Káhira – Lietadlo s viac ako 220 ľuďmi na palube sa zrútilo v centrálnej časti Sinajského polostrova krátko potom, čo vzlietlo z egyptského letoviska Šarm aš-Šajch na juhu polostrova a mieril do Ruska. Na palube bolo podľa zahraničných spravodajcov 224 pasažierov, z toho 17 detí.

Islamský štát sa prihlásil k zostreleniu lietadla KGL9268, uviedla televízia BBC. V oblasti Severného Sinaja, kde došlo k pádu lietadla, sú veľmi aktívne lokálne islamistické skupiny. Niektoré otvorenie podporujú Islamský štát.

Egyptské oficiálne zdroje dnes už skôr uviedli, že nemajú žiadne indície o tom, že by lietadlo bolo zostrelené alebo v ňom došlo k výbuchu.

Správa IS nešpecifikuje, ako ozbrojenci lietadlo mohli zostreliť. Militantné skupiny na Sinajskom polostrove disponujú podľa bezpečnostných expertov raketami zem-vzduch typu Manpad. Pokiaľ ale lietadlo letelo vo výške 10 tisíc metrov, bolo mimo dosahu akýchkoľvek rakiet tohto typu.

Podľa odborníkov ale bola príčinou havárie zrejme technická porucha na stroji. Podľa dostupných informácií lietadlo začalo prudko klesať. Odborný web Flightradar24.com, ktorý monitoruje leteckú prevádzku po celom svete, uvádza, že lietadlo stratilo 1800 metrov výšky počas jedinej minúty tesne pred stratou signálu.

zdroj: eurozpravy.cz