Server britského denníka The Telegraph prináša informácie o tom, že existuje reálna hrozba teroristického jadrového či chemického útoku na Britániu a celú Európu. Varuje pred tým Severoatlantická aliancia.

„Existuje oprávnená obava, že sa islamskí fanatici v Sýrii a Iraku snažia získať prostriedky hromadného ničenia, ako sú biologické, chemické a rádiologické zbrane. Teroristi sa tiež snažia vyvinúť nové spôsoby ukrytia výbušnín v ľudských telách, tak aby unikli pozornosti bezpečnostných zložiek a nabúrať sa do systému samoriadiacich motorových vozidiel, „píše server britského denníka s odvolaním sa na predstaviteľa NATO a Európskej únie. Varovanie zaznelo na konferencii o bezpečnosti v Londýne.

Obavy z možného jadrového útoku sa ešte zvýšili po tom, čo po útokoch v Bruseli vyšlo najavo, že niektorí z teroristov potajomky natáčali jedného zo starších zamestnancov nemenovanej belgickej atómovej elektrárne. Má sa tiež za to, že sa teroristi z Islamského štátu už dostali k raketám krátkeho doletu – najmä raketám typu zem-vzduch – ktoré boli predtým v držaní irackej vlády.

Doktor Jamie Shea, zástupca námestníka generálneho tajomníka NATO pre potenciálne bezpečnostné hrozby varoval, že sa Islamský štát v podstate delí na dve zložky. Jedna sa snaží brániť stále sa zmenšujúce územie samozvaného chalifátu v Iraku a Sýrii, ale druhá skupina sa pravdepodobne presúva na Západ a zrejme chystá teroristické útoky, ktoré majú našu civilizáciu oslabiť.

Shea tiež potvrdil, že spomínaná obava z úmyslu teroristov je veľmi reálna: „Vieme, že teroristi usilujú o získanie týchto typov zbraní,“ povedal. Tiež dodal, že je veľmi pravdepodobné, že ešte pred tým, než sa situácia zlepší, dôjde k jej zhoršeniu.

zdroj: parlamentnilisty.cz