Spolu s tým, ako sa hrozba priamej intervencie síl USA, Turecka a Zálivu na sýrsku pôdu s každým uplynulým dňom eskaluje, a sily islamistického štátu sa uchvacujú čím ďalej viac suverénneho územia v strednej časti tejto krajiny, keď Fronta Nusrat dominuje nad severozápadným regiónom provincie Idlib a oficiálne sily „rebelov“ sú aj v tesnej blízkosti Damasku, majú všetci na perách tú najdôležitejšiu otázku: nechá Putin svojho chránenca sýrskeho prezidenta Asada Západným „osloboditeľom“ s nástupom procesu opúšťania kontroly nad sýrskym územím, ktoré bolo roky ruským národným záujmom, keďže bránilo priechodu regionálnych potrubí z Kataru a Saudskej Arábie do Európy, čo by bol proces, ktorým by sa vytláčal vplyv Gazpromu a Ruska na kontinente.

Pred mesiacom to začalo prekvapivo vyzerať, ako by odpoveďou bolo „áno,“ ako sme to podrobne opisovali v „Koniec sa pre sýrskeho Asada blíži, pretože Putinova trpezlivosť už došla.“ Či by ale nedávalo žiadny zmysel: prečo by sa Putin vzdal starostlivo budovaných vzťahov, ktoré roky slúžili obom stranám (Rusku exportujícímu zbrane, poskytujúcemu vojenskú podporu a výmenou dostávali právo odmietať potrubia prechádzajúce cez Sýriu), len preto, aby hralo o neznámu budúcnosť, keď jedinými agresormi boli džihádistické výhonky vytvorené ako vedľajší produkt US intervencie v regióne s konkrétnym zámerom dosiahnuť presne tohto výsledku: zvrhnutie Asada (viď „Tajná správa Pentagonu odhaľuje, že US“ vytvorili „ISIS ako“ nástroj „na zvrhnutie sýrskeho prezidenta Asada“).

V češtine o tejto skutočnosti vytvorenie ISIS ako produktu USA:

Mainstream systematicky ignoruje správu dokazujúce, že ISIS vytvoril Pentagon: VIAC TU >>
Nemecký novinár pripomína správu, ktorú mainstream ignoruje: USA vytvorili ISIS: VIAC TU >>

Ukázalo sa však, že to bol len úskok. Pretože, ako referuje Ynet, Putin nielenže sa k Asadovi alebo k Sýrii neobrátil chrbtom, ale posilňovanie ruských pozícií je už oveľa pokročilejšie. Posilňovanie k čomu? Prečo, predsa k boju so zlými islamskými džihádistami z ISIS samozrejme, s tou istou umelo vyrobenou skupinou strašiakov, s ktorou US, Turecko a Saudovia už všetci bojujú. V skutočnosti by to mohla byť prvá svetová vojna, v ktorej všetci „bojujú“ proti protivníkovi, o ktorom všetci vedia, že je zástupnou silou niekoho iného.

Podľa Ynet sa očakáva, že v najbližších dňoch do Sýrie dorazia ruskí bojoví piloti a budú lietať na lietadlách Ruského letectva a v bojových helikoptérach pri náletoch proti ISIS a proti spojeným silám rebelov v tomto upadajúcom štáte.

A práve tak, ako sú v regióne aj letectvá USA a Turecka, aby údajne „odstránila hrozbu ISIS,“ tak si nemožno sťažovať, že aj Rusi sa rozhodli pustiť sa do vojny s týmito džihádistami – aj keď je to z územia, ktoré je skutočným cieľom intervencie US a Turecka – teda zo Sýrie. Koniec koncov ísť proti ISIS je predsa dovolené všetkým, pravdaže?

Od Ynet:

Podľa Západných diplomatov už do Sýrie dorazili ruské expedičné sily a zriadili si základňu na Asadom kontrolovanom letisku. Letisko je údajne v oblasti susediacej s Damaskom a bude slúžiť k všetkým cieľom a účelom ako ruská predsunutá operačná základňa.

V nadchádzajúcich týždňoch majú v Sýrii pristáť tisíce príslušníkov ruského vojenského personálu, vrátane poradcov, inštruktorov, logistického personálu, technického personálu, príslušníkov divízie protivzdušnej obrany a pilotov, ktorí budú pilotovať lietadlá.

Tento izraelský kanál však trochu nadbytočné dodáva, že hoci je súčasné zloženie ruských expedičných síl doteraz neznáme, „nie je pochýb o tom, že ruskí piloti v bojových misiách na sýrskom nebi určite zmenia existujúcu dynamiku Stredného východu.“

Prečo určite: pretože Putin, ktorý bol až do tohto okamihu v rôznych sýrskych vnútorných i vonkajších vojnách nezúčastnený, práve urobil jediný ťah, ktorým dal všetkým ostatným šach: s ruskými silami v Damasku nepriamo podporujúcimi a chrániacimi Asada sa Západný plán okamžite rozsype.

A začína to byť ešte lepšie: či sú správy Ynet správne, tak krátke funkčné obdobie Obamovej vriacej lásky k Iránu vyprší:

Západné diplomatické zdroje nedávno referovali, že medzi Rusmi a Iráncami prebehli série vyjednávaní prevažne zamerané na ISIS a hrozbu, ktorú predstavuje pre Asadov režim. Veliteľ neblaho preslávených iránskych síl Qud generálmajor Qasem Soleimani v rámci týchto rozhovorov nedávno navštívil Moskvu. V dôsledku toho dosiahli Rusi s Iráncami strategické rozhodnutia: Vynaložiť všetky potrebné úsilie o udržanie mocenskej pozície Asada tak, aby Sýria mohla konať ako bariéra brániaca šíreniu ISIS a islamistami podporovaných milícií do bývalých sovietskych islamských republík.

Vidíte to: tá návnada ISIS ide použiť zrovna tak účinne k obranným účelom ako k útočným. A keďže US nemôžu priznať, že celá tá situácia je zinscenovaná ako fraška, je dosť možné, že svet bude svedkom svojej prvej regionálnej vojny, kedy budú všetci bojovať proti falošnému zástupnému nepriateľovi, ktorý v skutočnosti neexistuje, keď v skutočnosti všetci bojujú proti všetkým ostatným !

Keď je to tak, potom sa tešíme, ako bude Obama vysvetľovať Americkému ľudu, ako US spolupracuje s tým stredovýchodnom subjektom, ktorý nielenže podporuje Sýriu, teraz už aj doslova podporuje aj Putina.

A je to ešte lepšie: Ynet dodáva, že „Západné diplomatické zdroje zdôraznili, že Obamova administratíva si je plne vedomá ruského zámeru intervenovať priamo v Sýrii, ale doteraz nevykonala žiadnu reakciu … Iránci s Rusmi pri plnom vedomí US začali so snahami o nové vybudovanie Sýrskej armády, ktorá je po tejto občianskej vojne ťažko ošúchaná. Majú v úmysle nielenže Asadovu armádu vycvičiť, ale ju aj vybaviť. Rusi počas celého priebehu tejto občianskej vojny neustále každý týždeň posielali zásobovacie lode so zbraňami do Rusmi držaného sýrskeho prístavu Tartus. Tieto lode budú pre Sýrsku armádu voziť rakety, náhradné diely a rôzne typy munície. “

Nakoniec to vyzerá, že z nadchádzajúcej vojny nezhrabne zisk len US vojenskopriemyslový komplex: na svoje si prídu aj ruskí stavitelia dokov:

Arabské mediálne kanály nedávno vydali správy, že Sýria a Rusko hľadajú ďalší prístav na sýrskom pobreží, ktorý Rusom poslúži pri ich misii urýchlenia znovuvyzbrojenia Sýrie.

Ak je všetko vyššie uvedené pravda, tak sa situácia na Strednom východe počas niekoľkých mesiacov rýchlo eskaluje a pravdepodobne sa vráti pretlačovačka, akú sme naposledy zažili v lete 2013, keď proti sebe zrovna u sýrskeho pobrežia na dostrel stálo US a Ruskej námorníctvo a iba tá Kerryho predsa nepodarená intervencia v poslednej minúte zabránila eskalácii do plnohodnotnej vojny. Tak dúfajme, že má Kerry za lubom spáchať tú istú chybu aj druhýkrát.

Video

zdroj: ac24.cz