Londýn / Haag – Členovia radikálneho hnutia Islamský štát trénujú svojich bojovníkov vo výcvikových táboroch v Európe a pripravujú na starom kontinente sériu teroristických útokov. Vo svojej najnovšej správe to uviedol Európsky policajný úrad (Europol).

Európa by mala byť pripravená na nemilosrdné a koordinované útoky podobné tým, ktoré postretli v minulom roku Paríž. Radikáli chystajú veľké atentáty po celej Európe a štýlom prevedenia by mali pripomínať útoky špeciálnych jednotiek vyspelých svetových armád. Tie najnovšie nemusia byť koordinované zo Sýrie, uviedol Europol v monitorovacej správe.

Súbežne so zverejnením správy začalo fungovať nové protiteroristické stredisko Europolu (ECTC), ktoré má za cieľ efektnejšie zdieľanie informácií a lepšiu spoluprácu krajín Európskej únie v boji s terorizmom. Riaditeľ Europolu Rob Wainwrigth tvrdí, že centrum bude tiež analyzovať aktuálne vyšetrovanie a hrozby.

Európska únia v ohrození

V správe s názvom „Zmeny v spôsobe fungovania teroristických útokov Islamského štátu“ sa tiež hovorí o dvojakom druhu hrozieb. Kým ten prvý predstavuje skupina páchajúca koordinované útoky, druhou hrozbou sú takzvaní vlci samotári.

„Parížske útoky zrejme naznačujú posun smerom k širšej stratégii islamského štátu. Tá by mala byť globálna a podobne ako Francúzsku hrozí v blízkej budúcnosti ďalšie útoky aj iným členským štátom Európskej únie,“ píše sa v správe.

Útoky by podľa Europolu mali smerovať predovšetkým na mäkké ciele, teda na verejné priestranstvá, kde sa združujú civilní obyvatelia. Islamskému štátu ide údajne o to spôsobiť čo najväčšiu tragédiu, najmä kvôli miere strachu, ktorý tieto útoky vyvolajú.

IS trénuje jednotky v Európe

Správa uvádza, že radikáli chcú svoje útoky lepšie koordinovať a priblížiť sa tak štýlom a fungovaním špeciálnym jednotkám radu zahraničných armád. Europol ale tiež priznáva, že okrem vzdelávacích zariadení v Sýrii vybudoval Islamský štát v menšom meradle podobné výcvikové tábory aj v krajinách Európskej únie a v balkánskych krajinách.

„Centrálne príkazy prichádzajúce zo Sýrie pokrývajú všeobecnú stratégiu, ale ponechávajú miestnym vodcom dostatok slobody pre taktické rozhodovanie, aby mohli prispôsobiť svoje akcie v závislosti od okolností priamo na mieste útoku,“ uvádza sa v správe. Radikáli si tak môžu vybrať ciele prípadných európskych útokov na základe svojich schopností a zdrojov.

Správa tiež uvádza, že neexistuje žiadny konkrétny dôkaz, že by teroristické skupiny využívali aktuálne utečeneckú krízu na prepašovanie svojich bojovníkov do Európy. Naopak sa v správe uvádza, že „skutočnou a bezprostrednou“ hrozbou je možnosť, že by sa utečenci mohli zradikalizovat priamo v Európe.

zdroj: zahranicni.eurozpravy.cz