Izolácia Ruska fakticky končí. Po neúspešnom pokuse o zatiahnutie Ruska do vojny o zbankrotovanú Ukrajinu a po neúspešnom pokuse o izoláciu Ruska kvôli odchodu Krymu zo zväzku s Ukrajinou, sa teraz v Kremli dvere netrhnú. Na pokyn Obamu musel americký minister zahraničia John Kerry ísť do Moskvy, kde rokoval so svojím náprotivkom Sergejom Lavrovom a neskôr aj priamo s prezidentom Vladimirom Putinom. Kľúčovou otázkou bola koordinácia síl a bojov v Sýrii proti Islamskému štátu. Obe strany odložili bokom svoje rozpory ohľadom budúcnosti Asadovej vlády a sústredili sa hlavne na body, v ktorých je možné nájsť zhodu.

Rusko nemožno izolovať, pretože je príliš veľké na to, aby ho bolo možné prehliadať. Aktivita ruskej armády v Sýrii ukázala, že môže predstavovať priame ohrozenie americkým záujmom v oblasti a že nie je možné hrať donekonečna hru na zlých islamistov, ktorých potichu ale západ vyzbrojuje už niekoľko rokov. Bez Ruska by sa situácia v Sýrii nikam nepohla. Rusko hrá kľúčovú úlohu v nastoľovaní mierového procesu na rozvrátenom území Sýrie a táto úloha je aj svetovou verejnosťou vnímaná natoľko pozitívne, že západné vlády sa už nemôžu ďalej len prizerať a musia priložiť ruku k dielu a zlikvidovať Isil, ktorý západ pomohol vytvoriť na samotnom počiatku.

Rusko v pondelok potvrdilo, že začalo leteckú podporu aj pre jednotky FSA, teda sýrsku opozičnú armádu. Znamenalo by to zásadný obrat vo vzťahoch medzi Asadovou vládou a sýrskou opozíciou. Tú ako jedinú Asad akceptuje, že má právo hovoriť do budúcnosti krajiny, ak sa vzdá násilia a zbraní. V tomto posune možno vidieť situáciu, keď Rusko zrejme nakročilo k politickému urovnaniu v krajine, kedy FSA aj Asad si uvedomili, že musia ťahať za jeden povraz, inak žiadna Sýria za pár rokov na mape sveta nezostane.

Napriek tomu však nie je vyhraté, americká zákulisná politika a rozdvojená štátna moc v USA má stále svoje plány, ktoré môžu rozpútať vojnu medzi Ruskom a NATO kdekoľvek na svete. A najmä v Sýrii musí byť Rusko veľmi opatrné, aby sa nestalo obeťou provokácie, ako bolo zostrelenie Su-24 nad Sýriou.

zdroj: aeronet.cz