Zmráka sa nad ním. Minister Robert Kaliňák čelí problémom s kauzou Bašternák a napokon mu zrejme zlomí krk. Poriadne dusno je už aj medzi smerákmi. Tí už aj s Ficom nad ním lámu palicu a na jeho odchod z ministerského kresla sa dolaďujú už len posledné detaily.

Proti Kaliňákovmu zotrvaniu vo vláde najnovšie postavili aj jeho vlastní. „Nerobí dobré meno strane. Je čas, aby odišiel. Myslia si to viacerí poslanci v strane,“ prezradil nám zdroj z parlamentu, ktorý si nepraje byť menovaný. Proti Kaliňákovi sa mali postaviť viacerí poslanci a dokonca aj ministri. Výmenu na poste šéfa rezortu vnútra by si vraj vedel predstaviť Peter Pellegrini, ktorý sa tak stane dvojkou v strane. Na Kaliňákovu výmenu mali tlačiť aj koaliční partneri a po posledných rokovaniach vraj padla aj dohoda, že dlhoročný minister končí.

Opozičníci chcú, aby minister vysvetlil nárast svojich príjmov.

Opozičníci chcú, aby minister vysvetlil nárast svojich príjmov.

„Je to už viac-menej isté. Budú sa doťahovať len detaile, kedy presne,“ povedal zdroj blízky strane. Kaliňákovo odstúpenie prichádza do úvahy po tom, čo Špeciálna prokuratúra vyšetrí možné podozrenia zo spáchania trestných činov zo strany ministra vnútra Roberta Kaliňáka a exministra dopravy a financií Jána Počiatka. Odchod Kaliňáka tiež brzdí možný brexit. Po ňom a v čase slovenského predsedníctva v Únii by mal rokovania viesť skúsený minister.

Ruky preč od Kaliňáka začínajú verejne dávať aj ministri, ktorí tvrdia, že nemajú o kauze informácie. „Venujem sa zahraničnej politike a sledujem to len jedným okom,“ vykrúcal sa Lajčák. Koaličná strana Most zas tvrdí, že nie je dôležité, či presvedčil ich, ale či sa takto udrží dôveryhodnosť v inštitúciách, ako je polícia. Kaliňák tvrdí, že vo funkcii zostáva a ani zo strany premiéra nepočul žiadnu kritiku.

„Nikdy nie je nič príjemné, takýto tlak. No v konečnom dôsledku sme všetky podozrenia úplne jasne vyvrátili,“ povedal s tým, že o kauze Bašternák sa bude baviť až vtedy, keď poslanec Igor Matovič zverejní svoje účtovníctvo a ukáže, akým spôsobom krátil dane. Zároveň povedal, že obchodné styky s Bašternákom nemá a ich vzťah sa končí kúpno-predajnou zmluvou. Zopakoval, že nie je účtovník a je presvedčený o tom, že všetky veci sú absolútne správne z právneho aj účtovného pohľadu.

Kto by mohol byť možným nástupcom?

Priebeh kauzy

[list icon=“check“ icon_color=“red“]

  • 15. marca – V médiách sa objavilo, že polícia stopla vyšetrovanie podozrivých vratiek DPH L. Bašternáka, pri ktorých mal podnikateľ obrať štát o milióny eur.
  • 16. marca – Prípad po medializácii opäť ožil a preverí ho Špeciálna prokuratúra aj polícia.
  • 26. apríla – Opozícia vyzýva premiéra, aby sa odsťahoval z bytu v komplexe Bonaparte, ktorý vlastní L. Bašternák.
  • 3. júna – Opozícia dala návrh na odvolanie Kaliňáka pre podozrenie z ovplyvňovania kauzy Bašternák.
  • 7. júna – Ministra vnútra odvolávajú v parlamente na návrh opozície. Koalícia mu vyslovila dôveru.
  • 11. júna – Polícia zatkla Filipa Rybaniča, ktorý si pozrel v banke Kaliňákove účty. Minister tam mal platbu z firmy B. A. Haus, kde pôsobil Bašternák.
  • 13. júna – Koalícia podržala Kaliňáka. Ten však priznal, že peniaze na účte dostal ako splátku dlhu z firmy B. A. Haus, ktorej podiel kúpil v minulosti od Bašternáka.
  • 14. júna – Opozícia žiada Kaliňákovu hlavu. Avizujú protesty počas predsedníctva.

[/list]

zdroj: pluska.sk