Zo všetkého čo sa deje v USA v súvislosti s prezidentskými voľbami, je jasné jedno: Wall street a zbrojárska lobby víťazstvo Trumpa nedovolia. Nemôžu. Mať na čele štátu muža, ktorý hlása dialóg s Ruskom, rozpustenie NATO a uvoľnenie napätia je neprípustné. Bez napätia a lokálnych vojen kšeft so zbraňami nefunguje.

V kontexte očakávaného výsledku amerických volieb pozorujem aj vývoj situácie v Pobaltí. Posilňovanie NATO v oblasti je nielen strategickou odpoveďou na ich zbabranú akciu na Ukrajine, ale treba si uvedomiť, že Pobaltie je v istom zmysle východiskovým bodom do Arktídy. Keď vezmeme do úvahy skutočnosť, že USA so svojimi necelými piatimi percentami obyvateľov sveta spotrebúva takmer 50 percent svetových zdrojov, je jasné, že pri tejto pažravosti sa zdroje dostupné Spojeným štátom vyčerpávajú a treba ich hľadať tam, kde ešte sú. Napríklad v Rusku a v Arktíde.

V ruskom arktickom regióne je asi 80 percent doposiaľ objavených severných ropných ložísk. V prípade ich čerpania bude svetové ceny určovať líder na trhu ropy a plynu, ktorým bude Rusko. Navyše, v tejto oblasti sú zásoby uránu, zlata, medi, niklu, železa, wolfrámu, diamantov. Ak by USA poškodili ruský arktický región, položia Rusko na kolená. Takže je jasné, o čo sa hrá v Pobaltí. Preto Rusi, poučení nielen Stalinovým zlyhaním pred začatím druhej svetovej vojny, ale aj vierolomnosťou západu v Sýrii, Lýbii, Iraku, Afganistane či na Ukrajine nečakajú. Kaliningradská enkláva má jediný ruský nezamŕzajúci prístav v Baltskom mori – Baltijsk, ktorý je domovským prístavom baltskej flotily. Do Kaliningradsekj oblasti, ktorá je v obkľúčení NATO, presúvajú raketový systém Iskander, schopný niesť jadrové hlavice.

Obrovský radar Voronež, ktorý je v oblasti umiestnený, je schopný monitorovať ciele do vzdialenosti 6.000 kilometrov, a preto ho Rusi chránia najnovšími protileteckými systémami S – 300 a S – 400. Nuž, a ako vyvolať napätie, to si Američania odskúšali na Ukrajine. Stačí vyprovokovať národnostné vášne a „už to ide“. Vyvolať takéto napätie v Pobaltí je doslova hračka. Z celkového počtu obyvateľov Lotyšska je 27 percent Rusov, len v samotnom hlavnom meste Riga tvoria 50 percent obyvateľov. V Estónsku je 25 percent Rusov, v hlavnom meste Tallin je ich 37 percent, Litva má asi šesťpercentnú ruskú menšinu, pričom v hlavnom meste Vilniuse je asi 14 percent Rusov.

Pokiaľ vezmeme do úvahy, že na Ukrajine bolo v časoch, keď k nim ešte patril Krym, 17 percent Rusov (8,3 milióna) je nám jasné, ako sa môže ruská menšina v Pobaltských republikách stať omnoho väčšou rozbuškou, akou boli a sú Rusi na Ukrajine. Na to, aby to tam „začalo“ postačí omnoho menšia iskierka. Na radnici v Rige napríklad poskytujú informácie vo viacerých európskych jazykoch okrem ruštiny hoci Rusi tvoria päťdesiat percent obyvateľov Rigy. Vraj preto, lebo ruština nie je oficiálnym jazykom Lotyšska ani Európskej únie.

Občianstvo Lotyšska a Estónska môžu získať len osoby, ktoré zložia jazykovú skúšku, ktorej úroveň stanovili lotyšské a estónske úrady. V dôsledku toho je zhruba polovica ruskej menšiny bez vlasti. Viete si predstaviť, čo by bolo u nás, keby vláda Slovenskej republiky stanovila pre národnostné menšiny podobné kritérium?

V komunálnych voľbách v Rige mohli voliť Lotyši zo všetkých európskych krajín, nie však domáci Rusi, ktorí sa tu narodili a žijú! Po troskotaní zámerov USA vytvoriť na Rusmi obývaných územiach Ukrajiny oblasť trvalého napätia sú snahy o druhý, podobný pokus v Pobaltských štátoch očividné. Mediálne vyvolávanie obrazu Ruska ohrozujúceho Litvu, Lotyšsko, Estónsko a Poľsko je tradičnou americko-bruselsko-berlínskou mediálnou predohrou k zvyšovaniu napätia. Frankfurter Allgemeine Zeitung priniesol nedávno na titulnej strane komentár k situácii v Pobaltí s jasným názvom: „Strach pred ruskou bleskovou vojnou (Blitzkrieg)“ Ale ani naše „umývačky mozgov“ nezaostávajú a oslavujú rozhodnutie NATO rozmiestniť v tomto regióne 4.000 vojakov.

Obavy pobaltských štátov a Poľska z Ruska sú v dôsledku ich trpkých skúseností so sovietskymi boľševikmi oprávnené, otázkou však je, nakoľko sa dnešné Rusko pod vedením Vladimíra Putina podobá stalinskému Sovietskemu zväzu. V prípade týchto krajín je navyše pozoruhodné odmietanie Rusov ako „pohrobkov“ Stalina, ale bratanie sa s nemeckými „pohrobkami“ Hitlera je v poriadku… Britský minister obrany Fallon to povedal jasne: „Vyšleme týmto signál spojencom, že sme pripravení brániť ich pred trvalou agresiou Ruska.“ Fallonovi pripomínam, že jeho „predchodca“ Chamberlain tiež sľúbil ochrániť Čechov a Slovákov „pred trvalou agresiou Nemecka“ a ako Briti svoj záväzok „dodržali“ už Fallon asi zabudol.

Podobné slová vysiela nepretržite aj istý Anders (nepliesť si s Anderom) Rasmussen – bývalý formálny šéf NATO, ktorý má dnes „poradenskú“ firmu Rasmussen Global (podobnosť s mojou firmou Global Power v románe Kód 7 je čisto náhodná), ktorá radí napríklad Ukrajine. Pozoruhodné je, že Kyjev je ochotný zaplatiť Rasmussenovi za hodinovú prednášku 140.000 dolárov. Nuž čo, na permanentnej démonizácii Ruska sa dá aj pekne zarobiť. Takže sa stavím, o čo chcete, že keď sa prezidentkou USA stane overená „mierotvorkyňa“ Hillary, situácia v Pobaltí sa prudko zhorší presne podľa vzoru Ukrajina. Ibaže v prípade konfliktu ktoréhokoľvek pobaltského štátu s Ruskom to už bude iná káva ako na Ukrajine.

Litvu, Lotyšsko a Estónsko ako členov NATO budú USA nepochybne pripravené brániť do posledného estónskeho, lotyšského, litovského, poľského, nemeckého, kanadského, českého, maďarského, chorvátskeho, ale aj slovenského vojaka, keďže, ako hrdo ohlásil pán Gajdoš, vyšle Slovensko na budúci rok do oblasti 150 vojakov, hoci len „v rámci výcvikovej misie krajín V4“. Ale napokon je to v poriadku. Ak sa Lotyši, Litovci, Estónci a Poliaci spoliehajú na zaručenú pomoc západu, budú mať českí a slovenskí vojaci dostatok času počas spoločného cvičenia im o Mníchovskej zrade trochu porozprávať. Verím, že na slovenskom ministerstve obrany našim mladým vojakom vysvetlia, o čo vtedy išlo.

zdroj: aktualne.atlas.sk