Humanitu prejaviť musíme, ale my, na rozdiel od západných koloniálnych mocností, utečencom nič nedlžíme. Proti islamu nič nemám, ale nemôžeme moslimov prijímať bez rozdielu, myslí si slovenská hudobná legenda a spevák skupiny Elán Jožo Ráž.

Situácia okolo Sýrie a utečencov je podľa speváka veľmi citlivá téma. V názoroch sa vraj v tomto smere zhoduje s premiérom Robertom Ficom. „Humanita áno, ale prijímať všetkých moslimov bez rozdielu je nerozumné a nebezpečné. Je rozdiel medzi nami a západnými mocnosťami, ktoré kolonializovaly a ničili národy, ktoré si teraz za to vyberajú svoju daň, čo je v podstate spravodlivé. Oni im to dlhujú, my nie, „uviedol Ráž v rozhovore pre slovenský magazín Nový Čas Nedeľa.

Keď vidí chudáka, vraj mu pomôže. „Ale nechcem, aby sa sem nahrnuli moslimovia, ktorí tu budú stavať mešity a budú mi rozkazovať. To nechcem. Nech si zostanú doma, nech sa im tam darí a tam im my môžeme pomáhať, „myslí si hudobník.

Proti islamu vraj ale nič nemá. Sám verí, že boh je len jeden, nehľadiac na to, ako mu ľudia hovoria. „Moslimské náboženstvo mi absolútne nerobí problém a je to učenie, ktoré má logiku, rovnako ako to kresťanské. Náboženstvo celkovo v histórii dalo veľa dobrého i zlého. Ale ako vždy išlo hlavne o prachy a o moc, „varuje frontman Elánu.

„My máme dosť starostí sami so sebou. Aby som to zhrnul, to, čo sa deje, nespeje k ničomu dobrému, preto žijem každú sekundu naplno, pretože neviem, dokedy to vydrží. Tak to držia Rusi, ja verím im, nie Američanom, „priznal spevák.

Za najsilnejšiu ale však považuje Čínu. „Je to najsilnejší národ, najsilnejšia ekonomika. Rozťahujú sa po celom svete a myslím, že tomu sa nedá zabrániť. Číňanov uznávam, vážim si ich pracovitosti a skromnosti, výsledky majú obrovské, ale tiež som radšej, keď sú doma, „dodáva Ráž s tým, že človek je rád, keď sa doma naozaj cíti ako doma a nie ako na návšteve.

„Nie sme na tom najlepšie, ale 90 percent ľudí tohto sveta sa nemá tak dobre ako my. Máme vodu, to je naše bohatstvo a to najdrahšie, čo na tomto svete už čoskoro nebude. Je mi ľúto, ale my neuživíme všetkých, „povzdychol si hudobník.

zdroj: zahranicni.eurozpravy.cz