvýšili pravdepodobnosť katastrofy v San Andreaskom zlome o sto percent.

Nedávne najsilnejšie zemetrasenie v Borrego Springs, San Diegu sa odohralo minulý piatok. Jeho veľkosť bola 5,2 stupňa a záchranné operácie trvali štyri dni.

Časté otrasy v rozmedzí od troch stupňov Richterovej stupnice zvýšili obavy z blízkej budúcnosti amerického kontinentu. Podľa vedcov, píše Express, kalifornský zlom a oblasť Cascadia už dlhú ohrozujú Ameriku veľkou katastrofou.

Vedci z US Geological Survey zverejnili výsledky svojej analýzy, postavenej na počítačovom modelovaní. Závery vedcov ukazujú, že zlom San Andreas v Kalifornii je schopný vyprodukovať otras o sile 8,3 stupňa. Výsledky výskumu Američanov veľmi znervóznil: v roku 1906 bolo San Francisco takmer zrovnané so zemou zemetrasením o sile „len“ 7,9 stupňov.

Počítačový model vedcov umožnil identifikovať oblasti kaskád, ktoré spôsobujú najväčšie znepokojenie. Hlavná riziková oblasť sa rozkladá na 60 míľ pozdĺž pobrežia Tichého oceánu zo severnej Kalifornie k ostrovu Vancouver.

Portland, Seattle a Vancouver sú v dosahu mocnej cunami, ktorá by mohla zničiť infraštruktúru a vziať životy miliónom ľudí. Podľa Expressu má US Geological Survey všetky dôvody očakávať zemetrasenie o sile 9,3, čo bude mať za následok drvivú vlnu.

Aby vysvetlili rozsah očakávaných katastrof, vedci uvádzajú ako príklad zemetrasenie, ktoré postihlo Japonsko v roku 2011. Zabilo tisíce ľudí, veľký počet miest a budov boli zničené a zaplavené, došlo k 11 jadrovým zlyhaním (najväčší nehoda postihla elektráreň Fukušima).

zdroj: prvnizpravy.parlamentnilisty.cz

Video