Praha – Radikáli z hnutia Islamský štát môžu zaútočiť v Českej republike, konkrétne v Prahe. Uviedol to prezident Miloš Zeman pri svojej návšteve Ústeckého kraja.

Zeman podľa serveru Blesk.cz varoval pred útokmi študentmi na gymnáziu v Bíline. „Islamskí teroristi už spáchali atentáty v Londýne, v Madride, v Paríži (tam dokonca dvakrát), v Bruseli, v Kodani a ich modus operandi je teraz už na základe týchto prípadov pomerne ľahko vystopovateľný,“ uviedol na návšteve Ústeckého kraja Zeman.

Skôr alebo neskôr prebehne podľa prezidenta nejaký teroristický útok aj v Českej republike. „Podľa toho modus operandi zrejme v Prahe. Ale skoro by som si tipol, že ešte predtým prebehnú útoky v Londýne, v Berlíne a možno aj v niektorých ďalších krajinách, ktoré sú pre teroristov zaujímavejšie ako malá Česká republika. Pretože v týchto krajinách tieto útoky vyvolajú väčšiu paniku, „varuje prezident.

Politológ Josef Mlejnek z Inštitútu politologických štúdií FSV UK v Prahe v reakcii na Zemanove slová podotkol, že môže vychádzať z informácií tajnej služby, alebo je to jeho vlastné úvaha. „Ja si myslím, že je to to druhé. Takých úvah je schopný každý. Tým, že sa šíria teroristické útoky, možno predpokladať, že by sa Česká republika mohla stať ich cieľom,“ povedal Blesku a dodal, že ide skôr o logické úvahy vychádzajúce zo zapojenia Česka do boja proti Islamskému štátu.

Inštitút pre ekonomiku a mier (IEP) pred niekoľkými dňami zverejnil mapu celého sveta, na ktorej zobrazuje, ako veľké riziko terorizmu hrozí jednotlivým štátom. Česká republika sa podľa nej nachádza v miernom ohrození, na rozdiel od Slovenska, Poľska a ďalších štátov.

To, že je Česká republika pre extrémistov lákadlom, priznáva aj izraelský odborník na boj proti terorizmu Boaz Ganor. V rozhovore pre natuaktual.cz podotkol, že Česko je „západná krajina s veľkou tradíciou židovskej komunity a s židovskými pamiatkami plnými turistov. Útok v Bruseli bol proti židovskému múzeu. Takže aj keď Česká republika nemá veľkú radikálnu islamskú komunitu, takí ľudia môžu do ČR pricestovať a zaútočiť tu. “

zdroj: eurozpravy.cz