Spojenci posilnili námornú misiu v Egejskom mori proti pašerákom ľudí mieriacich cez Turecko a Grécko do Európy a môžu operovať aj v teritoriálnych vodách Grécka a Turecka. Posádky lodí majú vyhľadávať a sledovať trasy, kadiaľ pašeráci prevážajú do Európy tisíce utečencov. Informácie majú odovzdávať agentúre Frontex a gréckej i tureckej pobrežnej stráži. Utečencov, ktorým pomôžu v prípade ťažkostí v Egejskom mori, majú vracať späť do Turecka.

Ako je teda možné, že vojenská flotila NATO ani nespomalila nekontrolovanú migráciu medzi Tureckom a Gréckom?

Ak sa pozrieme na čísla, okamžite vystriezveme z pôvodného nadšenia, píše nemecký Focus.

V prvom týždni po začatí operácie NATO pri pobreží Turecka prišlo na grécke ostrovy 9515 utečencov, a to je dokonca o niekoľko osôb viac ako pred začatím podujatia. Pritom práve na vojenskú operáciu spoliehali európski politici, pretože mala znížiť počet ilegálnych utečencov dopravovaných pašerákmi na grécke ostrovy. Grécka pobrežná stráž dnes uviedla, že za posledný týždeň bolo zadržaných sedem osôb podozrivých z pašovania ľudí a zabavených 11 lodí.

Vojenské plavidlá mali od začiatku minulého týždňa operovať na pašeráckych trasách v Egejskom mori a nemecká vlajková loď Bonn mala operovať medzi tureckým pobrežím a gréckym ostrovom Lesbos. Výsledok? Žiadna zmena, žiadne zníženie počtu utečencov. Na Lesbos za dobu hliadkovania NATO priplávalo 5135 ľudí, a týždeň predtým 5117 utečencov. Rovnaká situácia je aj na ďalších gréckych ostrovoch.

Centrála NATO odmietla komentovať žiadosť nemeckej tlačovej agentúry a iba uviedla, že hlavným cieľom misie NATO je zhromažďovať informácie o pašovaní migrantov a hlásiť ich pobrežnej stráži. Tá potom zaistí, aby sa lode s utečencami nedostávali z tureckého pobrežia.

V kruhoch NATO sa údajne čaká, že až výsledky sumitu EÚ-Turecko na konci týždňa pomôžu zvýšiť šance na úspech celej vojenskej misie v Egejskom mori.

Potvrdzujú sa slová vojenského analytika Jaroslava Štefca, ktorý uviedol:

Nič také ako „ľoďstvo Aliancie“ neexistuje. Sú len lode pod vlajkami konkrétnych členských krajín, ktoré môžu podliehať spoločnému veleniu v rámci konkrétnej operácie. Ak by teda takýmto „loďstvom Aliancia“ NATO ako organizácia skutočne mala v úmysle do riešenia migračnej krízy vstúpiť, malo by sa tak diať na základe žiadosti jedného alebo viacerých členských štátov o uplatnenie článku 5. K ničomu takému však nedošlo, a nie je ani jasné, aký mandát vlastne majú lode, operujúce v Stredozemnom mori. Naznačujú to aj obštrukcie oboch štátov, ktorých sa operácia týka najviac, teda Grécka a Turecka.

zdroj: securitymagazin.cz